Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Okulun ilk günlerinde aileler ne yapmalı?
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
okulun , ilk , günlerinde , aileler , ne , yapmalı?

Konu: 4,885
Mesaj: 13,428
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

AİLELER NE YAPMALI?-
Okulla ilgili olarak çocuğu bilgilendirin.
- Okul çıkışında onu tam zamanında alacağınızı ya da servise bineceğini, evde mutlaka karşılayacak bir kişinin olduğunu açıklayın.
- Gerekirse sınıf arkadaşlarından bazıları ile tanışın ve ders programını inceleyin.
- Sakin kalmaya çalışarak ona güven verin. Kaygı, özellikle ebeveynle çocuk arasında bulaşıcıdır. Çocuk, kaygı duyduğu, canı sıkıldığı her durumda ne kadar endişelendiğinizi anlamak için size bakacak ve endişeli olduğunuzu gördüğünde korkmakta haklı olduğunu düşünecektir. Bu nedenle ne kadar tedirgin ve gergin olursanız olun, dışarıdan rahat görünmeye çalışın.
- Anne baba dışında okula gitmesi konusunda ailenin her üyesinin de tutarlı bir tutum takınması, çocuğun bu konuda cesaretlendirilmesi gerekir.
- İlkokul, eğer çocuk anaokuluna da gitmemişse, aileden sonra sosyalleşmeye başlanılan ilk yerdir. Ve artık orada farklı bir dünya çocuğu bekler. Öğretmenler, diğer çocuklar, çalışanlar, müdürler... Ailelere düşen görev, okul başlamadan önce çocuklarına okulun nasıl bir yer olduğunu ve oranın korkulacak bir yer olmadığını gerekirse defalarca anlatmaktır.
- Çocukla her zaman açık ve anlaşılır tarzda konuşun. Okula gitmek istemiyorsa, bu korkusunun nedenlerini ve endişelerini ifade etmesine yardım edin. Ancak bunu yaparken, kesinlikle aşağılayıcı ve küçük düşürücü bir tarz kullanmayın. Bu kaygı ve korkuları sadece onun değil, her çocuğun yaşayabileceğini söyleyebilirsiniz.
- Çocuklar için en önemli şey, güvendir. Anne-babalar çocuklarına güven vermelidir. “Buralardayım...”, “Çıkışta seni alacağım” gibi cümlelerle çocuk sakinleşebilir.
- Ayrıca, kesinlikle arkadaşlarıyla karşılaştırıcı bir tutum içinde olmayın, başkalarının çocuklarını “iyi örnek” olarak göstermeyin.
- Okulun ilk günlerinde ve daha sonralarında da, okul ve öğretmenlerle işbirliği içinde olmaya özen gösterin. Çocuk, aile, okul üçgeni arasındaki iletişimi her zaman önemseyin.
- Çocukla vedalaşmalarınızı uzun sürdürmeyin. Sınıf önünde beklemeniz çocuğunuzu daha fazla kaygılandırıp adaptasyon sürecini uzatacaktır.
- Tüm bunların dışında çocuk hala aşırı bir korku duyuyorsa, mutlaka bir uzmandan profesyonel yardım alın.

alıntıdır
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Okulun ilk günlerinde aileler ne yapmalı? ,Okulun ilk günlerinde aileler ne yapmalı? Öğretmen Forumu,Okulun ilk günlerinde aileler ne yapmalı? yükle,Okulun ilk günlerinde aileler ne yapmalı? download,Okulun ilk günlerinde aileler ne yapmalı? indirmek istiyorum,Okulun ilk günlerinde aileler ne yapmalı? ödev yükle,Okulun ilk günlerinde aileler ne yapmalı? bedava, Okulun ilk günlerinde aileler ne yapmalı? ÖDEV İNDİR,Okulun ilk günlerinde aileler ne yapmalı? YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Okulun ilk günlerinde aileler ne yapmalı? eğitimOkulun ilk günlerinde aileler ne yapmalı?dosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Helikopter Aileler Özgüven Problemi Oluşturuyor sirlimen 0 2,011 22-12-2014, 16:31
Son Yorum: sirlimen
  Ayrılıktan sonra ne yapmalı tuba86250 7 7,676 20-04-2009, 2:34
Son Yorum: harrrbiKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2022 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe