Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Okullarda Çocuk Bakım Odası Olmalı mı?
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
çocuk , bakım , odası , olmalı , mı?

Konu: 4,885
Mesaj: 13,428
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

Aktif Eğitimciler Sendikası, eğitim çalışanlarının önemli bir sorununun daha çözülmesi için harekete geçti. Sendikamızın yaptığı bir araştırma öğretmenlerin, okullarda çocuk bakım odası kurulmasını istediğini ortaya koydu. Eğitimcilerin haklı talebini resmi bir yazıyla Milli Eğitim ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlıklarına ileten Sendikamız, projenin nasıl hayata geçirilebileceğinin de yollarını gösterdi.


Küçük çocuklarının bakımı eğitim çalışanlarının en temel sorularından birisidir. Hatta ailevi problemlere bile sebep olacak kadar ciddi bir sorundur. Özellikle ailelerinden uzakta görev yapan öğretmenlerin çocuklarını emin ellerde yetiştirmeleriyle alakalı yaşamış oldukları kaygı, performanslarını da olumsuz yönde etkilemektedir. Çocukları için güvenilir bir bakıcı bulup bulamama endişesi hem kendi iç dünyalarında bir çalkantı meydana getirmekte hem de ders verdiği öğrenciler açısından çalışma verimini olumsuz etkilemektedir.

Hayatın ilk yılları bebeğin anneye her yönüyle bağımlı olduğu bir dönemdir. Bu nedenle, gerek çocuğun anneye duyduğu ihtiyaç gerekse de eğitim çalışanlarından maksimum düzeyde yararlanmak ve çocuklarından ayrı kalmadan çalışmalarını sağlamak için çocuk bakımı ile ilgili sorunlarına çözüm bulunması gerekmektedir.

Aktif Eğitim-Sen olarak, 1869 eğitim çalışanı ile yaptığımız anket, eğitim kurumlarında çocuk bakım odaları açılmasının zaruret olduğunu ortaya koydu. Ankette yeralan “Eğitim kurumlarına çocuk bakım odası yapılmalı mıdır?” sorusuna, katılımcıların %96’sını oluşturan 1788 kişi EVET cevabı verdi. HAYIR diyenlerin oranı ise 81 kişi ile %4’te kaldı.

Sendikamız, eğitimcilerin bu haklı ve makul talebini Milli Eğitim Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına resmi bir yazı ile ileterek bütün eğitim kurumlarında küçük çocuğu olan çalışanlara hizmet verecek “çocuk bakım odaları” kurulmasını istedi.

AKTİF EĞİTİM-SEN ÇÖZÜM İÇİN NE ÖNERİYOR?

Eğitim çalışanlarının da görüşlerini alarak sorunu net bir şekilde tespit eden Sendikamız, çözüm odaklı sendikacılık anlayışı gereği, projenin nasıl hayata geçirilebileceğine ilişkin çözüm önerilerini de ortaya koydu.

Okullarda bir dersliğin çalışan annelerin küçük yaştaki çocukları için ayrılması ve gerekli personelin görevlendirmesi realiteye uygun, gerçekleştirilebilir bir uygulamadır. Birçok derslikten oluşan bir eğitim kurumunun bir dersliğinin bu uygulama için ayrılması, amacına uygun tefriş edilerek donatılması ve yeteri kadar personelin görevlendirilmesi mali açısından da çözülebilir bir işlemdir. Ayrıca bu hizmetten yararlanacaklardan -anaokullarında toplanan katkı parası gibi- personeli mali olarak incitmeyen belli bir oranda katkı payı alarak maliyetler düşürülebilir.

Okulda çalışan personel sayısı veya okul öncesi çağ yaş grubu çocuklu personel sayısı gibi mevcut durum dikkate alınarak her okula veya yeterli sayının olmadığı okullarda bölge okulu ya da birbirine yakın okullarda bebek ve çocuk bakım odası açılabilir. Buraya atanacak okul öncesi öğretmenler tarafından çocuklar daha güvenli bir ortamda ve ehil kişilerin elinde yetişebilir.

Kadın öğretmenler süt iznini kullanırken eğitim ortamından ayrılmayarak, eğitimden uzak kalmadan, kaygı taşımadan, sıkıntı yaşamadan ve aklı çocuğunda olmadan rahat bir şekilde eğitim öğretim hizmetlerine devam edebileceklerinden dolayı okullarda bir mekânın çocuk bakım odası olarak tasarlanması ve bebek yaştaki çocukların burada annesinin yanında olması her iki taraf için de çok önemlidir.

Buralarda bakıcı ya da eğitmen olarak çalışacak kişiler, halk eğitim merkezleri tarafından görevlendirilerek uygulamada birlik sağlanabilir. Özellikle bakanlık tarafından son yıllarda halk eğitim merkezlerinin daha aktif hale getirilmesi çalışmaları da göz önünde bulundurulduğunda tam da amaca hizmet edilmiş olacaktır. Halk eğitim merkezleri bu sınıfları bir kurs ortamı veya uygulama ortamı gibi kabul ederek çocuk eğitimi kursları kapsamında da değerlendirebilir.

Meslekî ve teknik liselerin çocuk gelişimi alanlarında okuyan öğrencilere, açılacak olan bu ortamlarda uygulama eğitimleri yaptırılabilir. Böylelikle hem bakıcı, eğitici giderleri düşürülmüş hem de ilgili bölüm öğrencilerine mesleki tecrübe kazandırılmış olur.

OKULLARDAKİ ÇOCUK BAKIM ODALARININ FAYDALARI:

1. Böyle bir uygulama ile çocuk ile anne arasındaki bağ kopmamış olacaktır.

2. Eğitim çalışanı annelerin, mesleki motivasyonları yükselecektir.

3.Öğretmenlik mesleği toplum tarafından prestij kazanacak olup Milli Eğitim Bakanlığının saygınlığı ve tercih edilirliği de artacaktır.

4. Kayıt dışı çalışan vb. gideri önlenmiş olacak hatta okullarda açılacak çocuk bakım odaları vasıtası ile de işsizlik sorununun çözümüne katkı sağlanarak her sene mezun edilen yüzlerce gencimize de yeni bir istihdam kapısı açılmış olacaktır.

5. Çocuklara özel bakıcı tutulması veya bakım yurtlarına verilmesinin hem devlet memurlarının aile bütçesine getirdiği hatırı sayılır bir yük azaltılmış hem de çocuklar ehil ve güvenilir ellerde ve daha sağlıklı ortamlarda yetişecektir.

6. Çocuk gelişimi alanı öğrencilerine staj imkânları oluşturulmuş olacaktır.

ÇÖZÜM İÇİN EL ELE VERELİM

Sorunun çözümü için Sendikamızın ilgili bakanlıklar nezdinde girişimde bulunarak başlattığı çalışmaya, bütün eğitim çalışanlarından destek bekliyoruz. Bunun için, aşağıda verilen 1 numaralı örnek dilekçeyi okullarınıza verebilir, 2 numaralı örnek dilekçeyi ise ekte e-posta adresleri verilen kadın milletvekilleri ile gelecek dönem kadın milletvekili adaylarına gönderebilirsiniz.

Diliyoruz ki, sizlerin de desteğiyle okullarımızda çocuk bakım odaları kurulacak, eğitim çalışanlarımız yıllardır çözüm bekleyen önemli bir sorunlarından daha kurtulmuş olacaktır.

Ekler:

1_ DilekceOrnegiOkul 

2_ UyelerimizinGonderecekleriDilekce 

3_ EpostaAdresleri 

4_ Milli Eğitim Bakanlığına yazılan resmi yazı

5_Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yazılan resmi yazı

Aktif Eğitim Sen
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Okullarda Çocuk Bakım Odası Olmalı mı? ,Okullarda Çocuk Bakım Odası Olmalı mı? Öğretmen Forumu,Okullarda Çocuk Bakım Odası Olmalı mı? yükle,Okullarda Çocuk Bakım Odası Olmalı mı? download,Okullarda Çocuk Bakım Odası Olmalı mı? indirmek istiyorum,Okullarda Çocuk Bakım Odası Olmalı mı? ödev yükle,Okullarda Çocuk Bakım Odası Olmalı mı? bedava, Okullarda Çocuk Bakım Odası Olmalı mı? ÖDEV İNDİR,Okullarda Çocuk Bakım Odası Olmalı mı? YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Okullarda Çocuk Bakım Odası Olmalı mı? eğitimOkullarda Çocuk Bakım Odası Olmalı mı?dosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2022 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe