Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


LYS ye başvurular başlıyor
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
ye , başvurular , başlıyor

Konu: 4,885
Mesaj: 13,428
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

2015 - Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kapsamında, üniversiteye girişte ilk aşama olarak uygulanan YGS’den 180 ve üzeri puan alanlar için Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) başvurular başlıyor. Adaylar 8-21 Nisan tarihleri arasında başvuru yapabilir. Her bir LYS oturumu için 30 TL başvuru ücreti ödenecek.

ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre, LYS’lere girme hakkı kazanan adayların 8-21 Nisan 2015 tarihleri arasında LYS başvurularını yapmaları gerekiyor. Başvuru süresi uzatılmayacaktır.
LYS’ler için ayrı bir kılavuz bulunmuyor. 2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu, LYS’ler de dâhil, ÖSYS Sistemi ile ilgili tüm ilke ve kuralları kapsıyor. Adaylar, LYS başvuruları ile ilgili bilgileri bu kılavuzda bulabilecek. 
LYS başvuruları internet aracılığıyla bireysel olarak aday işlemleri sisteminden (ais.osym.gov.tr ) veya herhangi bir başvuru merkezinden yapılabilecek. Başvurusunu bir başvuru merkezinden yapan adaylar, 3,00 TL Başvuru Hizmeti Ücreti ödeyecekler. LYS’lere katılma hakkı elde eden adaylar, 5 LYS’den, hesaplanmasını istedikleri LYS puanına uygun istedikleri sınava katılabilirler.

Adaylar; Akbankın ATM, tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı aracılığıyla, Halk Bankası ve Ziraat Bankasının ATM ve İnternet bankacılığı aracılığıyla, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Türk Ekonomisi Bankasının tüm şubeleri ile İnternet bankacılığı aracılığıyla ve tüm PTT işyerlerinden sınav ücretini yatırabilecekler.Her bir LYS oturumu için 30 TL ödenecek. Adaylar, sınav ücretini ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan ‘Ödemeler’ alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırabilirler.
LYS başvuruları için adayların yapmaları gereken işlemler şöyle:
1)  Hangi LYS’lere girmek istediklerine karar vermek (Adayların LYS’lerin tamamına katılarak kendileri için tüm LYS puan türlerinin hesaplanmasını sağlamaları önerilir.)
2) İnternet veya bir başvuru merkezi aracılığı ile başvuru işlemlerini yapmak 
3)   Sınav ücretini yatırmak (Sınav ücreti adayın girmek istediği her bir LYS için 30,00 TL.)
4)   Başvuru tamamlandıktan sonra başvuru süresi içinde başvuru bilgilerini, ÖSYM’ninhttps://ais.osym.gov.tr internet adresinden kontrol etmek, başvuru bilgilerinin yazıcıdan bir dökümünü edinerek sınavın diğer aşamalarında gerekebileceğinden saklamak.
LYS’lere ayrı merkezlerde girilecek
LYS’ler 81 il merkezi ve Lefkoşa’da yapılacak. Adaylar, girmek istedikleri LYS’lerin hepsine aynı merkezde gireceklerdir.
Yeni açılacak programlar, puan türlerinde oluşabilecek değişiklikler vb. durumlar nedeniyle farklı alanlarda puan türlerinin hesaplanabilmesi için, adayların 2015-LYS’lerin tamamında sınava girmeleri öneriliyor.

Adayların hangi LYS’lere gireceklerine kesin karar verdikten sonra başvuru süresi içinde başvuru işlemlerini yapmaları gerekiyor. Başvuru işlemini internet üzerinden bireysel olarak yapacak adaylar, “Başvuru işlemi başarıyla tamamlandı” uyarısını mutlaka görmeleri ve yazıcıdan çıktı almaları gerektiği konularında uyarılıyor. ÖSYM başarısız kayıt işleminden sorumlu olmayacak. Adaylar, başvuru işlemi sonunda, başvuruya ilişkin belgeyi sistem üzerinden edinmeli ve yerleştirme işlemine kadar saklamalıdır. İnternet kullanımında deneyimli olmayan ve işlemlerini eksik yapmaktan çekinen adayların başvuru işlemlerini bir başvuru merkezi aracılığıyla yapmaları öneriliyor.
Başvuru merkezleri başvuruları, resmi iş günlerinde ve mesai saatleri içinde alacak. Adayların başvuru için başvuru merkezlerine şahsen gitmeleri ve nüfus cüzdanları veya süresi geçerli pasaportları ile doldurulmuş aday başvuru formlarını yanlarında bulundurmaları gerekiyor. Başvuru merkezi aracılığı ile başvuru işlemi yapan adaylar, aday başvru kayıt bilgilerinde yer alan başvuru bilgilerinin doğruluğunu kontrol etmek amacı ile görevli tarafından kendilerine verilen çıktıyı kontrol ettikten sonra çıktı üzerinde yer alan ‘Onay kodunu’ görevliye bildirecek. Görevli tarafından onay kodu sisteme girildikten sonra başvuru işlemi yapılacak. Onay kodu girilmeyen başvurularda sınav ücreti yatırılamayacağı için başvuru geçersiz ve sorumluluk adaya ait olacak.
Adaylar, başvuru işlemlerini yaptıktan sonra sınava ilişkin bilgilerini (sınav merkezi tercihi vb.), başvuru süresi içinde (8-21 Nisan 2015 tarihleri arasında) ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile değiştirebilecek. Başvuru süresi tamamlandıktan sonra bu bilgilerde değişiklik yapılamayacak. ÖSYM’ye gönderilen değişiklik/düzeltme taleplerini içerir dilekçeler işleme alınmayacak ve cevaplandırılmayacak.
Başvuru işlemleri, bir başvuru merkezinden başvuru yapacak adaylar için 21 Nisan 2015 tarihinde mesai saati bitiminde; ÖSYM’nin İnternet sayfasından internet aracılığıyla bireysel başvuru yapacak adaylar için 21 Nisan 2015 tarihinde saat 23.59’da sona erecek.
Adaylar, başvuru işlemini yaptıktan sonra sınav ücretini ödeyerek başvurularını tamamlayacak. Sınav ücreti ödenmeyen başvurular geçersiz sayılacak, adayların bina/salon atamaları yapılmayacak ve bu adaylar için sınava giriş belgesi düzenlenmeyecektir.
Sınav ücreti ödeme işlemleri, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için 22 Nisan 2015 tarihinde mesai saati bitiminde; ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan ‘Ödemeler’ alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için 22 Nisan 2015 tarihinde saat 23.59’da sona erecek.
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

LYS ye başvurular başlıyor ,LYS ye başvurular başlıyor Öğretmen Forumu,LYS ye başvurular başlıyor yükle,LYS ye başvurular başlıyor download,LYS ye başvurular başlıyor indirmek istiyorum,LYS ye başvurular başlıyor ödev yükle,LYS ye başvurular başlıyor bedava, LYS ye başvurular başlıyor ÖDEV İNDİR,LYS ye başvurular başlıyor YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,LYS ye başvurular başlıyor eğitimLYS ye başvurular başlıyordosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  YGS Başvuruları Yarın Başlıyor sirlimen 0 2,094 05-01-2016, 12:47
Son Yorum: sirlimen
  LYS ye Başvurular 21 Nisan da Son Buluyor sirlimen 0 2,413 20-04-2015, 17:19
Son Yorum: sirlimen
  Lisans yerleştirme sınavına başvurular başlıyor sirlimen 0 2,089 24-04-2012, 11:53
Son Yorum: sirlimen
Icon5 LYS'ye başvurular yarın sona eriyor sirlimen 0 2,490 13-05-2010, 11:17
Son Yorum: sirlimenKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2022 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe