Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


iTEC “Katılımcı Sınıf için Yenilikçi Teknolojiler” PROJESİ
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
itec , “katılımcı , sınıf , için , yenilikçi , teknolojiler” , projesi

Konu: 636
Mesaj: 1,474
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 26-03-2010

Avrupa Komisyonu 7. Çerçeve Programından finansmanlı “Katılımcı Sınıf için Yenilikçi Teknolojiler (iTEC) Projesi” http://itec.eun.org/web/guest/home hâlihazırda kullanılmakta olan ve alternatif öğretim yöntemlerinin sınıflarda kullanılabilirliğini araştırmakta ve Avrupa çapında, 15 ülke Eğitim Bakanlıklarına bağlı pilot okullarda Eylül 2010 – Eylül 2014 tarihleri arasında uygulanmaktadır. 5 fazdan oluşan ve 3. fazdan itibaren yaygınlaştırılma sürecine giren proje 14/02/2012 tarih ve 2792 sayılı Makam Onayı ile birimimizce yürütülmektedir.
iTEC projesine katılan Öğretmenler, öğrencilerin dersin temel kavramlarını daha da pekiştirmeslerini ve müfredat konularını tekrar etmelerini sağlamaktadır.
Proje kapsamında, farklı branşlardan öğretmenlerin sınıflarında uygulayabilecekleri Proje Tabanlı Öğrenme Modeli üzerine kurulu Öğrenme Hikâyeleri güncel web araçları ile uygulamaya konulmuştur.
Proje gerekçesi
Profesör Stephen Heppell’in 1998 yılındaki sözleri hala yerindedir: “Biz her şeyin değiştiğini düşünmemeliyiz - Genellikle, çocuklar ve öğrenciler değişmez. Yeni BİT’in bir sonucu olarak, Avrupa gen havuzunda herhangi bir dalgalanma olmamıştır….. Çocuklar, yaparak öğrenirler. İzleyici duygusu, öğrenmelerine kılavuz olması, desteklemesi ve bilgi alması ile yüksek kalitede arabuluculuk yaparak onlara yardımcı olur”
Sanayi sonrası toplumda BİT’in yenilikçi kullanımı için öğretmen ve öğrencilere BİT kullanımını kapsayan yeni yükümlülük biçimleri gerekeceğini anlamamız gerekir.
Öğrenci merkezli, proje tabanlı yenilikçi pedagojilerin, Yenilikçi teknolojiler ile uygulandığı proje, yerleşik ve ortaya çıkmakta olan teknolojilerin gelecek 5-10 yılda sınıflarda yeteri kadar kullanılabilirliğini araştırmaktadır.
Avrupa Okul Ağı (AOA) tarafından yürütülmekte olan Avrupa Komisyonundan €9.45M’luk finansmanlı iTEC projesi, şimdiye kadar Avrupa Okul Ağı ve destekleyen Eğitim Bakanlıkları tarafından yürütülen en stratejik ve en geniş kapsamlı projedir. Projeye ülkemiz adına Bakanlığımız, 26 Nisan 2010 tarihli iTEC Yönetim Kurulu Kararı ile kabul edilmiş olup 14/02/2012 tarih ve 2792 sayılı Bakan Onayı ile birimimizce yürütülmesi devam etmektedir.
Proje, geleceğin sınıfı için ortaklaşa iddialı senaryolar geliştirmek üzere politika yapıcıları, araştırmacıları, teknoloji tedarikçilerini ve yenilikçi öğretmenleri bir araya getiren bir fikirler laboratuvarı olarak hareket eder. Bu senaryoları yeni ortaya çıkan BİT ile, Avrupa’dan katılan büyük ölçekli pilot okullarda, test eder ve doğrular. Hem ulusal hem de Avrupa düzeyinde eğitim reformu süreçlerini etkiler. Politika yapıcılara öneriler üretir ve iTEC senaryolarının büyük ölçekte benimsenmesini sağlar.
Her fazda aşağıdaki süreç izlenir:
1.Eğitim senaryoları üretimi
2.Prototip araçlar ve kaynaklar ile Öğrenme Hikâyeleri ve Öğrenme Aktiviteleri üretmek için katılımcı tasarım çalışmaları ve ön-pilotlama
3.Beş fazın her birinde dörder aylık süre boyunca öğretmenler ile pilot uygulama
4.Değerlendirme
iTEC Teknolojileri ve Öğrenme Aktivitelerinin (erişmek için tıklayın) kullanıldığı pilot uygulamada yer almak isteyen öğretmenler iTEC@meb.gov.tr, mmuharremoglu@meb.gov.tr adreslerinden iletişime geçebilirler.
1. Faz geniş ölçekli pilot uygulaması, Eylül-Aralık 2011
Beş fazdan oluşan projenin 1. Faz geniş ölçekli pilot uygulaması Eylül-Aralık 2011 döneminde tamamlanmış olup ülkemizde 09/06/2011 tarih ve 10037 sayılı Bakanlık Makamı onayı ile 42 pilot okulda uygulanmıştır.
Faz ön pilotu kapsamında Working with outside experts "Uzmandan Öğrenme" ve Collecting data outside of school "Okul dışında ders konularını içeren medya toplama" 2 Öğrenme Hikayesi olarak uygulandı.
1. faz geniş ölçekli pilot uygulamasında 2 Öğrenme Hikayesi uygulandı:
1.Dijital Medya Toplama
2.Dış Uzmandan Öğrenme
1. faz geniş ölçekli pilot uygulamasında 5 Öğrenme Aktivitesi uygulandı:
1. Takım çalışması
2. Takım Flaş Haberleri
3. Akran geribildirimi
4. Öğretmen akıl notları
5. Okul dışında veri toplama
-Öğretmen öğrencilerinin isim ve resimlerini TeamUP’a doldurarak sınıfını kurar.
-Öğrencilerin konularını seçmesiyle TeamUP takımları oluşur. http://teamup.aalto.fi/ adresinden öğretmen sınıfı için kayıt olduktan sonra öğrenci için ayrı öğretmen için ayrı link gönderilir. TeamUP en iyi Google Chrome ve Flash 10.3 ile çalışır.
-Öğretmen, öğrencilerinin ödev konularını belirleyecekleri siteleri araştırıp listesini oluşturur.
-Öğretmen her takıma kendi planını oluşturması için yardımcı olur.
-Takımlar gidilecek yerleri ve toplanacak verileri planlar
-Takımlar okul dışında çalışırken eşlik edecek yetişkinler belirlenir.
- Takımlar günlük faaliyetlerini belgeleyen bir 1 dakikalık bir flaş haber kaydederler.
-Öğrenciler, topladıkları verileri analiz ederek tekrar araştırırlar.
-Birbirlerinin çalışmaları hakkında geri bildirim verirler.
-Sonunda sınıfta ve sınıf dışında erişilip paylaşılan bir sunum üretirler.-60 öğretmen, okul müdürü ve İl/İlçe MEM temsilcilerinin katılımı ile İstanbul’da 10 Aralık 2011 tarihinde bilgilendirme ve uygulama toplantısı yapıldı
-40 öğretmen, okul müdürü ve İl/İlçe MEM temsilcilerinin katılımı ile Ankara’da 14 Aralık 2011 tarihinde bilgilendirme ve uygulama toplantısı yapıldı
-5 öğretmenin İngiltere Londra’da, 12-15 Ocak 2012 tarihinde yapılan “1. iTEC Pilot Öğretmenler Katılımcı Tasarım Çalıştayı”na katılımları sağlandı.
-Online destek olarak iTEC öğretmenleri için “1 to1 Computing” adlı Google group oluşturuldu.
-1. Faz Örnek Olay Çalışması 4 pilot okulumuzda gerçekleşti ve çalışma ziyareti yapıldı. Bu okullardan birine Avrupa Birliğinden bir gözlemcinin katılımı ile Triangulation visit adlı ziyaret gerçekleştirildi. Bu çalışmanın videosunu izlemek için tıklayın: İstanbul Ümraniye Çakmak İlköğretim Okulu.
Projenin 1. faz dönem sonunda pilot öğretmenler online anket doldurdu ve dönem içinde ise Örnek Olay Çalışması yapan 4 pilot okula değerlendirme anketi uygulanmış olup çalışmaların özet videoları aşağıdadır:
İstanbul Üsküdar Lisesi,
Zeytinburnu UPS Haluk Ündeğer Lisesi,
Mamak Metehan İ.O.
Ümraniye Çakmak İ.O.
1. Faz uygulaması ile ilgili dokuman ve planları için tıklayın.
2. Faz geniş ölçekli pilot uygulaması, Mart-Haziran 2012
2. Faz geniş ölçekli pilot uygulaması ise Mart-Haziran 2012 dönemini kapsamış olup ülkemizde 30/04/2012 tarih ve 7272 sayılı Bakanlık Makamı onayı ile 39 pilot okulda uygulanmıştır ve 17 pilot okul ise Örnek Olay Çalışması yapmıştır.
-50 öğretmen, okul müdürü ve İl/İlçe MEM temsilcilerinin katılımı ile İstanbul’da 04 Mayıs 2012 tarihinde bilgilendirme ve uygulama toplantısı yapıldı.
-30 öğretmen, okul müdürü ve İl/İlçe MEM temsilcilerinin katılımı ile Ankara’da 03 Mayıs 2012 tarihinde bilgilendirme ve uygulama toplantısı yapıldı
Online destek olarak iTEC öğretmenleri “1 to1 Computing” Google grubu ile bilgilendirilmelerinin yanında iTEC Türkiye kurumsal sayfası da http://egitek.meb.gov.tr/itec.html adresinden erişime sunuldu. Buradan genel bilgilere, 1. ve 2. Faza ait dokümanlara ve videolara erişilmektedir.
-2. Faz Örnek Olay Çalışması yapan 17 okulumuza çalışma ziyareti yapıldı ve uygulanan Müdür, Öğretmen ve Öğrenci Anketlerleri ile değerlendirme aşaması tamamlanmıştır..
2. faz Öğrenme Hikâyeleri:
–Çok kültürlü ortamda Matematik
–Öğrencilerin Bilim Kaynakları oluşturması
–Sınava Hazırlığı Öğrenme Faaliyetlerine gömme
2. Faz Öğrenme Aktiviteleri

Etkinlik 1 - Takım çalışması

Sınıf 4-5 kişilik küçük takımlara bölünür. Takımlar tercih ettikleri konulara göre eşleştirilirler.

Etkinlik 2 – Uygun İşbirliği

Öğrencileriniz diğer iTEC okullarından bireysel öğrenciler ya da öğrenci grupları ile işbirliği yapar. Ders konusu, yaş grubu, dil ve ülke sizinkinden farklı ya da aynı olabilir.

İşbirliği öğrenciler tarafından yürütülür ve öğretmen tarafından sadece rehberlik yapılır. Anlık ve şans eseri işbirliği teşvik edilir.

Öğrencilerinize diğer okullardan daha önceden bildikleri öğrencilerle irtibat kurmalarını istemeyin.

Etkinlik 3 - Öğrenme Odaklı Tarama

21. yüzyıl becerilerini geliştirme, anlamlı kaynaklardan ilgili bilgileri bulmaya odaklı bir yöntemle internet kullanma yeteneği inşa etmeyi kapsar. Bu aktivitede, öğrenciler belirli bir konu hakkında bilgi toplamak ve araştırmalarında kritik olarak kullanılabilecek online öğrenme kaynaklarını saklamak için yapılandırılmış bir metotla internet kullanır.

En yararlı bilgileri ayırt edip seçmeleri için teşvik edileceklerdir.

Etkinlik 4 – Yansıma

Öğrencileriniz, sizi ve diğer öğrencilerin takip edebilmeniz için gelecek planları, karşılaşılan engeller, çalışmalarındaki ilerlemeleri hakkında periyodik kısa güncellemeler kaydeder, yayınlar ve paylaşır. Kendi öğrenme deneyimlerini kısaca ses ya da video güncellemeleri ile kaydetme, onların planlama, sunum ve konuşma becerilerini yansıtabilmelerine izin verir.

Etkinlik 5 - Akran Geribildirimi

Tüm öğrencilerden, diğer öğrencilerin projelerinde, ilginç mükemmel ya da kayda değer buldukları şeyler hakkında düşünmeleri istenir. İyi kalitede akran geri bildirimi, sağlayan öğrenciye olduğu kadar alıcılara da faydalıdır.

Etkinlik 6 - Bilgi Gruplama

Öğrenciler bilgi ve verileri kayıt ve analiz etmek için kâğıt, post-it notları, makas ve kalem ile çalışır.

Bilgi parçacıklarını gruplandırırlar ve aralarındaki ilişkileri belirlerler.

Bazı öğrenciler için kağıt parçalarını işleme ve dolaştırma gibi somut, kinestetik aktiviteler yararlı olur.

Öğrenciler Not Panosu da kullanır ki bu da bir makas ve kağıt aktivitesi sayesinde keşfedilen bulguları sunmak için kesinlikle yararlı olur.

Etkinlik 7 - Bilgi Paylaşma

Öğrenciler, görsel-işitsel ya da diğer multimedya materyal üreterek kendi genel öğrenme sonuçlarını belgelerler, sonuçlarını özetlerler ve gelecekteki muhtemel adımlarını açıklarlar.

Projede ilerlerken metot ve planlarını tartışarak ve öğrendiklerini anlatarak yorum ve tavsiye alabilmek için çalışmaları ilerledikçe başkalarıyla paylaşırlar.

Ayrıca nihai sonuçlarını da sunarlar.
2. Faz Pilot Öğretmenleri 3 Öğrenme Hikâyesinden birini başlık olarak seçip proje tabanlı 7 öğrenme aktivitesini öğrenciye gruplar halinde ya da bireysel olarak uygulatmak üzere bir ders planı hazırlayıp gönderir. Öğrenci çalışmalarını ve öğretmen yorumlarını içerecek bir ‘günlük’ hazırlar.
2. Faz uygulaması ile ilgili dokuman ve planlar için tıklayın.
2.faz kapsamında DotLRN adlı Öğrenme Yönetim Sistemi (ÖYS) pilot öğretmenlerimiz tarafından kullanıma başlanmıştır.
iTEC 2. Fazı Pilot Okulları “iTEC Çalışma Blogları”:
1. Afyon Hocalar Çepni İ.O.
2. Ankara Çankaya_Ahmet_Barındırır_İ_O
3. Ankara_Altındağ_Yenituran_İ_O
4. Ankara_Altındağ_Yeşilöz_MAHC_Anadolu_Lisesi
5. Ankara_Yenimahalle_Özel_Pınar_İ_O
6. Balıkesir_Zağanospaşa_İ_O
7. Bursa_Osmangazi_Yunuseli_Şükrü_Şankaya_Anadolu_lisesi
8. Eskişehir_Odunpazarı_Ihlamurkent_Zübeyde_Hanım_Anaokulu
9. Hatay_Dörtyol_Kuzuculu_İ_O
10. Hatay_Dörtyol_İlçe_MEM_Ar-Ge_Birimi
11. Hatay_İskenderun_Amerikan_Kültür_Koleji_Özel_İskenderun_Anadolu_Lisesi
12. İstanbul_Bahçelievler_Altınyıldız_İ_O
13. İstanbul_Zeytinburnu_UPS_Haluk_Ündeğer_Lisesi
14. İstanbul_Üsküdar_Lisesi
15. İstanbul_Eyüp_Neyat_Sabuncu_İ_O
16. İstanbul_Tuzla_Teknik_ve_Endüstri_Meslek_Lisesi
17. İstanbul_Maltepe_Mürüvet_Hanım_İ_O
18. İstanbul_Bakırköy_Özel_Florya_Final_İ_O
19. İstanbul_Zeytinburnu_Dr_Reşit_Galip_İ_O
20-İstanbul, Bakirkoy, Florya Final İ.O.
21. İzmir_Çiğli_Büyükçiğli_İ_O
22. Kayseri_Kocasinan_TED_Kayseri_Koleji
23. Kütahya_Hisarcık_Atatürk_İ_O
24. Mersin_Anamur_VB_Atatürk_İ_O
25. Rize_Tevfik_İleri_anadolu_Lisesi
26. Sivas_Bilim_Sanat_Merkezi
27. Zonguldak_Ereğli_Dağlıca_Köyü_dağlıca_İ_O
Projenin 2. faz dönem sonunda pilot öğretmenler online anket doldurdu, dönem içinde ise Örnek Olay Çalışması yapan 17 pilot okulda değerlendirme anketi uygulandı, bu çalışmaların özet videoları aşağıdadır:
iTEC 2. Fazı Örnek Olay Çalışma Okulları Ziyareti videoları:
1.Tevfik İleri Anadolu Lisesi Rize, Tevfik İleri Anadolu Lisesi Rize
2. Mürüvvet Hanım İ.O. Maltepe İSTANBUL
3. Çepni İ.O. Hocalar Afyonkarahisar
4. Zağnospaşa İ.O. BALIKESİR
5. Dr. Reşit Galip İ.O. Zeytinburnu İSTANBUL
6. Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi Bursa
7. Ahmet Barındırır İ.O. Çankaya, Ankara
8. Ankara Yenimahalle Özel Pınar İ.O.
9. Yenituran İ.O. Altındağ, Ankara
10.Kuzuculu İ.O. Dörtyol, Hatay
11.Amerikan Kültür Lisesi, İskenderun, Hatay
12.Florya Final İ.O. Bakırköy, İstanbul
13.Nejat Sabuncu İ.O. Eyüp, İstanbul
14.UPS Haluk Ündeğer Lisesi, Zeytinburnu, İstanbul
15.Atatürk İ.O. Hisarcık, Kütahya
16. VB. Atatürk İ.O. Anamur, Mersin
17. Bilim ve Sanat Merkezi, Sivas
3. Faz geniş ölçekli pilot uygulaması Eylül-Aralık 2012
iTEC Projesi kapsamında üretilen 3.faz yenilikçi öğretim aktiviteleri ülkemizde 75 pilot öğretmen tarafından, internet iletişim araçları ile Eylül-Aralık 2012 döneminde müfredat konuları bağlamında ders ortamlarında uygulanmaktadır.
- Başarılı çalışmaları ve aktif katılımı olan öğretmenlerimizden biri, Avrupa Okul Ağı tarafından giderleri karşılanarak 05-06 Eylül 2012 tarihinde Brüksel’de yapılan “Elçi Öğretmen Eğitimi”ne katılım sağladı.
- 3. Faz öğretmenlerine rehberlik için http://itec-turkeycycle3.wikispaces.com/home adresinden blog oluşturuldu. Burada 3. Faz Öğrenme Aktiviteleri ve Öğrenme Hikayeleri ile nasıl ders planı hazırlanıp uygulanacağı anlatılmaktadır.

3. Faz Öğrenme Aktivite paketleri
1-Gözlemleme ve Tasarlama,
2- Karşılaştırma ve Tasarlama;
"Gözlemleme ve Tasarlama" Aktiviteleri:

Tasarım Özeti

Bağlam Sorgulama: Gözlem

Ürün Tasarımı

Katılımcı Tasarım Atölye Çalışması

Son Ürün Tasarımı

Düşünme
Paketin uygulanmasını desteklemek amacıyla iki hikaye tasarlanmıştır:

Okulu Yeniden Tasarlama

Gezegen yüzeyini görselleştirme
"Karşılaştırma ve Tasarlama" Aktiviteleri:

Tasarım Özeti

Bağlam Sorgulama: Karşılaştırma

Ürün Tasarımı

Katılımcı Tasarım Atölye Çalışması

Son Ürün Tasarımı

Düşünme
Paketin uygulanmasını desteklemek amacıyla iki hikaye tasarlanmıştır:

Bir fizik simülasyonu tasarlama

Bir matematik öğrenme oyunu tasarlama
1-Tasarım özeti:

Takımlar halinde öğrenciler tasarım sürecini tartışır, neyi tasarlayacaklarını düşünür ve tasarım özetini geliştirir.

Öğrenciler izlenimlerini kaydeder (izlenim etkinliğine bakınız).

Her takım uygun bir blog oluşturma platformunu kullanarak bir proje blogu oluşturur ve blog URL'sini öğretmene gönderir.

Hakkında sayfası: Öğrenciler, projedeki rolleri dahil olmak üzere proje takımlarını açıklar.

Öğrenciler bloga ilk Tasarım Özetini ekler. İletiyi "tasarım özeti" olarak etiketler.

Öğrenciler neler yaptığını, hangi zorluklarla karşılaştığını ve hangi zorlukları öngörebildiklerini yazmak için izlenim kaydını kullanabilir.

Toplamda her takımın bir blogu ve bu ev ödevinin ardından 2 iletisi olmalıdır.

Öğrenci bloglarının URL'lerini öğretmen şu forma ekler: http://bit.ly/itec-c3-blogs. Ardından bu bloglar iTEC web sitesinde tanıtılacaktır.
2a-Bağlam Sorgulama – Gözlem:

Takımlar birlikte veya tek başına gözlem yapmak için dışarı çıkar.

Takımlar topladıkları ortam dosyalarını ve notlarını sıralar, gruplar ve üzerine açıklama ekler.

Takımlar notlarını analiz eder ve tasarım zorluklarını ve tasarım fikirlerini kaydeder.

Takımlar şu soruları tartışır: 1. Atölye çalışması nasıl geçti? İlgi çekici bilgiler toplandı mı? Tasarım özeti hala mantıklı mı yoksa değişiklik gerekiyor mu? Nasıl değişmesi gerekiyor?

Takımlar konuyla ilgili (kitaplardan, internetten vs.) daha fazla bilgi bulur ve ortak bir alanda toplar.

Öğrenciler 2. Tasarım Özetini bloga ekler ve "tasarım özeti" şeklinde etiketler.

Öğrenciler neler yaptıklarını, hangi zorluklarla karşılaştıklarını ve hangi zorlukları öngörebildiklerini yazmak için izlenim kaydını kullanır. Bunu "tasarım süreci" olarak etiketler.

Öğrenciler topladıkları resimleri ve diğer ortam dosyalarını bloga ekler ve tasarımla ilgili olarak buldukları bu materyallerin ne anlama geldiğini açıklar. Tasarım fikirlerinin çizimlerini de ekleyebilirler. İletiyi "tasarım sonuçları" olarak etiketler.
2b-Bağlam Sorgulama – Karşılaştırma:

Takımlar, karşılaştırılabilir tasarımlar arar ve bunları tartışır.

Takımlar en ilgili 10 tasarımı seçer.

Takımlar örneklerini analiz eder, benzerlikler ve farklılıkları listeler ve tasarım zorluklarını ve tasarım fikirlerini belirler.

Takımlar şu soruları tartışır: 1. Atölye çalışması nasıl geçti? İlgi çekici bilgiler toplandı mı? Tasarım özeti hala mantıklı mı yoksa geliştirmek gerekiyor mu? Nasıl geliştirilebilir?

Takımlar bloga 2. Tasarım Özetini ekler. İletiyi "tasarım özeti" olarak etiketler.

Takımlar neler yaptığını, hangi zorluklarla karşılaştığını ve hangi zorlukları öngörebildiklerini yazmak için izlenim kaydını kullanır. Bunu "tasarım süreci" olarak etiketler.

Öğrenciler, mevcut tasarımların benzerliklerini ve farklılıklarını ve tasarımlarıyla nasıl ilgili olduğunu açıklarlar. Tasarım fikirlerinin çizimlerini de ekleyebilirler. İletiyi "tasarım sonuçları" olarak etiketlerler.
3-Ürün Tasarımı:

Takımlar tasarımlarını geliştirir.

Takımlar sınıfta prototiplerini oluşturur ve bunu diğer takımlarla tartışır.

Öğrenciler neler yaptığını, hangi zorluklarla karşılaştığını ve hangi zorlukları öngörebildiklerini yazmak için izlenim kaydını kullanır.

Öğrenciler ilk prototiplerinin dokümantasyonunu bloga ekler. Diğer dosyaların yanı sıra, açıklamalara ek olarak çizimler, videolar ve dijital fotoğrafları kullanabilirler.
4-Katılımcı Tasarım Atölye Çalışması:

Öğrenciler tasarım özeti ve prototip tasarımlarını başka insanlara sunmalı ve onların yorum ve fikirlerini almalıdır. İnsanlar prototipler üzerinde çizim yapabilir ve prototipleri değiştirebilir. Öğrenciler neler olduğu ve neler söylendiğiyle ilgili notlar alır ve resimler çeker.

Takımlar notlarını ve insanların çizimlerini analiz eder. Takımlar, analize dayalı olarak prototiplerinin nasıl değişmesi gerektiğine karar verir.

Öğrenciler 3. Tasarım Özetlerini tartışır. Özet hala anlamlı mı? Neyin daha net olarak tanımlanması gerekiyor?

Öğrenciler neler yaptığını, hangi zorluklarla karşılaştığını ve hangi zorlukları öngörebildiklerini yazmak için izlenim kaydını kullanır. Bunu "tasarım süreci" olarak etiketler.

Öğrenciler değişen prototiplerinin dokümanını bloga ekler ve Katılımcı Tasarım Atölye Çalışmasından düşüncelerini açıklar. Diğer dosyaların yanı sıra, çizimler, videolar ve dijital fotoğrafları kullanabilirler. İletiyi "tasarım sonuçları" olarak etiketler.
5-Son Ürün Tasarımı:

Takımlar son tasarımlarını oluştururlar.

Takımlar sınıfta prototiplerini oluşturur ve bunu diğerlerine gösterir.

Takımlar, tasarımlarının resmini çekerek veya tasarımın kullanımını videoya çekerek tasarımlarını dokümante eder.

Takımlar son tasarım prototiplerinin dokümantasyonunu bloga ekler ve açıklar. Diğer dosyaların yanı sıra, çizimler, videolar ve dijital fotoğrafları kullanabilirler. Öğrenciler iletiyi "tasarım sonucu" olarak etiketler.

Öğrenciler, eski Tasarım Süreci iletilerini (örneğin yorum yaparak) güncellemek için izlenim kayıtlarının tamamını kullanır. Kayıtların üzerinden geçer, her süreç iletisine eksik zorlukları ekler ve her zorluk için nasıl çözdüklerini yazar, dokümante ettikleri beklenen zorluklarla ilgili tartışırlar, 'gerçekleşti mi?', 'üstesinden gelebildiler mi?'. Son olarak bir sonraki seferde neyi daha iyi yapacakları ile ilgili yeni bir blog iletisi oluştururlar ve iletiyi "tasarım süreci" olarak etiketlerler.

Giriş sayfası: Öğrenciler, hedefleri, süreç ve sonucun kısa bir açıklamasını kapsayan proje tanıtımını bloga ekler.

Her bir öğrenci başka bir takımın blogunu ziyaret eder ve yapıcı eleştiriler bırakır.
6-Düşünme:

Takımlar aşağıdakiler üzerinde düşünür ve izlenimlerini kaydeder.

Neler yaptınız?

Ne yapmayı planlıyorsunuz?

Hangi zorluklarla karşılaştınız?

Zorlukların üstesinden geldiniz mi? Nasıl?

Hangi zorlukları öngörebiliyorsunuz?
PROJEDE SON DURUM
Projenin 3. faz dönemi sonunda pilot öğretmenler online anket dolduracaktır.
Bu dönem için Örnek Olay Çalışması yapmayı kabul eden pilot okullarda Müdür, Öğretmen Öğrenci değerlendirme anketi uygulanacaktır.
4. faz geniş ölçekli pilotu Şubat – Mayıs 2013 döneminde, 5. Faz geniş ölçekli pilotu ise Aralık 2013 – Haziran 2014 döneminde gerçekleştirilecektir.
                                                      Hüküm ancak Allah'a aittir.

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

iTEC “Katılımcı Sınıf için Yenilikçi Teknolojiler” PROJESİ ,iTEC “Katılımcı Sınıf için Yenilikçi Teknolojiler” PROJESİ Öğretmen Forumu,iTEC “Katılımcı Sınıf için Yenilikçi Teknolojiler” PROJESİ yükle,iTEC “Katılımcı Sınıf için Yenilikçi Teknolojiler” PROJESİ download,iTEC “Katılımcı Sınıf için Yenilikçi Teknolojiler” PROJESİ indirmek istiyorum,iTEC “Katılımcı Sınıf için Yenilikçi Teknolojiler” PROJESİ ödev yükle,iTEC “Katılımcı Sınıf için Yenilikçi Teknolojiler” PROJESİ bedava, iTEC “Katılımcı Sınıf için Yenilikçi Teknolojiler” PROJESİ ÖDEV İNDİR,iTEC “Katılımcı Sınıf için Yenilikçi Teknolojiler” PROJESİ YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,iTEC “Katılımcı Sınıf için Yenilikçi Teknolojiler” PROJESİ eğitimiTEC “Katılımcı Sınıf için Yenilikçi Teknolojiler” PROJESİdosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İnovasyon Yenilikçi Proje canbaba 1 2,228 26-05-2014, 15:17
Son Yorum: canbaba
  Fatih Projesi Ve Uzaktan Eğitim Modülü Kursları canbaba 4 4,962 19-01-2011, 10:11
Son Yorum: canbabaKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2022 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe