Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Ilkokullara kodlama dersi geliyor
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
kodlama , dersi , geliyor

Konu: 4,885
Mesaj: 13,428
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

İlkokullara Kodlama Dersi Geliyor
 Türkiye’yi teknoloji alanında bir üst lige taşıyacak olan gelecek neslin bilişim dehaları, basit ve görsel bir programlama dili olan Kodu ile hazırladıkları ‘Çevre ve Ben’ temalı birbirinden yaratıcı ve eğlenceli oyunlarla “Kodu Cup Türkiye 2016”da yarıştı.
 undefined
Bir çocuğa dokunmak geleceğin inovasyon liderine dokunmaktır
Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu, sosyal sorumluluk çalışmalarında çocuklara odaklandıklarını belirterek bilim, sanat ve eğitim konusunda onlara katkı sunmayı amaçladıklarını söyledi. Müzikaller, tiyatro oyunları, eğitim kurumlarıyla işbirlikleri yanında The Zone By Finansbank’ta bir matematik sergisi de düzenlediklerini aktaran Güzeloğlu, Finansbank toplantı salonu sahnesinde çocukları konuk etmekten mutluluk duyduklarını belirtti. “Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor” projesinin bir parçası olarak finale kalan ekiplerin yarıştığı Kodu Cup 2016’ya oğlunun katılamadığını belirten Güzeloğlu “Benim de sizlerin yaşında bir oğlum var. Kural gereği Finansbank’tan olduğu için bu yarışmaya katılamadı. Ancak o yarışmış kadar heyecan duyuyorum” dedi.
“Bir çocuğa dokunmanın, Türkiye'nin inovasyon liderlerine dokunmak olduğuna inanıyoruz” diyen Güzeloğlu, şöyle devam etti:
“Microsoft Türkiye ve HABİTAT işbirliği ile hayata geçirdiğimiz ‘Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor’ projemizle, yeni yüzyılın gereklilikleri doğrultusunda çocukların teknoloji okur yazarlığı konusundaki becerilerini geliştirmeyi, algoritmik düşünme becerisi kazandırarak gelişimlerini desteklemeyi hedefledik. 22 ilde düzenlediğimiz 8-12 yaşları arasındaki çocukların katıldığı 16 saatlik eğitimlerde, 5 bin çocuğa oyun tasarlayabilmek için düşünülmüş basit ve görsel bir programlama dili olan Kodu öğretildi. İlk yıl hedeflerini başarıyla yerine getiren Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor, yeni eğitim öğretim yılında da devam edecek ama biz bu inançla yola çıkan üç kurum olarak, çocukların program yazmaya ilgilerini artırmak amacıyla Kodu Cup Türkiye 2016 yarışmasını düzenledik. Tüm Türkiye’den 8-14 yaş aralığındaki çocukların katılımına açık olan yarışmaya katılımların hepimizi iyi bir gelecek için daha da umutlandırdığını söylemem gerek. Bugün heyecanla sunumlarını dinlediğimiz parlak fikirli, zihni açık bu nesil ile hedeflediğimiz gibi Türkiye’yi bilişim üssü haline getirmenin hiç de zor olmadığına inanıyorum. Bu doğrultuda bizler çocuklarımızı desteklemeye devam edeceğiz.”
Erken kodlayan yol alır
Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, böylesine anlamlı bir çalışmanın bir parçası olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Kansu, Kodu Cup 2016 ile ilgili şöyle konuştu: “Eskiden ‘erken kalkan yol alır’ diyorduk, ama biz Microsoft olarak ‘erken kodlayan yol alır’ diyoruz. Çünkü Endüstri 4.0’ı konuştuğumuz bugünlerde, geleceği yaratacak olan gençleri ne kadar erken kodlamayla ve algoritmik düşünceyle tanıştırırsak o kadar hızlı endüstri 4.0’a geçiş yapacağımızı düşünüyoruz. Nüfusunun yarısından fazlası genç olan, 10 milyondan fazla öğrencisi olan Türkiye’nin, 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için yazılıma öncelik vermesi ve eğitimin doğal bir parçası haline getirmesi çok kritik.”
Yazılımın dili kod yazmaya çocukluktan başlanmalı
Her sene Türkiye’deki Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinden 5000 civarı öğrencinin mezun olduğuna dikkat çeken Kansu, “Bu sayı, Türkiye’nin potansiyelini karşılayamayacak kadar düşük. 1.3 milyon nüfusu olan Estonya’da bile bu sayı 4000! O nedenle de, daha erken yaşlardan adım atmak gerekiyor. Daha önce söylediğimiz gibi, “erken kodlayan yol alır”! Yazılımın dili olan ‘kod’ları çocukluktan itibaren öğrenmek ise büyük değer yaratıyor. Nitekim ABD Başkanı Barack Obama'nın başlattığı 'Herkes İçin Bilgisayar Bilimi İnisiyatifi' girişiminin amaçlarından biri de üniversite öncesindeki tüm öğrencilere içinde kodlamanın da yer aldığı bilgisayar dersleri verilmesi. Bunun için 4 milyar dolarlık bir bütçe ayrıldı. Türkiye'de de kodlama derslerinin ilkokul, ortaokul ve lise müfredatında yer alması için çalışmalar yapılmaya başlandı” diye konuştu.
 
 
 
HÜRRİYET
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Ilkokullara kodlama dersi geliyor ,Ilkokullara kodlama dersi geliyor Öğretmen Forumu,Ilkokullara kodlama dersi geliyor yükle,Ilkokullara kodlama dersi geliyor download,Ilkokullara kodlama dersi geliyor indirmek istiyorum,Ilkokullara kodlama dersi geliyor ödev yükle,Ilkokullara kodlama dersi geliyor bedava, Ilkokullara kodlama dersi geliyor ÖDEV İNDİR,Ilkokullara kodlama dersi geliyor YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Ilkokullara kodlama dersi geliyor eğitimIlkokullara kodlama dersi geliyordosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Eğitime Yeni Sistem Geliyor sirlimen 0 728 20-05-2019, 11:31
Son Yorum: sirlimen
  Rotasyon Geri Mi Geliyor Acaba? canbaba 0 1,786 03-06-2016, 15:58
Son Yorum: canbaba
  TEOG ta Açık Uçlu Sorular Geliyor sirlimen 0 2,173 19-10-2015, 9:59
Son Yorum: sirlimen
Icon4 5.Sınıflara 16-20 saat İngilizce Geliyor sirlimen 0 2,114 22-04-2015, 0:58
Son Yorum: sirlimen
  Öğretmenlere İkametgaha Göre Rotasyon Geliyor!! canbaba 0 2,091 16-03-2015, 8:44
Son Yorum: canbabaKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2022 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe