Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


İlkokula Da Kurs Talebi
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
da , kurs , talebi

Konu: 4,885
Mesaj: 13,428
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

İlkokula Da Kurs Talebi

Belemir TAŞGÖZ

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, geçen yıldan itibaren ortaokul ve liselerde başlattığı destekleme ve yetiştirme kurslarının ilkokulda da açılması istendi. Gerekçesi ise, ortaokul ve liselerde sınav odaklı çalışmaya başlamadan önce öğrencilere sorun çözme, ileşitim kurma, karar alma gibi sorumluluk ve becerilerin kazandırılması olarak gösterildi. 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrencileri yetiştirmek ve sınavlara hazırlamak için geçen yıldan itibaran ortaokul ve liselerde eğitimi destekleme ve yetiştirme kursları düzenlemeye başladı. Daha sonra yaptığı bir değişiklikle bu kursların kapsamını genişleten bakanlık resim, müzik ve spora ilişkin kursların da açılmasına imkan sağladı. Yönetim Bilimi Uzmanı Doğan Ceylan ise, bu kursların ilkokullara da açılması gerektiğini savunuyor. Ceylan, bunun gerekçesini ise şöyle sıralıyor:

SINAV KAYGISINDAN UZAK ETKİNLİKLER ÖNEMLİ


“Sınav odaklı eğitim sistemimizde öğrencilerin bir yarış içine girmesi sonucu okullarımız öğrencileri hayata yeterli düzeyde hazırlayamıyor. Öğretmenlerimiz, öğrencileri sınava hazırlamaya odaklandığından, öğretim programlarının sadece bilgi kazandırma boyutuna yöneliyor, öğrencilere kazındırılması gereken tutum ve becerilerin birçoğu ihmal ediliyor. Bunun sonucunda, öğrencilerin çoğu arkadaş edinme, grup oyunlarına katılma, sosyal sorumluluk alma, toplumsal normlar a uyma, duygu ve düşüncelerini farklı ortamlarda rahatça açıklama, hayatta karşılaşacakları sorunları çözme gibi birçok önemli beceriyi edinmeden yetişiyorlar. Öğrencilerin bu tür becerileri edinmesi için sınav kaygısından uzak etkinliklere katılması önemli.

HAYATA HAZIRLANMALARINA ZEMİN OLUŞTURUYOR


Durumu gören veliler, çocuklarının sosyalleşmesi ve becerilerinin gelişmesi için okul dışı saatlerde çocuklarını ücretli olarak değişik kurslara gönderiyorlar. Ancak, bu kurslarda ders veren öğreticilerin çoğunun pedagojik formasyonu yok. Bu öğreticilerin yanlış yaklaşım ve davranışları bazen çocuklar üzerinde olumsuz sonuçlara neden oluyor. Bu tür kursların öğretmenlerce yapılması elbette daha olumlu sonuçlar verecektir.

Okulda açılacak müzik, görsel sanatlar ve spor kursları, öğrencilerin hayata hazırlanmasına zemin oluşturması ve yukarıda bahsettiğim beceri kazanmaları bakımından önemli bir eksikliği giderecektir.

BİRÇOK BECERİYİ ZAMANINDA ÖĞRENİRLER

Tutumlar erken yaşlarda kazanılır. Bir çocuğa iletişim kurma, girişimci, sorun çözen, araştıran inceleyen sorgulayan çevresiyle uyumlu olmasına yönelik tutumlar kazandıracaksak bunlar erken yaşlarda olmalı. Bu nedenle ortaokuldan itibaren açılan kursların ilkokulu da kapsaması son derece önemli. İlkokullarda açılacak görsel sanatlar, müzik, spor kurslarına katılan öğrenciler bu kurslarda arkadaş edinme, iletişim kurma, çevresiyle uyumlu olma, sorun çözme, sorumluluk alma, üretken olma gibi birçok beceriyi zamanında edinebilirler. 

HÜRRİYET
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

İlkokula Da Kurs Talebi ,İlkokula Da Kurs Talebi Öğretmen Forumu,İlkokula Da Kurs Talebi yükle,İlkokula Da Kurs Talebi download,İlkokula Da Kurs Talebi indirmek istiyorum,İlkokula Da Kurs Talebi ödev yükle,İlkokula Da Kurs Talebi bedava, İlkokula Da Kurs Talebi ÖDEV İNDİR,İlkokula Da Kurs Talebi YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,İlkokula Da Kurs Talebi eğitimİlkokula Da Kurs Talebidosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  MEB'den Kurs Ücreti Uyarısı sirlimen 0 2,431 26-10-2015, 12:41
Son Yorum: sirlimen
  Milli Eğitimden Kurs Uyarısı sirlimen 0 2,424 20-10-2014, 12:41
Son Yorum: sirlimen
  Tayinlerde 31 Aralık Talebi Karşılanacak mı? sirlimen 0 2,027 07-05-2014, 13:34
Son Yorum: sirlimenKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2022 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe