Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Gençler Facebooku Neden Kullanıyor?
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
gençler , facebooku , neden , kullanıyor?

Konu: 4,885
Mesaj: 13,428
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serra İnci Çelebi, 18-30 yaş arası 229 genç ile yaptığı ankette sosyal medyanın kullanım nedenlerini araştırdı. Araştırmaya göre, Twitter kullananların temel amacı bilgi paylaşımıyken, Facebook kullananlar, siteyi daha çok dinlenme, eğlenme ve mesleki gelişim amaçlı değerlendiriyor.

Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serra İnci Çelebi, 2006 yılından bu yana tüm dünyaya yayılan Facebook’un Türkiye’deki gençler tarafından hangi nedenlerle kullanıldığını araştırdı. Araştırmaya göre, gençlerin aidiyet duygusu yaşattığını söyledikleri Facebook’u en çok bilgi ve eğlence ihtiyaçlarını karşılamak için kullandıkları ortaya çıktı. İzmir’de yaşayan 18-30 yaş arası 229 genç ile sosyal medyanın kullanım nedenlerini araştırmak için anket çalışması gerçekleştiren Çelebi, sosyal medyada 6 saatten fazla vakit geçiren gençlerin olduğunu söyledi. Çelebi, “Ankete katılan gençlerin yüzde 77,3’ü her gün sosyal medyaya bağlandıklarını;  yüzde 46,3’ü günde 1-2 saat, yüzde 33,2’si günde 3-6 saat, yüzde 7,9’u ise günde 6 saatten fazla sosyal medyayı kullandıklarını belirtti. Ayrıca araştırmaya katılanların yüzde 52,4’ü iki veya daha fazla sosyal medya sitesini kullandıklarını açıkladı” dedi. 
Aidiyet duygusu oluşturuyor
Türkiye’de 31 milyonu geçen Facebook kullanıcısı olduğunu hatırlatan Doç. Dr.  Çelebi, gençlerin Facebook’u hangi nedenlerle kullandıklarını şöyle anlattı:
“Gençlerin Facebook’u kullanma nedenleri çok çeşitli. Ancak aidiyet duygusu, arkadaş etkisi, bilgi ve eğlence ihtiyaçlarının karşılanması ve yaşam kalitesinin artacağının düşüncesi en başta gelen nedenler arasında. Araştırma sonuçlarından çıkan ve üzerinde önemle durulması gereken konulardan birisi de Facebook üzerinden sunulan özel hayatın gizliliği. Araştırma sonuçlarına göre, kimliklerinin ve özel hayatlarının Facebook tarafından korunduğunu düşünen gençler, Facebook’un yorumlar özelliğini daha fazla kullanmakta. Yani, siber alemde kimliklerinin saklı kalacağını düşünen kullanıcılar kendilerini daha rahat ifade etmekte ve belli konularda arkadaşlarına daha rahat yorumlar yapabilmekte.”Hürriyet
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Gençler Facebooku Neden Kullanıyor? ,Gençler Facebooku Neden Kullanıyor? Öğretmen Forumu,Gençler Facebooku Neden Kullanıyor? yükle,Gençler Facebooku Neden Kullanıyor? download,Gençler Facebooku Neden Kullanıyor? indirmek istiyorum,Gençler Facebooku Neden Kullanıyor? ödev yükle,Gençler Facebooku Neden Kullanıyor? bedava, Gençler Facebooku Neden Kullanıyor? ÖDEV İNDİR,Gençler Facebooku Neden Kullanıyor? YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Gençler Facebooku Neden Kullanıyor? eğitimGençler Facebooku Neden Kullanıyor?dosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İnsanlar Fikirlerini Neden Değiştiremiyor! sirlimen 0 1,715 15-03-2015, 16:33
Son Yorum: sirlimen
  Şükretmek için daima neden vardır betşe 1 2,378 07-01-2012, 16:43
Son Yorum: sirlimen
  İnternet Bankacılığı kullanıyor musunuz bilgeturk 4 3,044 09-02-2011, 18:02
Son Yorum: muallimKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2023 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe