Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Çocuğa Göre Eğitim programı
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
göre , eğitim , programı

Konu: 4,885
Mesaj: 13,428
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

Yeldeğirmenleri ülkesi Hollanda’da bir okul: Windmill (Yeldeğirmeni) School. Buradaki eğitim deneyimleri ülke eğitim sisteminin başarısının sırrını anlamak için önemli ipuçları sunuyor.

Okul Hollanda’nın 200 bin nüfuslu şehri Nijmegen’da ilköğretim seviyesinde eğitim veriyor. İsmini öğrencilerin belirlediği okulun bulunduğu semt oldukça kozmopolit bir bölge ve ekonomik seviye daha çok orta ve ortanın altı. Velilere çocukları için neden bu okulu seçtiklerini sorduk:
“Burayı bize 10 yaşında bir çocuk tanıttı. Onun okuluyla çok gurur duyuyor olması beni etkiledi çocuklar burada kendilerini ifade etmeyi öğreniyorlar diye düşündüm. Sadece bilgi almıyor kendilerini de geliştiriyorlar dedim.” (İrene Kwaaitaal)
Hollanda eğitim sisteminin özelliklerinden biri de çocukların çok erken yaşta okullu olmaları. Mecburi başlangıç yaşı 5 olsa da velilerin az bir kısmı 3, çok büyük bölümü ise çocuklarını 4 yaşından itibaren okula başlatıyor.
“Windmill-School” da sabahları ilk iş olarak öğrenciler ne öğrenmek istedikleini seçiyorlar. Birçoğu matematikten yana. Eğlenceli olduğunu söylüyorlar. Anlaşılan o ki, kullanılan metod günlük hayatla yakından ilişkili olduğundan çocukların çok ilgisini çekiyor. Günün konusu “kaybolmanın gizemi” kaybolan eşyalar üzerinden çıkarma işlemi öğrenilecek. Okul başöğretmeni Roger Wisser öğrencilere sorumluluk duygusu aşılamanın önemine vurgu yapıyor:
“Prensiplerden biri eleştirel bakış açısı ve en önemlisi de birlikte çalışma. Birlikte çalışmak demek sorumlulukları da konuşmak demek. Evet ben bu okuldan sorumluyum fakat öğrencilerimiz de neyin önemli olduğunu düşündüklerini bize bildirmekle sorumlular.”
Okul yönetimi çevre düzenlemesinin nasıl yapılması gerektiğine de yine sorumluluk duygusunu geliştirmek istedikleri öğrencilerle tartışarak karar veriyor. Bunun için yalnızca öğretmenlerin olduğu bir kapalı toplantı yerine farklı yaşlardan öğrencilerin de katılıp taleplerini, görüşlerini ifade etmeleri istenen bir toplantı düzenleniyor. Oyun alanlarının yerleşimi, sınırları, oturma gruplarının konulacağı yerler dahi göstermelik olmayan ve gerçekten kararların alındığı bu toplantıyla belirleniyor. Öğrenciler de bu durumdan oldukça memnun:
“Söz söyleme imkanı olması gerçekten çok güzel. Okul konseyine daha birçok çocuk katılmak istiyor. Burada birlikte oturup okulun her ihtiyacını konuşabiliyoruz.” (Michelle, öğrenci, 8 yaş)
“Ben okula ilk geldiğimde biraz farklıydı. Artık çok şey değişti ve okul bugün daha güzel. Farklı yaşlardan öğrenciler birlikte oyun oynuyor. Yaşça büyük olanlar sorumluluk alıyor ve gerektiğinde küçüklerine yardımcı oluyor. Bu çok güzel.” (Baran Kıyak, öğrenci, 11 yaş)
Nijmegen için belediyedeki sol parti üstünlüğü sebebiyle Hollanda’nın Havanası deniyor. Başkanın eğitim danışmanı 
Renske Helmer okullar arası ayrımları ortadan kaldırmak için bilgisayarla kayıt atanması sistemini benimsediklerini söylüyor:

“Bazı okullarda ekonomik olarak zor durumda olan çocuklar daha fazla yoğunlaşmıştı. Önemli kısmı göçmen ailelerindendi ve bunlara kara okullar denmeye başlandı. Daha iyi imkanlara sahip aileler de çocuklarını başka okullara yollamaya çalışınca iyi okul-kötü okul dengesizliği ortaya çıktı. Biz de bu şekilde oluşan ayrıma çözüm olarak bunları karıştırmaya karar verdik.”
Dikkat çekici bir diğer okul da “Kandinsky Koleji” Burada bir çatı altında farklı seçenekler bulmak mümkün ve birçok farklı diplomalar alınabiliyor.
Kandinsky öğrencilerinden Ikraan Hayd, 17 yaşında. Hollanda’ya 7 yaşındayken Somali’den gelmiş. Temel dil bilgisini edinmesi bir yılını almış. Öğretmenlerinin desteğine ihtiyaç duyduğunun ve daha fazla gayret göstermesi gerektiğinin farkında. O çıktığı yolda eğitimini başarılı bir şekilde sürdürerek iyi bir doktor olma hayali kuruyor:
“Öğretmenler bana ayrıca destek oluyor. Flamancam iyi değil. Öğretmenler de benim ne konuda iyi ne konuda zayıf olduğumu biliyor. Güçlü yönlerimi öne çıkarmaya da çalışıyorlar zayıf noktalarımı geliştirmeye de.”
Ikraan’ın dil dersine katılıyoruz. Öğretmen öğrencilerin dışında değil arasında yer alıyor. Derse bazı esprilerle başlıyor ve çocukları canlandırmak için de bir hızlı yazım yarışı yaptırıyor.
Aslında İkraan’ın dil dersini yakından izlemek Hollanda eğitim sisteminin başarısının anlamak için de önemli fikirler veriyor.
Öğretmenin her bir öğrencinin ne düşündüğü hakkında bir fikri olduğu anlaşılıyor. Soruları, cevapları ve sunumu sanki her öğrenci için özel bir özenle hazırlanmış gibi. Metoddan öğrenciler gibi öğretmen Ton Willems de memnun:
“Bence burası çok güzel. Metod içerisinde bir hiyerarşi görülmüyor. Öğrencilerle öğretmenler arasında büyük bir mesafe yok ve açık fikirli bir kültür yerleşiyor. Öğrenciler de bize soru sormaktan çekinmiyor.”
Hollanda sisteminin en önemli temel taşlarından biri de öğretmenlerin eğitimi. Bu evre aslında hiç sona ermiyor. Kandinsky Koleji çevredeki ilkokullardan öğretmenleri davet ederek onlara olumlu davranış desteği eğitimi veriyor. ABD’de geliştirilen metod daima çocukların güçlü yönlerinin öne çıkarılmasını hedefliyor.
Sistemi takdir eden bir diğer isim de İngilizce öğretmeni Gretchen Conrad. Amerikalı öğretmen daha önce Fransa’da da İngilizce öğretmenliği yapmış ve bu ülkedeki eğitimi disiplin yaptırımlarıyla desteklenen, zayıfı dışlayan “elitist” bir sistem olarak nitelendiriyor:
“Fransa’da eğitimi öğrenciyi kaşıkla besler gibi verirsiniz. Tahtaya bir sürü şey yazarsınız ve çocukların da bunu tam olarak tekrar yazmalarını istersiniz. Hatta el yazınız, ne yazdığınızdan bile önemlidir. Buradaysa biz öğrencilere düşünmeyi öğretiyoruz. Hollanda’da hiçbir zaman sen aptalsın demiyoruz. olumlu yaklaşmaya ve öğrencileri cezalandırmaktansa, cesaretlendirmeye çalışıyoruz.”
Uzun bir okul gününün sonunda öğrencilerden İkraan bize eğitim için çok önemli bir tavsiyesiyle ayrılıyoruz:
“Küçük çocuklar için hiçbir zaman vazgeçmeyin ama hiçbir zaman… Siz bir çocuğa sen öğrenemezsin derseniz ya da sürekli düşük notlar aıyorsa bu hiç işe yaramayacaktır. Önüne engeller koymak yerine onun denemesi ve öğrenmesi için yeterince özen gösterirseniz sonunda mutlaka sonuç alırsınız.”
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Çocuğa Göre Eğitim programı ,Çocuğa Göre Eğitim programı Öğretmen Forumu,Çocuğa Göre Eğitim programı yükle,Çocuğa Göre Eğitim programı download,Çocuğa Göre Eğitim programı indirmek istiyorum,Çocuğa Göre Eğitim programı ödev yükle,Çocuğa Göre Eğitim programı bedava, Çocuğa Göre Eğitim programı ÖDEV İNDİR,Çocuğa Göre Eğitim programı YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Çocuğa Göre Eğitim programı eğitimÇocuğa Göre Eğitim programıdosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İdeal sınıf mevcudu size göre kaç kişi olmalı? betşe 8 12,434 24-05-2011, 10:46
Son Yorum: ELİT61
  Öğrencilere Göre İyi Öğretmen eğitimsokağı 2 3,492 15-10-2010, 21:20
Son Yorum: 1295_sude_1295
  Üstad Mehmed Âkif’e göre çocuk eğitimi... eğitimsokağı 6 4,856 01-08-2010, 23:41
Son Yorum: eğitimsokağı
  öğrenciye göre iyi öğretmen nitelikleri musty 2 3,743 14-04-2009, 10:40
Son Yorum: muallimKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2023 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe