Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Bir üniversite, ne olursa kaliteli olur?
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
bir , üniversite , ne , olursa , kaliteli , olur?

Konu: 4,885
Mesaj: 13,428
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

Birinci kural: Zor girilen ve zor mezun olunan üniversite iyi üniversitedir.

Her önüne gelenin, her parayı bastıranın girdiği okul, iyi bir okul olmaz. Matematik, fen, dil, sosyal bilgiler, sanat alanlarında zayıf olan, liseyi bitirinceye kadar öz disiplin kazanmamış, sorumluluk duygusu gelişmemiş öğrencilerin dört yılda sihirli bir şekilde başarılı bir öğrenciye dönüşmesini beklemek biraz hayalperestliktir. Bazı öğrenciler üniversite yıllarında olgunlaşarak disiplinli, sorumluluk sahibi ve üretken öğrencilere dönüşebilir; ama çoğunluk bunu yapabilir mi bunu bilmiyorum. Üniversitelerin bir kısmında doğru düzgün ders yapılmıyor, öğrencilerin derslere devamı takip edilmiyor. Sınavlar yeterince sıkı sorularla ve meselenin özünün öğrenildiğini kontrol eden yöntemlerle yapılmıyor. Öğrenci çok zorlanmadan okulu bitiriyor. Hakkıyla yapılan dersler olmadan, hakkıyla yapılan sınavlar olmadan öğrenciler mezun olursa onların mühendisliği, doktorluğu, muhasebeciliği, öğretmenliği sorgulanabilir olur.
İkinci kural: Bir üniversitenin felsefesi olmalıdır.
Özel üniversitelerin hepsi vizyon, misyon gibi kavramları kullanıyorlar. Ama uygulamada kendilerine rehberlik yapan bir felsefeleri yok. Hemen hepsini incelediğinizde ne öğretim üyesi seçiminde, ne ders işlemede, ne bölüm yapılandırılmasında, ne ders seçeneklerinde ayırt edici bir farkları yok. Her alanda bu farkların oluşmasını sağlayacak bir felsefeye sahip olmalılar.
Üçüncü kural: Üniversitenin araştırma fonksiyonu varsa ve olacaksa “öğretim üyelerinin” artık “araştırma üyesi” olarak adlandırılması gereklidir.
Öğretim üyelerinden fabrika işçisi gibi çalışarak hem ders vermelerini hem de araştırma yapmalarını istemek mantıklı değildir. Üniversite hocalarına mutlaka araştırma yapmaları için zaman sağlanmalıdır.
Dördüncü kural: İyi ders, onu hazırlamak için hazırlanan hoca tarafından verilir.
Hocalara çok ders saati vermek yerine, az sayıda ders sorumluluğu verilmelidir. Hocaya da üniversite yönetimi şöyle demelidir. “Bu dönem sadece iki ders veriyorsun, ama öyle iki ders vereceksin ki, öğrenciler o dersten inanılmaz etkilenecekler. Alanlarına âşık olacaklar. Hocanın bilgisine, yol göstericiliğine, ders işleme tekniğine hayran olacak ve öğrenci olmaktan çıkıp daha fazlası için ‘talebe’ olacaklar.”
Beşinci kural: Üniversite hocasına iyi bir ücret verilmelidir.
Bu ücret kendisinin rahatça kitap almasına, kongrelere bildiri sunucu veya izleyici olarak gitmesine yetmelidir. Geçim sıkıntısı yaşarken bilimle uğraşılmaz, daha çok ders vererek ya da başka yöntemlerle para kazanmaya çalışılır.
Altıncı kural: Üniversitede bütçe yapılırken bölümlere araştırma bütçesi ayrılmalıdır.
Araştırma bütçesi olmadan sadece makale okuyarak, birçok dalda araştırma yapılamaz. Her bölüm ve araştırma üyesi, kendisine tahsis edilen bütçenin bir araştırma için kullanılmasından sorumlu olmalıdır.
Yedinci kural: Üniversite öğrencisi akademik sahanın dışında da kendini yetiştirmeli ve bu rehberlik üniversite tarafından sunulmalıdır. Üniversitedeyken mutlaka çalışmalı iş disiplini ve sorumluluğu öğrenmelidir. Düzenli olarak kültürel faaliyetlere katılmalıdır: Tiyatro, sinema, sergi, konferans, kongre. Düzenli olarak spor yapmalıdır: bisiklet, dağcılık, yüzme vb. gibi. Sivil toplum faaliyetlerinde gönüllü olarak görev almalıdır.


Melih ARAT
Kaynak
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Bir üniversite, ne olursa kaliteli olur? ,Bir üniversite, ne olursa kaliteli olur? Öğretmen Forumu,Bir üniversite, ne olursa kaliteli olur? yükle,Bir üniversite, ne olursa kaliteli olur? download,Bir üniversite, ne olursa kaliteli olur? indirmek istiyorum,Bir üniversite, ne olursa kaliteli olur? ödev yükle,Bir üniversite, ne olursa kaliteli olur? bedava, Bir üniversite, ne olursa kaliteli olur? ÖDEV İNDİR,Bir üniversite, ne olursa kaliteli olur? YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Bir üniversite, ne olursa kaliteli olur? eğitimBir üniversite, ne olursa kaliteli olur?dosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  2020 yılı üniversite izleme ve değerlendirme raporları açıklandı sirlimen 0 513 28-11-2021, 2:41
Son Yorum: sirlimen
  MEB Üniversite Adayları için Önümüzdeki Yıllarda İhtiyaç Duyulan Branşları Açıkladı sirlimen 0 2,903 26-07-2012, 14:05
Son Yorum: sirlimen
  Üniversite Harçları Kaldırılıyor sirlimen 0 1,974 20-07-2012, 13:14
Son Yorum: sirlimen
  9 üniversite, ilk kez öğrenci alacak sirlimen 0 2,771 12-07-2011, 13:38
Son Yorum: sirlimen
  Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında Türkiye'den tek üniversite sirlimen 10 5,890 22-08-2010, 14:32
Son Yorum: sirlimenKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2022 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe