Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Bir öğretmen istifa Ederse Ne Kadar Sürede Dönebilir?
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
bir , öğretmen , istifa , ederse , ne , kadar , sürede , dönebilir?

Konu: 4,885
Mesaj: 13,428
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun "Memurluktan çekilenlerin yeniden atanmaları" başlıklı 92 maddesinde "İki defadan fazla olmamak üzere memurluktan kendi istekleriyle çekilenlerden veya bu Kanun hükümlerine göre çekilmiş sayılanlardan tekrar memurluğa dönmek isteyenler, ayrıldıkları sınıfta boş kadro bulunmak ve bu sınıfın niteliklerini taşımak şartıyla ayrıldıkları tarihte almakta oldukları aylık derecesine eşit bir derecenin aynı kademesine veya 71 inci madde hükümlerine uyulmak suretiyle diğer bir sınıfta eşit derecedeki kadrolara atanabilirler.
657 sayılı Kanuna tabi olmayan personelden kendi istekleri ile görevinden çekilmiş olanlar, boş kadro bulunmak ve gireceği sınıfın niteliklerini taşımak kaydı ile bu Kanuna tabi kurumlardaki memuriyetlere atanabilirler.
Yasama görevinde veya bakan olarak geçirilen her yıl bir kademe ilerlemesi ve her iki yıl bir derece yükselmesine esas olacak şekilde değerlendirilir." hükmü yer almaktadır.

Diğer taraftan, 657 Kanunun "Çekilen ve çekilmiş sayılanların yeniden atanmaları" başlıklı 97 maddesinde "Memurlardan mali ve cezai sorumlulukları saklı kalmak üzere;
A) 94 üncü maddenin 2 nci ve 3 üncü fıkrasına uygun olarak memuriyetten çekilenler altı ay geçmeden,
B) Bu Kanuna göre çekilmiş sayılanlar ile 94 üncü maddenin 2 nci fıkrasına uymadan görevlerinden ayrılanlar bir yıl geçmeden,
C) 95 inci maddede yazılı zorunluluklara uymayanlar 3 yıl geçmeden,
D) 96 ncı maddeye aykırı hareket edenler hiçbir surette,
Devlet memurluğuna alınamazlar."hükmü yer almaktadır.

Belirtilen hüküm uyarınca devlet memuru olan ve ilerde memur olma niteliğini taşıyan kişilerin memur olma nitelikleri maddede belirtilen 6 ay, 1, 3 yıl süreyle ve süresiz olarak kaybetmelerine neden olmaktadır.
Söz konusu süreler istifa edenler için;
- Dilekçenin kabul edilip ilişik kesmesinden itibaren,
-1 ay geçmesine rağmen onaylanmayan dilekçeler için memurun 1 ay sonunda işi bıraktığı tarihten,
İtibaren başlamaktadır.

Mustafi sayılan memurlar için bu süreler ise;
Devamsızlığın 10 uncu gününün sonu itibariyle veya diğer mer'i hükümler uyarınca sürelerinde göreve dönmeyenler müstafi sayılmaları sebebiyle bu günden itibaren başlamaktadır.

Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar uyarınca; çekilme dilekçesi üzerine dilekçesi 8 günde onaylanan ve ilişiğini kesen devlet memurunun usule uygun çekilmesi sebebiyle 6 ay bekleme süresine tabi olmaktadır.


memurlar.net
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Bir öğretmen istifa Ederse Ne Kadar Sürede Dönebilir? ,Bir öğretmen istifa Ederse Ne Kadar Sürede Dönebilir? Öğretmen Forumu,Bir öğretmen istifa Ederse Ne Kadar Sürede Dönebilir? yükle,Bir öğretmen istifa Ederse Ne Kadar Sürede Dönebilir? download,Bir öğretmen istifa Ederse Ne Kadar Sürede Dönebilir? indirmek istiyorum,Bir öğretmen istifa Ederse Ne Kadar Sürede Dönebilir? ödev yükle,Bir öğretmen istifa Ederse Ne Kadar Sürede Dönebilir? bedava, Bir öğretmen istifa Ederse Ne Kadar Sürede Dönebilir? ÖDEV İNDİR,Bir öğretmen istifa Ederse Ne Kadar Sürede Dönebilir? YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Bir öğretmen istifa Ederse Ne Kadar Sürede Dönebilir? eğitimBir öğretmen istifa Ederse Ne Kadar Sürede Dönebilir?dosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Hangi memur ne kadar alacak? sirlimen 0 2,206 01-06-2012, 16:28
Son Yorum: sirlimen
  Çalışan memur, KPSS ile yeni yerleştiği memur kadrosuna istifa edip geçemez sirlimen 0 3,780 02-07-2011, 2:01
Son Yorum: sirlimen
  Sözleşmeli öğretmen, müdür yetkili öğretmen olur mu? sirlimen 2 3,030 15-10-2010, 0:49
Son Yorum: muallimKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2023 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe