Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Binbir Çiçeğin Bahçıvanı-Yaşar Kemal
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
binbir , çiçeğin , bahçıvanı , yaşar , kemal

Konu: 4,885
Mesaj: 13,428
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

Binbir çiçeğin bahçıvanı

Yaşar Kemal öldü… Büyük yazarların ölümüyle beliren yalnızlığı, onların geride bıraktığı büyük boşluğu, kırılmış bir uzvun acısını sıcaklığı geçtikten sonra duymak gibi, ancak saatler, günler devrilmeye başladıkça fark edersiniz.

[/url]
Paylaş


Tweetle

[url=https://twitter.com/intent/tweet?url=http://www.zaman.com.tr/ali-colak/binbir-cicegin-bahcivani_2280906.html&text=Binbir+%C3%A7i%C3%A7e%C4%9Fin+bah%C3%A7%C4%B1van%C4%B1&via=zamancomtr][/url]
Paylaş

[url=http://www.zaman.com.tr/ali-colak/binbir-cicegin-bahcivani_2280906.html#]

Gönder


Yazdır

A
A

45 gündür yoğun bakımda olan Yaşar Kemal’in ölümü, elbette beklenen bir durumdu, alışıyorduk neredeyse. Fakat öyle olmuyor; ölüm haberi duyulur duyulmaz, büyük bir çığ kopuyor, bir sarsıntı… Sonra tarif edilemez bir yalnızlık, gittikçe büyüyecek bir boşluk. Yaşar Kemal öldü! Bu, derin bir uçurum demek. Bir çağın kapanması, ayaklarımızın altındaki toprağın gümbürtüyle çöküvermesi… Büyük ve yol açıcı ustaların ölümü böyle duyumsanıyor; Hemingway’in, Pablo Neruda’nın, Marquez’in ve Dağlarca’nın göğümüzden kayıp gitmeleri…
CUMHURİYET TARİHİNİN TANIĞI
Yaşar Kemal kimdi ve neyi temsil ediyordu bu toplum için? Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde; yasakların tarihe gömülmesi ve kalıcı barışın sağlanması için bu adın anlamı neydi? Türkçe edebiyat için roman, öykü, röportaj yazarlığı için neydi anlamı? Bunları düşünüyoruz şimdi, bunları düşünmek gerekir.  
Yaşar Kemal, en geniş anlamıyla bütün bir 20. yüzyıl demektir. İlk 23 yılını yaşamamış olsa da… 92 yıllık ömür, bir bakıma Cumhuriyet tarihinin özeti. İnsanca, uygarca yaşamanın önündeki engeller, sonu gelmeyen yoksulluk ve yoksunluk. Öbür yanda emek sömürüsü, ağalık sistemi, özgürlük ve demokrasi kıtlığı... Yasaklar, türlü kılıklara bürünerek ortaya çıkan Faşizm… Onun bütün hayatı ve edebiyatı, bunları kayda geçirmek ve bu kısır döngüyü aşmak için mücadeleyle geçti. 1975’te Milliyet Sanat Dergisi’nin soruşturmasına verdiği cevapta söylemişti: “Türkiye uzun yıllardır demokrasi uydurması, perdesi altında bal gibi faşizmi yaşıyor. Demokrasi, demokrasi diye kendimizi aldatıyoruz.” Bir şey daha: “Çoğunlukla gazetelerimiz bu örtülü faşizmin birer çığırtkanı.” Değişen bir şey var mı?
BÜYÜK YAZARLARIN SONUNCUSU
Yaşar Kemal ile edebiyatımızda bir dönem bitti, büyük yazarlar devri kapandı. Orhan Kemal’lerin, Nazım’ların, Dağlarca’ların sonuncusuydu o. Dipten gelen bir romancı, destancı, öykücüydü Yaşar Kemal. Edebiyat, yaşanarak yapılan bir şeydi onun için. Yazdığı her cümlenin içinde hayatın teri, kalp atışı, acısı ve sevinci duyuluyordu. İşte bu yüzden, ülkenin ilk Nobel adayı ve dünyada en çok tanınan Türk yazarı olduğu gibi kaçakçıların, fabrika işçilerinin, ırgatların, mağara adamlarının da yazarıydı. Yalnız yazarı değil, dostu… Onu dünyanın büyük yazarları katına çıkaran da bu yönüydü. Halkının derinden derine akan büyük sesini, sızısını edebiyata taşıyabilmesi. Romanlarında, öykülerinde Dede Korkut, Karacoğlan ve Dadaloğlu konuşuyordu. Sesinde halk hikâyeleri, tarla işçilerinin türküsü, kaçakçıların ağıtları, çobanların heyemolası vardı.
İŞÇİLERİN, IRGATLARIN, KAÇAKÇILARIN DOSTU
Yaşar Kemal adı, haklı bir biçimde Ernest Hemingway’in, Pablo Neruda’nın yanına yazılıyorsa bu, baskılara, tüm faşizmlere karşı özgürlüğün sözcüsü olmayı ve halkının derinlerdeki acısını yine onun diliyle seslendirmeyi başardığı içindir. Neruda, fabrikalara gidip yüksek sesle şiirlerini okuduğunda, işçiler onu gözyaşlarıyla alkışlıyordu. Bir sonbahar günü cenazesi, faşizmin namluları altında Peru Caddesi boyunca ilerlerken, kadınlar karanfiller atıyor, işçiler kitaplarını açıp şiirlerini okuyordu. Neruda’nın yapabildiği, bu topraklarda belki ilk ve son kez Yaşar Kemal’e nasip olmuştur. O, röportaj yapmak için aralarında aylarca kaldığı kaçakçılardan dostları olduğunu yazmıştı. Devlet başkanları, büyükelçiler, üniversite hocaları ve dünya yazarları kadar, köyünün çarıklı kadınları, ırgatlar ve işçilerle de oturup kalkıyordu. Çapa’da yoğun bakıma alındıktan sonra işçiler ziyaretine gelmişti. Türkçenin başka hangi yazarı böyle bir ayrıcalığa erebilmiştir? Kim bilir, belki de bugün, Teşvikiye Camii’nin avlusuna fabrika işçileri, ırgatlar, hamallar, kaçakçılar gelecek, içlerinden çıkıp dünyaya varmış bu adamı son kez selamlayacaklardır.

Devamını Okumak İçin Tıklayınız
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Binbir Çiçeğin Bahçıvanı-Yaşar Kemal ,Binbir Çiçeğin Bahçıvanı-Yaşar Kemal Öğretmen Forumu,Binbir Çiçeğin Bahçıvanı-Yaşar Kemal yükle,Binbir Çiçeğin Bahçıvanı-Yaşar Kemal download,Binbir Çiçeğin Bahçıvanı-Yaşar Kemal indirmek istiyorum,Binbir Çiçeğin Bahçıvanı-Yaşar Kemal ödev yükle,Binbir Çiçeğin Bahçıvanı-Yaşar Kemal bedava, Binbir Çiçeğin Bahçıvanı-Yaşar Kemal ÖDEV İNDİR,Binbir Çiçeğin Bahçıvanı-Yaşar Kemal YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Binbir Çiçeğin Bahçıvanı-Yaşar Kemal eğitimBinbir Çiçeğin Bahçıvanı-Yaşar Kemaldosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yaşar Kemal'i Kaybettik sirlimen 1 2,326 01-03-2015, 11:57
Son Yorum: sirlimen
  Sevdiğimi Anlarsın- Ümit Yaşar Oğuzcan sirlimen 2 2,478 14-03-2010, 0:01
Son Yorum: zeyno
  Namık Kemal şiirleri musty 5 6,522 15-04-2009, 23:01
Son Yorum: musty
  Yahya Kemal BEYATLI şiirleri musty 4 3,791 15-04-2009, 1:41
Son Yorum: mustyKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2022 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe