Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Etiketler
Yazar: musty - Cevaplar: 0 - Görüntüleme: 1144
RAMAZAN VE SAĞLIK
Oruç tutarken nelere dikkat etmek, hangi yiyecekleri tüketip hangilerinin tüketimini sınırlamak gerekiyor?

Ramazan’da kilo almadan dengeli beslenmenin yolu nedir?

İşte sağlıklı bir Ramazan geçirmek için uzmanların tavsiyeleri...

Tüm İslam Dünyası'nın her yıl büyük bir heyecanla beklediği, mübarek Ramazan Ayı'nın içerisindeyiz. Ramazan Ayı tüm insanlığa Allah sevgisini, kardeşliği, barışı, insanların acizliğini hatırlatan ve Müslümanları doğru yola davet eden çok hayırlı bir vakittir.
Yazar: sirlimen - Cevaplar: 1 - Görüntüleme: 1498
Ramazan öncesi çok faydalı bilgiler
Ay takviminin 355 gün çekmesi nedeniyle ramazan ayı, 33 yıl sonra tekrar yaz aylarına denk gelemeye başlıyor. Ramazan önümüzdeki 8 yıl boyunca yaz aylarına rastlayacak. Bu yıl yaklaşık 15 saat oruç tutulacakken, her geçen yıl oruçlu geçen süre artacak. Ramazan ayının hazirana denk geldiği 2015'te 16 saate yakın oruç tutulacak.

Bu ramazanda ilk iftar Ankara'da saat 19.47'de, İstanbul'da saat 20.04'te, İzmir'de saat 20.07'de, Çanakkale'de Saat 20.13'te, Hakkari'de ise saat 19.00'da yapılacak.
Yazar: sokağın velisi - Cevaplar: 2 - Görüntüleme: 1389
Bir Duadır Ramazan...
1. Ramazan, Allah'ın kainattaki haşmetli ve küllî idaresine, Rahmetine, şefkatine, geniş ve azametli, intizamlı ve küllî bir tarzda mukabele edebilmenin duasıdır...


2. Ramazan, Cenâb-ı Hakk'ın nimetlerine karşı şükredebilmenin duasıdır...


3. Ramazan, fukaralara yardım edebilmenin duasıdır... (başka kardeşlerimizi de hatırlayabilmenin, onlara da dua edebilmenin, üzerimizdeki bencilliğin kaldırılmasının duasıdır)


4. Ramazan, mülkün mâlikinin Allah olduğunu nefsimize talim ettireb
Yazar: sokağın velisi - Cevaplar: 0 - Görüntüleme: 980
Ben Ve Ramazan
Aşkın oruç sularındayım. Güvendeyim. Sen geldiğinden beri ey Ramazan, girdiğinden beri gönlüme; ben varım, dünya var. Hele bir “O” var ki anlatamam içimde. Bir “O” var ki, “ol” emriyle var eden. Bir sağanak olup rahmeti yağan ruhuma sahurlarda, iftarlarda ve teravih namazlarında.

Orucum bugün. İçimi ışıtan yıldızları salıyorum insanlığa. “Kimsesiz çocuğu büyütmek sevaptır” diye haykırmak geliyor içimden. Yoksulu doyurmak, paylaşmak acıları ve yoksunlukları. Uzanmak bir yürekten öbürüne. “Bir
Yazar: sokağın velisi - Cevaplar: 25 - Görüntüleme: 6270
Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun


[align=center][u][b][color=#1E90FF]Bayramlar gelir, hüzünle...
Bazen de sevinçle, kırık gönüllere teselli niyetine... Bayramlar gelir, şifa olur kimi hasta ruhlar ile bedenlere... Bayramlar gelir, merhem oluverir tüm incinmişliklere...
Bayramlar gelir, birileri güler hesapsızca. Birileri ağlar, nedeni bilinmez sorulsa da...

Bayramlar gelir, küsler barışır derler; ya habersiz
Yazar: sokağın velisi - Cevaplar: 0 - Görüntüleme: 1196
Ramazan Yaklaşırken...

Ramazan yaklaşırken..

Bu mübarek ayın geceleri de, gündüzleri de çok İyi değerlendirilmeli, elden geldiğince ibadete, hayır ve hasenata ağırlık verilmelidir. Çünkü, çok kârlı bir uhrevî kazanç mevsimidir. Sevgili peygamberimiz, Ramazanın önemi hakkında şöyle buyurmuştur: “Kim inanarak ve mükafatını Allah’tan bekleyerek Ramazanın gecelerini ihya ederse, onun geçmiş g
Yazar: sokağın velisi - Cevaplar: 0 - Görüntüleme: 1050
Hoş geldin Ramazan ...

[b]

HOŞ GELDİN ateşim, yangınım, külüm.

Ateş oldun. Avucumda tutamadım seni. İçime düştün. Kalbimin karasına çaldım kor yüreğini. İbrahim[as] gibi gülden ateşlere düşürdün canımı. Ey “kavurucu ateşim” akla beni, yak kirlerimi. Ey yangınım, sen başkalarına sakla serinliğini, küle çevir bedenimi, benliğimi.

Bir yangın yeridir Ramazan. Yüreğinin taraçalarına ötelerden kıvılcımlar sıçratır. Alnına göklerin
Yazar: sokağın velisi - Cevaplar: 2 - Görüntüleme: 1225
Ramazan Bu Limanın Adı
On bir ayın fiziksel ve ruhsal yorgunluğundan sonra, sakin ve koruyucu bir limana vardık.

Ramazan bu limanın adı...

Her şeyin daha farklı, her şeyin daha güzel yaşandığı bir bağışlanma ve isteklerimize ulaşma ayı bu. Katıksız bir mutluluk ayı.

Çok sevdiğimiz, çok özlediğimiz bir konuğu karşılar gibi bir sevinç var içimizde

Kavuşma anının tatlı telaşını ve kıpır kıpır sabırsızlığını yaşıyoruz. Ruhumuz, derin derin nefes alıp kendini yeniliyor.

Bu günler,

Mevla'ya açılım y
Yazar: sokağın velisi - Cevaplar: 0 - Görüntüleme: 977
Ramazan'da insan yüzleri
"Ramazan ayın kaçında başlıyor?
Filan gün...
Yapma yahu, bir şey kalmamış!..
Öyle ya, geldi mübarek..."

Hayatımıza, günlerimizin, sözlerimizin içine böyle girer her yıl Ramazan. O koca on bir ay sorgusuz sualsiz geçip gitmiş ve bir bakmışsınız oruçtan, teravihten, iftarlardan konuşmaya başlamışız. Çarşıda pazarda Ramazan hareketliliği... Hafiften bir telaş, tatlı bir heyecan... Bir ibadetin alışverişle, fiyat artışlarıyla, Ramazan fırsatçılığıyla anılması pek hoş değildir aslında. Fakat or
Yazar: baba_can - Cevaplar: 3 - Görüntüleme: 1736
Hoş Geldin Ya Şehr-i Ramazan
Ramazan ayı tüm ülkemize bereket getirmesini yüce ALLAH'tan diliyorum.Tüm dualarınız kabul olur inşaallah..

Kulluğun bir ifadesi olarak oruç, bizden önceki kavimlere farz kılındığı gibi bizlere de farz kılınmıştır. Nitekim Cenab-ı Hak; “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden evvelkilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı.” [Bakara 2/183] buyurarak bu farziyeti bizlere de bildirmiştir.
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe