Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Etiketler
Yazar: sirlimen - Cevaplar: 1 - Görüntüleme: 2412
Halkada çocuklara oynatabileceğiniz oyunlar
HALKADA OYUNLAR

1- Çiftçi Çukura Daldı ( şarkılı oyun )
Çocuklar elele tutuşup bir halka oluştururlar. İçlerinden biri "çiftçi" olarak seçilir. Çiftçi halkanın ortasında durur. Çocuklar bir yandan, aşağıda gösterilen sözlerle oyunun şarkısını söylerler, bir yandan da sağa yada sola doğru yan yan yürüyerek dönmeye çalışırlar.
Oyun sırasında "çiftçi hanımını aldı." sözleri söylenirken çiftçi olan çocuk halka içinden bir çocuğu seçer, yanına alır. Sözlerin öteki dizelere göre, hanım çocuğunu,
Yazar: sirlimen - Cevaplar: 0 - Görüntüleme: 2642
Çocuklara öz bakım becerileri nasıl kazandırılır?
Çocuklarınıza günlük yaşam becerileri kazandırmayı kolaylaştırmak için izlenmesi gereken bazı yol ve yöntemler vardır:

Eğitim süresi 8-10 hafta olmalıdır . Çocuğunuza günde en az iki defa ve önce 2-5 dk sonra giderek artan bir şekilde en az 5-20 dk zaman ayırmalısınız (Bu süre çocuğun kişilik özellikleri , psikolojik durumu , anne babanın çalışıp çalışmaması vb gibi etkenlere göre değişebilir).

Çocuğunuzun ve sizin yorgun olmadığınız , çocuğunuzun uykusuz olmadığı ve sakin olduğu zamanları
Yazar: sokağın velisi - Cevaplar: 0 - Görüntüleme: 1402
Çocuklara 10 Süper Gıda
1. Tatlı patates: Büyük bir besin kaynağı olan tatlı patatesin tadı da çok güzel. Bu sağlıklı ve lezzetli sebze, potasyum, C vitamini, lif, folat, A vitamini, kalsiyum ve demir içeriyor. Dünyadaki en besleyici yiyeceklerden biri olan tatlı patates, şeker hastaları için de iyi bir seçenek, çünkü kan şekerini dengelemeye yardım ediyor.
2. Brokoli: Bilindiği gibi lifle dolu olan brokoli, gelişmekte olan çocuklar için en iyi gıdalardan birisi. Brokoli aynı zamanda vitamin ve mineral deposu. Çocuğun
Yazar: sirlimen - Cevaplar: 0 - Görüntüleme: 1167
Çocuklara Küsen yıldızlar


Bir akşam Aykız göğe bakmış. Ne ay ne de yıldızlar yerindeymiş. ‘Yine saklambaç oynuyorlar benimle’ demiş içinden. Ben de ebe olur onları sobelerim. Bilindik tekerlemeleri saymış. Tam “Önüm arkam sobe!” derkenÇocuklara Küsen Yıldızlar yankılanan bir sesle irkilmiş. Başını kaldırıp baktığında Aydede’yle göz göze gelmiş.

- Boşuna uğraşma demişÇocuklara Küsen Yıldızlar Aydede. Yıldızlar size küstü. Bir daha çıkm
Yazar: sirlimen - Cevaplar: 0 - Görüntüleme: 2391
Atatürkün çocuklara seslenişi
Küçük hanımlar , küçük beyler!
Sizler hepiniz geleceğin bir gülü,
Yıldızı,bir mutluluk parıltısısınız!
Memleketi asıl aydınlığa boğacak
sizsiniz.Kendinizin ne kadar mühim,
kıymetli olduğunuzu düşünerek
ona göre çalışınız.Sizlerden
çok şeyler bekliyoruz...

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
Yazar: sokağın velisi - Cevaplar: 0 - Görüntüleme: 1504
Çocuklara Sigorta
Şu günlerde anne babalar çocuklarını sigorta ettirmek telaşındalar Her anne baba çocuğunun gelecekte iyi bir meslek sahibi olmasından, iyi bir evlilik yapmasına kadar düşünüyor Hatta bütün yaşama gayelerini çocuklarına endekslemişcesine uğraşan anne babaları görüyoruz Şimdilerde ise çocuklarının emekliliğini düşünüyorlar Çocuklarının geleceğini güvence altına almaya çalışıyorlar

Anne ve babaların evlatları üzerindeki hakları ödenmez Şefkat ve sevgilerinden de şüpemiz yoktur Ancak bir anne ba
Yazar: Fidansss - Cevaplar: 2 - Görüntüleme: 1541
Okul kazalarında çocuklara ilk müdahele nasıl olmalı?
Amerikan Hastanesi Acil Servisi’nden Dr. Rahşan Bayar, okula giden çocuklarda en sık düşme-çarpma sonrası olan yaralanmalara rastladıklarını belirtiyor. Okullarda meydana gelen yaralanmaları sıklık sırasına göre şu şekilde sıralıyor:

1-Travma: Düşme ve çarpmalara bağlı.
Eklem ve kemiklerde kırıklar-çıkıklar
Kafa travmaları
Yumuşak doku zedelenmeleri

2-Cilt yaralanmaları – damar yaralanmaları
Kesici, delici aletlerle- kesiler
Travmaya bağlı

3-Yanıklar (Sıcak su ve ateş ile)
4-
Yazar: sokağın velisi - Cevaplar: 0 - Görüntüleme: 1723
Yaramaz Çocuklara Araba Çarpar
'Çabuk uyu, köpek gelir', 'seni polis amca hapse atar', 'doktor amca iğne yapar' gibi sözleri anneler sıkça söyler. Anneler çocukları ayrıca 'baban işten gelsin seni söyleyeceğim' diyerek babayla da korkutur. 'Yaramaz çocuklara araba çarpar' diyen bir anne, çocuğunu arabalardan korkar hale getirebilir.

6 yaşında, ürkek ve çekingen. Göz teması kurmuyor. Annesinin elini hiç bırakmıyor. Eteğine yapışmış. Sokakta hep öyle geziyorlar. Evde de odaları tek tek kontrol ediyor; annem nerede diye. Anne
Yazar: sokağın velisi - Cevaplar: 0 - Görüntüleme: 1832
Çocuklara aşırı ilgi zarar veriyor
Aşırı koruyucu ve kollayıcı tutum ülkemizde, geleneksel aile modelinde en sık başvurulan disiplin şeklidir. Bu tutumda anne babalar çocuklarını sevgi ve şefkatle örülü bir altın kafeste yetiştirirler. Çocuk adına bütün sorumluluğu anne baba üstlenir. Çocuk için neyin doğru neyin yanlış olduğuna anne baba karar verir.
Ayrılma kaygısı nedir?

Anneler bebeklerini kucaklarına ilk aldıkları andan itibaren, onları bırakmak istemezler. Bebek içinde bu geçerlidir. Anne ile daha ilk günlerde oluşan t
Yazar: Fidansss - Cevaplar: 0 - Görüntüleme: 2711
ŞIMARIK, SINIR VE KURAL TANIMAYAN ÇOCUKLARA NASIL YOL GÖSTERMELİYİZ?
Çocuk yetiştirmek gerçekten zorlu ve karmaşık bir süreçtir. Bazı anne babalar öğretmen gibi davranarak çocuklarını disiplin içinde büyütmeyi tercih ederken, bazıları da arkadaşça bir ilişkiyi seçer. Bu ilişki türünde cezalandırmalar yoktur. Ama her iki yetiştirme tarzının da çocuklar için "ideal" olduğunu söylemek pek mümkün değil. Aşırı disiplin çocuğun kendini ifade etmesini engeller ve baskı altında yetişmesine neden olur. Fazla arkadaşça yetiştirilen bir çocuk da şımarık bir genç olup çıkar.
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe