Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Zorunlu Hizmet Affından Kaç Kişi Yaralandı?
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
zorunlu , hizmet , affından , kaç , kişi , yaralandı?

Konu: 4,865
Mesaj: 13,414
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

Türkiye'nin zorlu coğrafyalarında zorunlu hizmetini yapmakta olan cefakar öğretmenlerimizi mağdur edecek şekilde 06.05.2010 Tarihinde getirilen zorunlu hizmet muafiyeti halen kanayan bir yaradır. Bu zor ve onurlu görevi ifa edeni cezalandıran, hiç yapmayanı ödüllendiren yönetmelik sendikamız tarafından Danıştay nezdinde dava edilmiş olup karar aşamasındadır.

Batıdaki meslektaşlarıyla neredeyse aynı maaş ve özlük haklarına tabii oldukları halde oldukça zor koşullarda ve cebren çalıştırılan öğretmenlerimizin sıkıntılarını sendika olarak yakından takip etmekteyiz. Konuyla ilgili olarak Bilgi Edinme ve Sendikal Kanun çerçevesinde M.E.B. Personel Genel Müdürlüğü'ne ilettiğimiz yazı aşağıdadır:
Konu : Zorunlu Hizmet Yükümlülüğü


İlgi : 4688 Sayılı Kamu Çalışanları Sendikaları Kanunu
M.E.B. Personel Genel Müdürlüğü’neMilli Eğitim Bakanlığı’nın 06.05.2010 Tarihinde Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde yaptığı değişiklikle halen zorunlu hizmetini yerine getirmemiş olan öğretmenlere zorunlu hizmet muafiyeti getirmiştir. Gelişmemiş bölgelere branş ihtiyacı, KPSS Puanı gözetilerek, eş durumundan ya da isteğe bağlı olarak atanmış kadrolu öğretmenlerin aleyhine olacak şekilde Batıya veya gelişmiş illere atanmasını güçleşmiştir. Sendikamız tarafından Kasım 2010 döneminde 81 ilde gerçekleştirilen ankette zorunlu hizmet muafiyeti öğretmenlerin %76’sı tarafından olumsuz değerlendirilirken; %77’lik kesim, zorunlu hizmet bölgelerindeki öğretmelere maaş farkı verilmesini ve tayinlerde kolaylık sağlanmasını istemektedir.

Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde Ardahan’da halka hitaben yaptığı konuşmada; “Doğuda öğretmen tutamıyoruz, öğretmenlerin asaleti tasdik olduktan sonra kanundaki boşlulardan yararlanarak bir yolunu bulup batıya kaçıyorlar ama hiç merak etmeyin bunun da çaresine bakacağız" demiştir.

Doğu’nun öğretmen ihtiyacı ve bunun karşılanma zorunluluğu, getirilen zorunlu hizmet muafiyetiyle temelden çelişmektedir. Doğuya atanmış olanı zorla orada tutmak, hiç çalışmamış olanı muaf tutmak adil değildir. Eğitim öğretim hizmetinin gönüllü olarak yapılmadığı durumda verimli olmayacağı da açıktır. Asıl olan, çalışma koşullarını iyileştirmek, koşullara karşılık gelecek tazminatları ödemek ve öğretmenleri “kendi istekleriyle” uzun süre çalıştırabilmektir.

Zorunlu hizmetini yapmakta iken getirilen zorunlu hizmet muafiyetinden rahatsız olan üyelerimizin sendikamıza ulaştırdığı sıkıntıları doğru analiz etmek ve çözüm üretebilmek için aşağıdaki soruların yazılı olarak yanıtlanması gerekmektedir. Süresi içinde ve ilgi gereği bilgilerinize arz ederim.

Bakanlığımızın Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde 06.05.2010 tarihinde yaptığı değişiklikle zorunlu hizmet muafiyetinden yararlanan kadrolu öğretmen sayısı kaçtır?

Başbakanımızın ifadesinden hareketle İlk atama yoluyla, özre bağlı ya da isteğe bağlı olarak halen zorunlu hizmetini yapmakta olan öğretmenlerin bölgede kalma sürelerini arttırma yönünde başka düzenleme üzerinde çalışılmakta mıdır?

Genel Müdürlüğünüz tarafından gelişmemiş zorunlu hizmet bölgelerinde zor şartlarda görev yapmakta olan öğretmenlerin mesleki tatmin ve istekliliklerini arttıracak (puan, maaş, tazminat, tercihli atanma, vs) iyileştirmeler yapılması düşünülmekte midir?
Cansel Güven Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.
Konu: 255
Mesaj: 2,204
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

benim eşim asaleti tasdik olunca tayın isteyecek yanıma.. eger bunu engelleyecek bir düzenleme yaparlarsa varyaaaaa..
ℂ* Doğuyoruz Ufuklardan ℂ*

Cevapla
.
Konu: 4,865
Mesaj: 13,414
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

(26-01-2011, 11:09)bilgeturk Nickli Kullanıcıdan Alıntı: benim eşim asaleti tasdik olunca tayın isteyecek yanıma.. eger bunu engelleyecek bir düzenleme yaparlarsa varyaaaaa..

alemsin edem ya Biggrin
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Zorunlu Hizmet Affından Kaç Kişi Yaralandı? ,Zorunlu Hizmet Affından Kaç Kişi Yaralandı? Öğretmen Forumu,Zorunlu Hizmet Affından Kaç Kişi Yaralandı? yükle,Zorunlu Hizmet Affından Kaç Kişi Yaralandı? download,Zorunlu Hizmet Affından Kaç Kişi Yaralandı? indirmek istiyorum,Zorunlu Hizmet Affından Kaç Kişi Yaralandı? ödev yükle,Zorunlu Hizmet Affından Kaç Kişi Yaralandı? bedava, Zorunlu Hizmet Affından Kaç Kişi Yaralandı? ÖDEV İNDİR,Zorunlu Hizmet Affından Kaç Kişi Yaralandı? YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Zorunlu Hizmet Affından Kaç Kişi Yaralandı? eğitimZorunlu Hizmet Affından Kaç Kişi Yaralandı?dosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Okulların Hizmet Puanları Güncellendi sirlimen 0 1,216 11-05-2015, 0:35
Son Yorum: sirlimen
Icon4 Kursa Giren Öğretmenlere Ek Hizmet Puanı sirlimen 0 1,771 15-04-2015, 15:32
Son Yorum: sirlimen
Icon4 Okulların Hizmet Puanı Yeniden Belirleniyor sirlimen 0 1,488 27-02-2015, 21:17
Son Yorum: sirlimen
  Liselerde Zorunlu Sınav Zamanı sirlimen 0 1,632 17-01-2015, 1:29
Son Yorum: sirlimen
  Okulların Hizmet Puanları Güncellendi sirlimen 0 1,222 21-05-2014, 0:24
Son Yorum: sirlimenKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe