Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Zihninizi çalıştıracak eğlenceli deneyler
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
zihninizi , çalıştıracak , eğlenceli , deneyler

Konu: 4,865
Mesaj: 13,414
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

beyin gücünüzü kanıtlamanıza yardımcı olacak bu deneylerle hem eğlenin hem de beyin gücünüzün derinliklerini keşfedin�

1. Şarkı Söyleyerek Sağ Beyninizi Aktifleştirin: Şarkı söylerken şiir yazmanız çok daha kolay olur, çünkü bu arada zaten beyninizin sağ tarafı çalışır durumda olduğundan yine sağ beynin işi olan şiir yazmak da o oranda kolaylaşmış olacak. Eğlenceli şarkı söyleme deneyini denemelisiniz. Bunun için ilk adım: Gün içinde yaşadıklarınızı şarkı söylemeksizin, şiirsel bir şekilde ifade edin. Birkaç dakika bunun üzerinde çalışın. Daha sonra tekrar deneyin, fakat bu sefer şiirinizi şarkıymış gibi okuyun.

Büyük olasılıkla kafiye oluşturacak kelimeleri şarkı söylerken çok daha kolay bulabileceksiniz. Hatta bu yöntemle çok hoş da bir şarkı oluşturabilirsiniz. Şarkı söylemek sağ beyninizin tamamen aktifleşmesine de yardımcı olacak. Bu her ne kadar spekülatif görünse de, şüphesiz son derece eğlenceli bir deney olacak.

2. Otonomik Fonksiyonları Kontrol Altına Alın: Hoşlandığınız bir şeyi gördüğünüzde ya da karanlık bir ortamda gözbebekleriniz birden irileşir. Hatta sizi hareketlendiren, hoşunuza giden bir şeyler hayal ettiğinizde dahi gözbebekleriniz genişler. Bu deneyi hemen deneyin. Aynanın karşısına geçin ve beğendiğiniz bir yemeği ya da görmekten mutlu olacağınız bir şeyi hayal edin ve bu arada gözbebeklerinizi seyredin.

Gözbebeklerinizin büyüdüğünü göreceksiniz. Birbirinden farklı, size mutluluk verecek sahneleri hayal edin ve her birinde gerçekleşen değişimi seyredin. Şimdi yine bilinçli bir şekilde de gözbebeklerinizin ölçüsünü eski haline getirebilirsiniz ya da daha da küçültebilirsiniz. Örneğin odanızdaki ışığa dikkatlice bakın gözbebeklerinizin küçüldüğünü göreceksiniz. Peki neden bu deneyi yaptık? Çünkü normal şartlarda bağımsız bir şekilde işlevini sürdüren bedenimizi “bilinçli” bir şekilde nasıl kontrol altına alabildiğimizi bu deneyle görebiliriz ki bu da zihin dünyamızla yapamayacağımız hiçbir şeyin olmadığını gösterir. (Hatta kalbinizi de bu şekilde kontrol altına alabilirsiniz.)

3. Motivasyon İçin Eğlenceli Deney: Motivasyonunuz düşük mü ya da beyniniz uyanmak istemiyor mu? Bu basit deneyi hemen deneyin! Bunun için ilk olarak; hırslı olduğunuz bir konu ya da planlarınız üzerinde konuşun. Örneğin; klavyenin başında bir şeyler yazmam gerektiği halde, bir türlü yazamıyorum ve Colorado’daki uzun zamandır tırmanmak istediğim o dağı hayal ediyorum ve bir anda hırs yaptığım o duygu beynimi ve bedenimi uyarıyor ve yazmak için ihtiyacım olacak o enerjiye kavuşuyorum.

Bu deneyi siz de deneyin. Hatta arkadaşlarınıza da denetin. Kendilerini kötü hissettiklerinde onları heyecanlandıran, çok istekli oldukları bir konu hakkında konuşmalarını isteyin. Bu heyecan beyin kimyasında değişimler oluşturacak ve otomatikman kişinin zihnindeki durum farklılaşacak. Önemli olan: gerçekten mutlu olacağınız ve çok istediğiniz o şeyi bulmak...

4. Eğlenceli Deneyleri Bir de Zekanız İçin Deneyin: Pozisyonunuz ve bedeninizi kullanış biçiminiz beyin gücünüzü etkiliyor. Bunu basit bir deneyle kanıtlayabiliriz. 1. adım: Aklınızdan bir matematik işlemi yapın. Rahat bir şekilde arkanıza yaslanın ve derinden nefes alıp verin. (Bu arada ağzınız açık olsun.) Zihinden yapmış olduğunuz o matematik işleminin sonucunu çabucak nasıl bulduğunuza dikkat edin!

2. adım: Bu zihinsel matematik işlemini dik bir şekilde oturur vaziyette, ağzınız kapalı ve burnunuzdan derin bir nefes alarak tekrar yapın. Bu deneyde; birçok kişi beyin fonksiyonlarındaki ani gelişimi derhal fark edecektir. Burundan nefes alıp vermek beyniniz de dahil sisteminize daha fazla oksijen girişi sağlar, fakat ağzın kapatılması davranışının neye yardımcı olduğu yeterince anlaşılamamıştır.

5. Başka Biriymiş Gibi Davranın: Başkalarının özelliklerini ve hatta yeteneklerini onları taklit ederek yeniden üretiriz, çoğaltırız. Bu küçük bir çocuk gibi bir şeyleri keşfedip, daha sonra onları unutmamız gibi bir şey� Bir çocuğun Süpermen’i ya da bir başka kahramanı taklit etmesi çocuğa geçici de olsa bir cesaret verir.

Bunu bir yetişkin olarak şöyle deneyebilirsiniz: Kendinizi Einstein farz edin ve bir matematik ya da fizik problemi üzerinde çalışıyormuş gibi hayal edin. Ya da kendinizi işi üzerinde yoğun bir şekilde çalışan en beğendiğiniz iş adamı olarak hayal edin. Burada anahtar nokta: Hayal ettiğiniz kişinin düşüneceği gibi düşünmek; nasıl hareket edecekse onun gibi hareket etmek o nasıl oturur ya da ayaktayken nasıl durur gibi� Bütün hareketlerinizi o kişi nasıl yaparsa o şekilde yapmaya endeksleyin. Bu deney sizin için pek anlamlı görünmese de, beyninizi farklı bir açıdan aktive etmek için denemeye değer bir yol olabilir, siz ne dersiniz?

6. Konsantrasyon Deneyi: Birden fazla düşünce beyninize hücum ettiğinde konsantre olmak çok daha zorlaşır. Düşüncelerin yoğunluğu bilinç düzeyinin üstünde bir seviyeye geldiğinde böyle hissederiz ve odaklanma gücümüzü kaybederiz. Tam da böylesi anlarda kullanabileceğiniz bir teknikle zihninizi kemiren her ne varsa ondan kurtulabilirsiniz.

Durun ve zihninizde neler olup bittiğini seyredin. Not etmeyi unuttuğunuz bir randevu? Bitirilmemiş bir tartışma? Finansal problemler? Biraz daha düşünürseniz bilinç altınızdan bunlara benzer bir sürü halledilmesi ve üzerinde düşünülmesi gereken işleriniz olduğunu fark edersiniz.

Şimdi, bu düşüncelerle ilgili bir şeyler yapma vakti geldi; randevunuzu takvimden işaretleyin veya beyninizi meşgul eden o tartışmayı aklınızda sonlandırın. Eğer önemli bir sorunla karşı karşıyaysanız ve hemen yapabileceğiniz bir şey yoksa ya da cidden sıkıntı verici bir şeyse ve zihninizde çözümleyemeyeceğinizi düşünüyorsanız, kendinize; “Bu iş için Cuma’ya kadar hiçbir şey yapamıyorum�” deyin yani çözümü zaman tayin ederek gruplandırın.

Bu can sıkıcı düşüncelerin kategorizasyonuyla zihniniz bunlardan bir nebzede olsa kurtulmuş olacak. Böylece neyi, ne zaman yapmanız gerektiğini çok daha iyi bileceksiniz ve otomatikman konsantrasyon sağlayabileceksiniz.
Bu deneyleri sadece eğlenceli mi yoksa cidden işe yarar mı buldunuz? H her iki bakış açısı da bu deneylerin zor bir tarafı olmadığını ve bu basit deneylerle beynimizi nasıl daha iyi kullanabileceğimiz gerçeğini gösteriyor .

Çeviren: Zeynep ÖZKAN - http://www.increasebrainpower.com/fun-experiments.html
http://www.gencgelisim.com
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Zihninizi çalıştıracak eğlenceli deneyler ,Zihninizi çalıştıracak eğlenceli deneyler Öğretmen Forumu,Zihninizi çalıştıracak eğlenceli deneyler yükle,Zihninizi çalıştıracak eğlenceli deneyler download,Zihninizi çalıştıracak eğlenceli deneyler indirmek istiyorum,Zihninizi çalıştıracak eğlenceli deneyler ödev yükle,Zihninizi çalıştıracak eğlenceli deneyler bedava, Zihninizi çalıştıracak eğlenceli deneyler ÖDEV İNDİR,Zihninizi çalıştıracak eğlenceli deneyler YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Zihninizi çalıştıracak eğlenceli deneyler eğitimZihninizi çalıştıracak eğlenceli deneylerdosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe