Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Zaman Yönetimi
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
zaman , yönetimi

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Mesneviden;
“Adamın biri bir gün yolun kenarına diken eker. Dikenler boy atar, her geçen gün büyümeye başlar. Uyarırlar adamı çevreden “bu dikenleri sök” diye. Adam “yaparım” der. “Merak etmeyin...” Ama oralı olmaz. Dikenler de büyümeye devam eder ve gelen geçen herkesi rahatsız etmeye başlar. Adam hala “merak etmeyin, sökeceğim” demektedir. Bir gün yaşlı bir bilge gelir, çeker adamı bir kenara; “Evladım” der, “dikenler gelişiyor, büyüyor, güçleniyor. Sense gittikçe güçten düşüyor, yaşlanıyorsun. Bir an önce bu dikenleri sök!”


Hikâye bu şekilde devam eder... Sonra der ki; “Ey arkadaş! Sufi vakit oğludur. “Yarın” demek yol şartlarından değildir.”Yola çıktık, ilerliyoruz. Yolun da kendine göre şartları var, gereklilikler, aşılması gereken engeller var. Gidilmesi, görülmesi gereken yerler, ulaşılacak hedefler... Duraksamaya, yolda oyalanmaya vakit yok. Bu yolda “yarın” diyenler, erteleyenler kaybeder.


Belki de en büyük hastalıklardan biridir “tembellik”! Ve ertelemek de tembelliğin bir parçası... Sözün kısası, “yarın” demek de bir hastalıktır, kaynağı tembelliğe dayanan...


Yola çıktığımızda önümüze türlü engeller, zorluklar çıkar. Bunların bazılarının farkındayızdır zaten, önümüzdedir, somuttur. Biliriz ki o engeli aşınca yolculuk devam eder. Bazı engellerse o kadar belirgin değildir, gizlidir. Farkında değilizdir onların gücünün, bize verebileceği zararların büyüklüğünün... Alışkanlıklarımız gibi... Onlar gizliden ilerler, sinsice yerleşir yolumuzun tam üstüne, geçit vermez bize...
“Yarın” deme alışkanlığı belki de kendimize verebileceğimiz en büyük zararlardan biridir. Tembelleştirir bizi, üşeniriz sonra yola devam etmeye, şevkimiz kırılır yolun dikenleriyle karşılaştığımızda.
“Adam sende...” deriz, “biraz sonra nasılsa yaparım... Daha nasılsa zamanım var, önce biraz dinleneyim...”
“Yarın yapabileceğim işi bugünden yapmanın ne anlamı var...?!”


Bu her alanda ilerlemeyi durduran, başarıyı önleyen, bize gizli gizli, içten içe zarar veren bir alışkanlıktır. Ve aslında bir disiplin sorunudur. Oysa kişinin kendi kendini disipline etmesi, özdisiplin oluşturabilmesi bizim hedef yolculuğumuzda en önemli kozumuz, belki de en önemli silahımızdır. Bir kere bir karar verip bir yola çıktıysak, artık orada tereddüde, oyalanmaya ya da ertelemeye yer vermemek, sadece eylem planı yapıp bir an önce yola koyulmak gerekir.


Derler ki; İngilizler en acil işleri, zaten çok yoğun olanlara verirlermiş. Hiç işi olmayan, eli o an boş olan, o işi bir şekilde aksatırmış. Oysa zaten yoğun olan, o işi de diğerlerinin arasına sıkıştırıp, halletmenin bir yolunu bulurmuş.


Yani bu hayatta iki seçeneğimiz var; “Yapmak” ya da “Ertelemek”


Hepinize kolay gelsin...


Sevgiyle Kalın.


Dönüşüm Konağı


Alev GüleryüzCevapla
.

Anahtar Kelimeler

Zaman Yönetimi ,Zaman Yönetimi Öğretmen Forumu,Zaman Yönetimi yükle,Zaman Yönetimi download,Zaman Yönetimi indirmek istiyorum,Zaman Yönetimi ödev yükle,Zaman Yönetimi bedava, Zaman Yönetimi ÖDEV İNDİR,Zaman Yönetimi YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Zaman Yönetimi eğitimZaman Yönetimidosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bize Neler Zaman Kaybettirir? bilgeturk 3 2,705 08-12-2010, 21:18
Son Yorum: bilgeturk
  Hayatlarımıza zaman eklenirken, zamanlarımıza hayat eklemeyi unutmayalım... eğitimsokağı 4 2,508 22-05-2010, 14:40
Son Yorum: eğitimsokağı
  Öfke Yönetimi eğitimsokağı 0 1,684 17-03-2010, 13:15
Son Yorum: eğitimsokağı
  Zaman Bizlerden Elini Ayağını Çekmeden... eğitimsokağı 0 1,617 15-02-2010, 22:20
Son Yorum: eğitimsokağı
  Tamire Zaman Var Mı ? eğitimsokağı 0 1,530 24-01-2010, 0:09
Son Yorum: eğitimsokağıKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2020 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe