Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Yapılandırmacı Öğretimin Temel İlkeleri
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
yapılandırmacı , öğretimin , temel , ilkeleri

Konu: 617
Mesaj: 1,267
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 26-03-2010

Yapılandırmacı yaklaşımın temel ilkeleri:

1. Öğretimde, öğrencinin önceki bilgilerinin harekete geçirilmesi.

2. Öğrencilerin yeni bilgiler kazanması için; öğrenmenin, temel kavramlar etrafında şekillendirilmesi. Yani öğrencilerin “bütünü”, “bütünün parçalarını” ve bu parçalar ile bütün arasındaki ilişkiyi görmelerine yardımcı olunmalıdır.

3. Öğrencinin bakış açısının değerlendirilmesi. Yani, verilen yeni bilgi önceden var olanlarla çelişmiyorsa, bu konudaki zihinsel yapı güçlendirilir; çelişiyorsa var olan zihinsel yapının değiştirilip, yeni düzenlemeler yapması ve yeni dengeyi kurması için öğrenciye destek olunur.

4. Bilginin uygulanması. Bilginin öğrenciler tarafından uygulanmasına yardım edilmelidir. Bu, öğrencilerin önceki bilgi yapılarına uygun etkinlikler hazırlanarak sağlanabilir.

5. Bilginin farkında olunması. Kişinin bir bilgiyi kullanarak bir problemi çözmesi ile kendisini o problemin çözümüne götüren stratejinin ne olduğunu fark etmesi ayrı ayrı şeylerdir. Bu sebeple öğretmen, öğrencilerin sahip oldukları bilginin farkında olmalarını sağlayacak etkinlikler düzenlemelidir. Bu etkinlikler daha çok öğrencilerin geriye dönüp ne yaptıklarını gözden geçirmelerine imkan veren etkinlikler olmalıdır. Örnek olay incelemesi, rol oynama, proje çalışmaları, öğrendiklerini başkalarına öğretme veya yazıya geçirme çalışmaları gibi etkinlikler bilginin farkında olunmasını sağlayıcı etkinlikler olarak sıralanabilir.
Konuştuğum zaman kargalar susar...

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Yapılandırmacı Öğretimin Temel İlkeleri ,Yapılandırmacı Öğretimin Temel İlkeleri Öğretmen Forumu,Yapılandırmacı Öğretimin Temel İlkeleri yükle,Yapılandırmacı Öğretimin Temel İlkeleri download,Yapılandırmacı Öğretimin Temel İlkeleri indirmek istiyorum,Yapılandırmacı Öğretimin Temel İlkeleri ödev yükle,Yapılandırmacı Öğretimin Temel İlkeleri bedava, Yapılandırmacı Öğretimin Temel İlkeleri ÖDEV İNDİR,Yapılandırmacı Öğretimin Temel İlkeleri YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Yapılandırmacı Öğretimin Temel İlkeleri eğitimYapılandırmacı Öğretimin Temel İlkeleridosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yeni Müfredat Programı Yapılandırmacı Sınıf baba_can 0 2,278 17-07-2010, 17:43
Son Yorum: baba_canKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe