Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Veliler Dikkat!
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
veliler , dikkat

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Okula başlama, çocuklar için aileden uzun süreli ilk ayrılma olmasından dolayı büyük önem taşıyor. Bunun için....
Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Psikiyatri Uzmanı Dr. Şermin Yalın, okul korkusunun gitmek istememe şeklinde kendini gösteren bir davranış olduğunu söylüyor. Çocuğun okulu reddetmesinin üç şekilde ortaya çıktığını belirten Dr. Yalın, "İlki okula yeni başlayanların, anne babalarından ayrılmaktan dolayı duyduğu endişedir. Genellikle kısa bir süre sonunda uyum sağlaması beklenir. İkinci durum ise çocuğun, rahatsız eden ya da korkutan bir etkenden dolayı okula gitmek istememesidir. Üçüncü de aileden ayrılma endişesinin yoğun olarak yaşandığı durumlardır." diyor.

Şermin Yalın, yeni okula başlayan 5-6 yaş dönemindeki çocuklar için anne ve babalarından ayrılmanın, özellikle okulöncesi eğitim almamışlarsa yeni bir sosyal ortama uyum sağlama, kurallara uyma, sorumlulukları yerine getirme, sosyal ilişkiler kurarak ihtiyaçlarını ifade etme gibi zorlu bir süreç olduğunu belirtiyor. Bu dönemlerde anne ve baba tarafından aşırı korunan, kural ve sınırlamalar öğretilmeyen, duygusal olarak yaşının olgunluğuna sahip olmayan çocukların akranlarına göre daha çok zorlandığına dikkat çeken Yalın, okul korkusuna karşı aile ve öğretmenlerin yaklaşımının önemli olduğunu vurguluyor.

ÇOCUĞU SUÇLAYICI BİR TAVIR SERGİLEMEYİN

Çocuğun okula gitmesi konusunda taviz verilmemesi gerektiğinin altını çizen Dr. Yalın, "Ayrıca çocuğa okulun amacını açıklamak, gitmesi konusunda ailenin bütün fertlerinin kararlı ve tutarlı olduğunu göstermek de işe yarar. Okula gitmemesi halinde çalışmalardan geri kalacağı ve bunun kendisi için bazı aksaklıklara yol açacağı anlatılmaya çalışılmalıdır. Geç kaldığında, servisi kaçırdığında mutlaka okula göndermek için çözümler geliştirilmelidir. Bazen çocuklar kendiliğinden eve dönebilir, bu durumda yapılması gereken de okula geri göndermektir." şeklinde konuşuyor.

Çocuğun kendisini terk edilmiş ve yalnız hissetmesine yol açacak davranışlardan kaçınılması gerektiğini de vurgulayan Yalın şu önerilerde bulunuyor: "çocuk, okula gitmediğinden dolayı suçlanmamalı, korkusu ve gözyaşlarıyla alay edilmemelidir. Vedalaşmaları çabuk ve kısa tutarak, ayrılıkların normal olduğu hissettirilebilir. Endişeleri üzerinde konuşmak, hem sıkıntısını paylaşmasını hem de anlaşıldığını hissedip rahatlamasını sağlar. Bu sıkıntılı durumun geçici olduğu, kendisiyle aynı durumda başka çocukların da olduğu anlatılabilir."

Çocuğun okula gitmeyi reddetmesi ve diğer yakınmaların iki hafta ya da daha fazla sürmesi durumunda bir çocuk ruh sağlığı uzmanından yardım almak faydalı olur.

Onları okula öğretmenleri götürüyor

Yaklaşık 11 milyon ilköğretim öğrencisi için ders zili bugün çalıyor. Günler öncesinden heyecanlı bir bekleyişin içine giren çocuklar, anne-babasıyla okul alışverişine çıktı. Çantalar beğenildi, önlükler alındı, defterler kaplandı. İstanbul'da okulöncesi ve 1. sınıf öğrencilerinin velileri ilk kez çocuklarıyla birlikte ders başı yaptı.


Uyum programı geçtiğimiz cuma günü sona erdi. "Peki ya anne babası olmayanlar için okullu olmak nedir?" diye merak edip Eyüp Çocuk Yuvası'nın kapısını çaldık. 7-12 yaş grubu çocukların kaldığı kurumda; kimi terk edilmiş, kimi geçim sıkıntısı çeken ailesi tarafından bırakılmış, kimi de şiddet gördüğü için devlet korumasına alınmış 60 çocuk tatlı bir telaş içindeydi. Yurt tarafından okul malzemeleri dağıtıldı, manevi anneleri (öğretmenler) akşamdan banyo yaptırdı minik yavrularına.

N.Ş. (11) iki yıl önce katılmış yuvanın sakinleri arasına. Öğretmen olmak istiyor küçük kız. Okulların açılmasına çok seviniyor. "Arkadaşlarımı, öğretmenimi, sıramı, tahtamı bile özledim." diyerek dile getiriyor duygularını. Bu yıl tüm okul gereçleri yenilenmiş N.Ş.'nin. Öğretmenlerinin kendilerini çok sevdiğini, bir anne gibi ilgilendiğini ifade eden öğrencinin bir yanı hâlâ buruk. Yurda verilmeden önce okula bile gidemiyormuş, yiyecek ekmek bulamadıkları zamanlar oluyormuş. "Şimdi her şeyim var ama annem babam yanımda değil. Keşke önlüğüm olmasaydı da annem yanımda olsaydı." derken gözyaşlarına hakim olamıyor.

BABAMIN OKULA GÖTÜRMESİNİ İSTİYORUM

2 yıldır yurtta kalan Y.B.A. da buruk sevinç yaşayanlardan. Annesi terk edip gitmiş. Babası çareyi iki çocuğunu yurda bırakmakta bulmuş. Önceden ziyaretine gelen annesi artık uğramıyormuş. Ancak babasıyla sık sık görüşüyormuş. Bir süre Fenerbahçe'nin altyapısında top koşturan genç, babasını futbola tercih etmiş. Görüşme günlerinde antrenman olduğu için takımdan ayrılmış. Okul açılacağı için heyecanlı olsa da büyük bir eksiklik hisseden Y.B.A., hayalini gözleri dolarak söylüyor: "Babamın elimden tutarak okula götürmesini istiyorum."

Öğretmen Eda Hacan, aynı zamanda 16 çocuğun annesi. Okulda veli sıfatıyla toplantılara katılıyor, her sabah çocuklarını uyandırıyor, kahvaltılarını yaptırıyor, ellerinden tutup okula götürüyor. Yurt müdürü Süleyman Evbaşı ise okul hazırlıklarını şöyle anlatıyor: "Eksikliklerini tespit edip onlarla birlikte alışverişe çıktık. Çoraptan ayakkabıya, çantadan önlüğe kadar her türlü ihtiyaçlarını aldık." Hayırseverler de unutmuyor çocukları. Emekli muhasebeci Feriha Öztürk, bağışçılardan sadece biri. Her bayram ve okul öncesinde 2-3 çocuğun ihtiyaçlarını karşılayarak yüzlerini güldüren Öztürk, herkesi yardıma çağırıyor: "Çocukların yüzlerindeki mutluluk dünyalara bedel."


Sokakta mendil satması için ablasıyla birlikte Adana'dan getirilmişti 7 yaşındaki N.G. Anne- babası "Bayramı teyzenin yanında geçireceksin" diyerek kandırıp göndermişlerdi küçük kızlarını koca İstanbul'a. Bir hafta önce denetim yapan polisler kendisini otobanda mendil satarken bulmasaydı, ya bir otomobilin altında kalacak ya da uzun süre dilenecekti. Eyüp Çocuk Yuvası'na teslim edilen N.G. için bugün yeni bir hayat başlıyor. Anne dediği öğretmeninin elinden tutup okula gidecek.

7-12 yaş grubu çocukların kaldığı yuvada birkaç gündür tatlı bir telaş var. Okul malzemeleri dağıtıldı, saç tıraşları yapıldı, manevî anneleri (öğretmenler) akşamdan banyo yaptırdı minik yavrularına. 11 yaşındaki N.Ş. de iki yıl önce katılmış Eyüp Çocuk Yuvası'nın sakinleri arasına. Öğretmen olmak istiyor. Okulların açılmasına da çok seviniyor. "Arkadaşlarımı, öğretmenimi, sıramı, tahtamı bile özledim." diyor. Bu yıl tüm okul gereçleri yenilenmiş N.Ş.'nin. Öğretmenlerinin kendilerini çok sevdiğini, bir anne gibi ilgilendiğini ifade ediyor. Ama hâlâ bir yanı buruk. Gözyaşları içinde şu sözler dökülüyor dudaklarından: "Keşke önlüğüm olmasaydı da annem yanımda olsaydı."egitimgazetesi.com

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Veliler Dikkat! ,Veliler Dikkat! Öğretmen Forumu,Veliler Dikkat! yükle,Veliler Dikkat! download,Veliler Dikkat! indirmek istiyorum,Veliler Dikkat! ödev yükle,Veliler Dikkat! bedava, Veliler Dikkat! ÖDEV İNDİR,Veliler Dikkat! YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Veliler Dikkat! eğitimVeliler Dikkat!dosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Veliler Tam Gün Eğitim İstemiyor sirlimen 0 691 20-05-2017, 10:23
Son Yorum: sirlimen
  Sınav Görevi Cezası Olan Öğretmenler Dikkat sirlimen 0 997 10-03-2016, 10:32
Son Yorum: sirlimen
  Maaş hesabı olanlar dikkat! sirlimen 0 1,390 13-03-2012, 21:34
Son Yorum: sirlimen
  Sözleşmeli öğretmenler, tercihlere dikkat sirlimen 0 1,422 25-11-2010, 18:31
Son Yorum: sirlimen
  Öğretmen adayları, tercihlerde nelere dikkat etmeli? bilgeturk 0 1,450 22-11-2010, 2:52
Son Yorum: bilgeturkKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe