Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Uygarlık tarihi 3.hafta PDF
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
uygarlık , tarihi , 3 , hafta , pdf

Konu: 26
Mesaj: 27
Cinsiyet:
Kıdem: 20-01-2015

1. ESKİ MISIR TARİHİ VE UYGARLIĞI
Ünlü Yunanlı tarihçi Herodotos, “Mısır Nil’in armağanıdır.” der. Nil, Orta Afrika’nın dağlarında doğar ve yaklaşık 6.671 km akarak Akdeniz’e dökülür. Son 960 km, Mısır’dadır. Mısır, aslında Nil Vadisi, delta ve etrafındaki birkaç vahadan oluşur. Nil Vadisi, kuzeyde deniz; güneyde ise balta girmemiş ormanlar, bataklık bölgeler; doğu ve batıda çöller tarafından korunduğundan izole ve emniyetli bir bölgeydi.1.1. Erken Hanedan Dönemi (MÖ 3100 - 2700)
Mısır başlarda iki ayrı bölgeden oluşuyordu: kuzeyde, deltada Aşağı Mısır, güneyde Nil Vadisi’nde Yukarı Mısır. MÖ 3100 civarında Yukarı Mısır’ın kralı Menes, delta bölgesini fethederek Mısır’ı birleştirdi. Mısır’ın tek bir hükümdar idaresinde birleştiği ve Mısır’ın dünya uygarlık tarihine tek devlet olarak çıktığı dönemdir. Başkent, Abydos’tan Memphis’e taşınmıştır ancak Abydos güneydeki kutsal şehir olarak kalmaya devam etmiştir. Mısır medeniyetinin özellikle sanatı, mimarisi ve dini pek çok yönden bu dönemde şekillenmiştir. Otonom köyler bu dönemde birleşmiştir. Hükümdarlar bu dönemde ülkeyi bölgelere ayırarak buralara kraliyet valileri tayin etmeye başlamıştırlar. İlk hiyeroglifler bu dönemden biraz önce ortaya çıkarken asıl şeklini yine bu dönemde almaya başlamıştır.
1.2. Eski Krallık (MÖ 2700 - 2190)
Bu dönemde merkez teşkilat oldukça güçlüydü. Özellikle de 5. Hanedan döneminde hükümdarlar Ra’nın çocukları olarak takdim edilmişlerdir. Delta’nın güney ucunda yer alan Memphis, Eski Krallık Dönemi boyunca başkentlik yapmıştır.
Eski Krallık Dönemi, Piramitler Çağı olarak da bilinir. İlk Piramit, 3. Hanedan döneminde İmhotep tarafından 3. Hanedan kralı Djoser için inşa edilen basamaklı piramittir. 4. Hanedan döneminde Khufu, Khafra ve Menkaure tarafından Giza’da inşa edilen devasa piramitler hâlâ ayaktadırlar. 5. Hanedan döneminde taşra teşkilatı yöneticilerinin ve rahiplerin güçlenmesine paralel olarak merkezî yönetim zayıflamaya başlamıştır ve 6. Hanedan döneminde Eski Krallık dönemi sona ermiş ve Birinci Ara Dönem başlamıştır.
akkara’daki Basamaklı Piramit 1.3. Orta Krallık (MÖ 2000 - 1630)
Eski Krallığın çöküşünden sonra Mısır, Birinci Ara Dönem olarak adlandırılan bir dağılma ve kargaşa dönemine girmiştir. MÖ 2000 civarında Mısır tekrar birleştirilerek Orta Krallık dönemi başlamıştır. Teb, bu dönemin Mısır başkenti olarak bilinir. Bu dönemde firavunların gücü bir önceki döneme göre daha azdı. Firavunlar görkemli anıtsal mezarlara değil, kayaya oyulmuş mezarlara gömülüyorlardı.
Mısır, yaklaşık MÖ 1650 tarihinde Doğu Akdeniz’den gelen toplulukların istilasına uğradı. Mısır kaynaklarında Hyksos olarak adlandırılan bu gruplar, verimli Delta bölgesini ele geçirerek burada başkenti Avaris olan bir krallık kurdular. Hyksosların bu işgali ile Mısır İkinci Ara Döneme girdi.1.4. Yeni Krallık (MÖ 1550 - 1070)
18. Hanedanın kurucusu I. Ahmosis, Hyksosları MÖ 1550 civarında yenerek Delta bölgesini fethetti ve Mısır’ı tekrar birleştirdi. Böylece Yeni Krallık dönemi başladı. Bu dönem Mısır uygarlığının en geniş sınırlarına (Sudan’dan Filistin’e) ulaştığı en ihtişamlı dönemidir. Bu hanedanın üyelerinden kadın firavun Haçepsut, güneyde Punt ülkesine; I. Thutmosis Filistin’e başarılı seferler düzenlemiştir. Aynı hanedanın başka bir üyesi, IV. Amenhotep, Mısır’ın geleneksel dinini dışlayarak tek tanrılı (güneş tanrısı Aten) bir din tesis etmeye çalışmıştır. Bub ağlamda başkenti Teb’den yeni kurduğu Akhetaten’e taşımış v
19. Hanedan döneminde Mısır’ın ihtişamı devam etmiştir. Bu hanedanın en bilinen üyesi, Hitit Kralı II. Muvatalli ile Kadeş’te mücadele eden II. Ramses’tir. Kadeş Antlaşması bilinen ilk yazılı antlaşmadır. Savaşın sonucu tam olarak bilinemese de iki taraf da kendisini galip ilan etmiştir.e kendi adını da Akhenaten olarak değiştirmiştir ancak ölümünden sonra ardılları tekrar geleneksel dine dönmüş ve Akhenaten’i lanetleyerek adını her yerden silmeye çalışmışlardır. Akhenaten’in ardılı Tutankhamun genç yaşta ölmesine karşın mezarı yağmalanmadan günümüze ulaşan tek firavun olduğu için günümüzde en fazla tanınan firavunların başında gelir.

19. Hanedan döneminde Mısır’ın ihtişamı devam etmiştir. Bu hanedanın en bilinen üyesi, Hitit Kralı II. Muvatalli ile Kadeş’te mücadele eden II. Ramses’tir. Kadeş Antlaşması bilinen ilk yazılı antlaşmadır. Savaşın sonucu tam olarak bilinemese de iki taraf da kendisini galip ilan etmiştir.
Bronz Çağı’nın sonlarına doğru, MÖ 1200 civarında Akdeniz’de yaşanan sosyal, ekonomik, siyasi krizlerin sonucunda Mikenler, Hititler, Doğu Akdeniz şehir devletleri ve Mısır zayıflamıştır. Bu karışıklıklar sonucunda yerlerinden ayrılarak Anadolu ve Doğu Akdeniz’i istila eden ve Mısırlıların Deniz Kavimleri olarak adlandırdıkları halklar, Hititleri yıkmış, Ugarit başta olmak üzere Doğu Akdeniz’deki devletleri yağmalamış ancak Mısır önlerinde durdurulmuşlardır. Yine de Mısır Doğu Akdeniz’deki bu karmaşadan olumsuz etkilendiğinden Yeni Krallık Çağı Sona ermiş ve 3. Ara dönem başlamıştır.1.5. Mısır Kültür ve Uygarlığı
Eski Krallık Dönemi kralları piramitlere; Yeni Krallık Çağı firavunları, Teb’in karşı kıyılarında yer alan Krallar Vadisi’nde yer altına oyulan oda mezarlara gömülmüşlerdir. Mısır’da mumyalama genelde hükümdar ve soylu kişilere has bir uygulamaydı ve mumyalama sırasında tüm iç organlar çıkarılıp ayrı ayrı kaplara konulurken kalp vücutta bırakılırdı. Mısır, dil ve kültür bakımından dünyadaki uygarlıklar arasında en köklülerinden biridir. Sudan, Libya, Ege - Yunan, Mezopotamya ve Anadolu ile kurduğu ticari ve kültürel ilişkiler ile hızla gelişen Mısır’da matematik, edebiyat, astronomi, çağını aşan şekilde ilerleme gösterdi. Amarna kazılarında bulunan bir Mısır arşivinde ele geçen 80 bin kadar tabletin büyük çoğunluğunu Hititçe tabletlerin oluşturması, Eski Mısır’ın Anadolu ile ne kadar yoğun bir ilişki içinde olduğunu gösterdiği gibi yazılı kültürün, diplomatik ilişkilerin ne denli ileri gittiğini göstermesi bakımından da önemlidir. Aynı şekilde Hitit başkenti Hattuşa’da yapılan kazılarda da Mısır tabletleri bulunmuştur. Matematikte ileri giden Mısırlılar bugün bile hâlâ gizemini koruyan devasa binalara imza atmışlardır.

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Uygarlık tarihi 3.hafta PDF ,Uygarlık tarihi 3.hafta PDF Öğretmen Forumu,Uygarlık tarihi 3.hafta PDF yükle,Uygarlık tarihi 3.hafta PDF download,Uygarlık tarihi 3.hafta PDF indirmek istiyorum,Uygarlık tarihi 3.hafta PDF ödev yükle,Uygarlık tarihi 3.hafta PDF bedava, Uygarlık tarihi 3.hafta PDF ÖDEV İNDİR,Uygarlık tarihi 3.hafta PDF YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Uygarlık tarihi 3.hafta PDF eğitimUygarlık tarihi 3.hafta PDFdosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Uygarlık Tarihi 1-7 Vize Çalışması Sosyocan 0 2,519 01-03-2015, 0:37
Son Yorum: Sosyocan
  Uygarlık tarıhi 7.hafta PDF SOSYOPAT 0 2,461 27-01-2015, 16:29
Son Yorum: SOSYOPAT
  Uygarlık tarıhı 6.hafta PDF SOSYOPAT 0 2,518 27-01-2015, 16:23
Son Yorum: SOSYOPAT
  Uygarlık tarihi 5.hafta PDF SOSYOPAT 0 2,270 27-01-2015, 16:07
Son Yorum: SOSYOPAT
  Uygarlık tarihi 4.hafta PDF SOSYOPAT 0 3,062 27-01-2015, 16:00
Son Yorum: SOSYOPATKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2022 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe