Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Üniversite Sınavında Yasaklar
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
üniversite , sınavında , yasaklar

Konu: 4,884
Mesaj: 13,426
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

Danıştay, ÖSYM’nin ‘Adayların ve Sınav Görevlilerinin Sınav Binalarına Giriş Koşullarına İlişkin Yönetmelik’le getirdiği, sınava girecek adayların ‘parmak izi ve retina taraması’ ile ‘sınav binalarının çevresinin mahkeme kararı olmadan polis tarafından aranması’ hükümlerini iptal etti. Ancak öğrencilerin en çok şikâyet ettiği düzenlemelerden ‘tuvalete gitme’ yasağı sürüyor.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’nın (ÖSYM) 26 Eylül 2012’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Adayların ve Sınav Görevlilerinin Sınav Binalarına Giriş Koşullarına İlişkin Yönetmelik’inde yer alan ‘sınava giren öğrencilerin parmak izi veya retina taramasından geçirilmesi’ ile ‘sınav binalarının dış çevresinin, şüpheli kişi ve araçların mahkeme kararı olmadan polis tarafından aranmasına’ ilişkin hükümleri Danıştay 8. Daire tarafından iptal edildi. Davayı bu hükümlerin iptali için İstanbul Barosu açmıştı. Mahkeme, temel hak ve özgürlüklere ilişkin sınırlamaların yönetmelikle değil, anayasaya uygun olarak yasayla düzenlenmesi gerektiğini vurguladı. ÖSYM yetkilileri, yönetmelikte sadece bu hükümlerin iptal edildiğini söyledi. Yönetmeliğin diğer hükümleri uygulanmaya devam edecek. Sınav sırasında tuvalet ihtiyacını karşılamak zorunda olduğunu sağlık kurulu raporuyla kanıtlayan adaylar hariç, adaylar her ne sebeple olursa olsun atuvalet ve benzeri ihtiyaçları için kısa bir süre için de olsa sınav salonundan çıkamıyordu. Bu madde aynen geçerli olacak. Yüzük (alyans hariç), kolye, küpe gibi aksesuarlarla da sınava girilemeyecek.
İptal edilen hükümler şöyle:
-Toplu kopya girişimlerine karşı Emniyet birimlerince sınav öncesi, sınav esnası ve sınav sonrasında binaların dış çevresinde, gerektiğinde şüpheli kişi ve araçlar da aranmak suretiyle gerekli önlemler alınır ve yapılan ve yapılması gereken işlemler ile ilgili Başkanlığa bilgi verilir.
-ÖSYM, teknolojik gelişmelere bağlı olarak adayların ve görevlilerin sınav binalarına giriş koşullarına yönelik sınav gizliliği ve güvenliğini sağlayacak parmak izi, retina tanıma gibi yeni önlemler alabilir.
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Üniversite Sınavında Yasaklar ,Üniversite Sınavında Yasaklar Öğretmen Forumu,Üniversite Sınavında Yasaklar yükle,Üniversite Sınavında Yasaklar download,Üniversite Sınavında Yasaklar indirmek istiyorum,Üniversite Sınavında Yasaklar ödev yükle,Üniversite Sınavında Yasaklar bedava, Üniversite Sınavında Yasaklar ÖDEV İNDİR,Üniversite Sınavında Yasaklar YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Üniversite Sınavında Yasaklar eğitimÜniversite Sınavında Yasaklardosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Üniversite kontenjanları sirlimen 0 1,962 20-07-2012, 13:07
Son Yorum: sirlimen
  Üniversite tercihleri 23 Temmuz'da başlayacak sirlimen 0 2,084 20-07-2012, 13:07
Son Yorum: sirlimen
Icon14 Üniversite Adaylarına ücretsiz akıllı cd sirlimen 0 2,459 19-01-2010, 21:03
Son Yorum: sirlimenKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2022 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe