Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Üç şey imanın lezzetini arttırır
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
üç , şey , imanın , lezzetini , arttırır

Konu: 33
Mesaj: 119
Cinsiyet: Bayan
Kıdem: 06-06-2009

Üç şey imanın lezzetini arttırır

Dini, İlmi, güzel ahlâkı bizlere ulaştıran âlimlerdir. Alimleri sevmek, onlara hürmet etmek şarttır. Onlara, düşmanlık onları sevmemek kötü, çirkin huydur. İslâm ilimleri ile ve islâm âlimleri ile alay etmek küfür olur. Hakiki İslâm âlimine söven, kötüliyen kâfir olur, mürted olur. Reformcu, kötü’at sahibi kimseleri sevmemek, lâzım olur. Dünya işleri sebepi ile sevmemek, günah olur. Sâlihleri sevmemek de, böyledir.

Hadîs-i şerifte, “Üç şey imanın lezzetini arttırır: ALLAHü teâlâyı ve Resûlünü herşeyden çok sevmek, kendisini sevmiyen Müslümanı ALLAH rızâsı için sevmek, ALLAHü teâlânın düşmanlarını sevmemek” ve “İbâdetlerin en kıymetlisi, hubb-i fillah ve buğd-i fillahdır.

(ALLAH için sevmek ve ALLAH için sevmemektir)” buyuruldu. İbâdeti çok olan mümini, az olandan daha çok sevmek lâzımdır.

İsyanı daha çok olan, küfürü ve fuhşu yayan kâfirleri daha çok sevmemek lâzımdır. ALLAH için düşmanlık edilmesi lâzım gelenlerin başında, insanın kendi nefsi gelir. Sevmek demek, onların yolunda bulunmak demekdir. İmanın alâmeti de, “hubb-i fillah ve buğd-i fillah” tır. Bir hadîs-i şerifte, “ALLAHü teâlânın bazı kulları vardır.

Bunlar, Peygamber değildir. Peygamberler ve şehîdler, kıyâmet günü bunlara imrenirler. Bunlar, birbirini tanımıyan, uzak yerlerde yaşıyan, ALLAH için birbirini seven müminlerdir” buyuruldu.

Bir hadîs-i şerifte, “İnsan, dünyada kimi seviyorsa, âhırette onun yanında olacaktır” buyuruldu. Onun yolunda bulunmazsa, sevgisi gerçek olmaz. İnsan, dînine ve emânetine güvendiği sâlih kimselerle arkadaşlık etmelidir.

Yüksek rûhlar, sevdikleri rûhları yukarı çekerler. Alçak rûhlar da, aşağı çeker. İnsan, öldükden sonra, rûhunun nereye gideceğini, dünyada sevdiklerinin hâlinden anlamalıdır.

İnsan, başkasını tabî’at îcâbı veya akıl îcâbı veya kendisine yaptığıîcâbı veya ALLAHü teâlânın rızâsı için sever. Dünyada birbirini seven kimselerin rûhları birbirlerini çektiği gibi, kıyâmetde de birbirlerini çekerler. Enes bin Mâlik “radıyALLAHü anh” diyor ki, Müslümanları yukardaki hadis-i şerif sevindirdiği kadar, hiçbir şey sevindirmemişdir.

Gayri müslimleri seven onlarla birlikde Cehenneme gidecektir. Sevgilisine tâbi’ olmamak, insanın elinde değildir.

Sevmenin en kuvvetli alâmeti, sevgilinin sevdiklerini sevmek, sevmediklerini sevmemektir.

Cevapla
.
Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Allah razı olsun...

Cevapla
.
Konu: 4,842
Mesaj: 13,391
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

Allah razı olsun teşekkürler paylaşımınız için
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Üç şey imanın lezzetini arttırır ,Üç şey imanın lezzetini arttırır Öğretmen Forumu,Üç şey imanın lezzetini arttırır yükle,Üç şey imanın lezzetini arttırır download,Üç şey imanın lezzetini arttırır indirmek istiyorum,Üç şey imanın lezzetini arttırır ödev yükle,Üç şey imanın lezzetini arttırır bedava, Üç şey imanın lezzetini arttırır ÖDEV İNDİR,Üç şey imanın lezzetini arttırır YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Üç şey imanın lezzetini arttırır eğitimÜç şey imanın lezzetini arttırırdosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Îmânın Lutfettiği Huzur ve Teselli DİLEK 2 1,343 03-05-2010, 13:09
Son Yorum: DİLEKKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe