Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Tefbis Eğitim Harcamaları Anketi
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
tefbis , eğitim , harcamaları , anketi

Konu: 4,872
Mesaj: 13,413
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

Okulun son haftasında böyle bir şey ortaya çıkmış. Bu konuda çalışma yapan arkadaşlar var mı?
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.
Konu: 4,872
Mesaj: 13,413
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

MEB, okulların zorunlu olarak topladıkları (Aile Birliği vasıtasıyla) bağışların hesabını tutmak adına TEFBİS adlı bir sistemi uygulamaya koymuştur.

Bu uygulamanın yanında okulların kapanmasına yakın bir zamanda da aynı sistem üzerinden Hane Halkı Eğitim Harcamaları adı altında bir Anket çalışmasını yayımlamıştır.

Bu anket çalışması ülke genelindeki 15 milyon öğrenciye uygulanacak ve gelen dönütler Öğretmenler tarafından bilgisayara işlenecektir.

Açıkçası burada anlatılmak isteneni, amaçlananı anlamak mümkün değil. Eğer genel olarak öğrencilere yapılan harcamalar tespit edilmek isteniyorsa Anket’in belli öğrenci velilerine uygulanması gerekir.

Böylece genel bir çerçeve ortaya çıkar ve varsa devletin planlaması buna göre gerçekleştirir. Yok amaç 2010-2011 Eğitim-Öğretim yılında tüm velilerimiz ne kadar harcamışlar bunu tespit edelim deniliyorsa, bu da mümkün değil. Çünkü sorulara verilecek cevaplar farklı olabilir. Örneğin; kişi A konusunda 100 TL harcamışken 200 TL olarak da belirtebilir. Bunun tabii ki gerekçeleri de olabilir. Yani harcama toplamının kesinleştirilmesi mümkün değildir. Hiçbir bilimsel anket yoktur ki böyle geniş ve kesin katılıma sahip olsun. Ve hiçbir anketten %100 le ifade edilebilecek sonuca ulaşamazsınız.

Amaçlanan net olsa kişilerin cevapları da buna göre olacaktır. Eğer biz bu yıl ne kadar harcadınız seneye biz bu parayı size vereceğiz bu anket bunun için diyorsanız farklı gelir ve harcama durumunuzu tespite çalışıyoruz bu anket bunun için diyorsanız farklı sonuçlar alırsınız.

Bu işin bilimselliğini tartışmaya dahi gerek yok ama bu veliye de, öğrenciye de, öğretmene de, idareciye de işkencedir. Hem de Çin işkencesi.

15 milyon öğrenciye 4 sayfalık anketi okulda her öğrenci için memur fotokopi yapacak, idareci dağıtacak, öğretmene anlatacak, öğretmen toplayacak, veli dolduracak, ve öğretmen sisteme işleyecek… Üstelik bunu okullarda öğrencinin çok azaldığı dönemde gerçekleştirecekti. Maddi ve zaman açısından kaybı düşünebiliyor musunuz?

Buradaki amacı gerçekten çözemedim…

Sendikalar bu konuda sus pus sadece dün Eğitim-İş bir basın açıklaması yayımlamış.

Anket sorularını incelediğimizde de akıllara farklı sorular geliyor?

Sorulmuş:Eğitim öğretim faaliyetlerinde kullanılmak üzere zorunlu olarak alınan ders kitapları için yaptığınız harcama ne kadardır?

Şimdi bu sorunun amacı ne? Okulumuzda zorla kitap aldırılıp aldırılmadığı mı araştırılıyor? Kitaplar ücretsiz dağıtılmıyor mu? Size bir örnek vatandaş ankete yazmış 1700 TL bu öğrenci 9.sınıf öğrencisi ve genel lisede okuyor. Benim bildiğim (ki uyguladığımız da o..) 9.sınıf öğrencilerine tüm kitaplar ücretsiz dağıtılıyor. Bu nedenle zorunlu başka kitap aldırılması mümkün değil. Aldırılmadığını da biliyorum. Sadece Edebiyat öğretmenleri okumak amacıyla kitap aldırmışlardı ki bu da bu kadar tutmaz.

Başka bir soru:Okulun temizlik, yakacak gibi çeşitli ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için yaptığınız harcama ne kadardır?

Okulda para toplamak başbakan ve bakanlık açıklamaları gereği, zorla para almak mümkün olmadığına göre, bu harcamalar için talepte bulunulması mümkün olmadığına göre böyle bir kalem için velinin ne kadar harcama yaptığını sormak da amaç nedir? Vatandaşlardan bu kalemler için telepte bulunulup bulunulmadığı mı sorgulanmaktadır. Temizlik karşılanmasa da yakıt harcamaları ortaöğretimde bakanlık, İlköğretimde İl özel idareleri tarafından karşılandığına göre bu sorunun maksadı nedir?

Bunların açıklaması elbet ki bakanlıkta mevcuttur fakat bu anket uygulaması doğru değildir. İlköğretim öğrencilerinin senin baban bana şu kadar benimki ise bu kadar verdi tartışması yaparlarsa, sen okula bir şey vermedin 100 yazdın ben aile birliğine 50TL verdim ama ben 50 yazdım bu adaletsizlik değil mi diye sorgularlarsa ve idareye … kişi yanlış yazdı haberiniz olsun hocam dediğinde doğru olacak mı?

Okullarda bu tür uygulamalar yapılırken biraz dikkatli olunması pedagojik yaklaşılması yerinde olacaktır diye değerlendiriyoruz. Anketle ilgili emir incelendiğinde uluslar arası tanımlara uygun olarak hazırlandığı belirtilen anketin tekrar değerlendirilmesi uygun olacaktır.

Teknoloji çağında böyle bir çalışmanın internet üzerinden kağıt ve fotokopi maliyeti olmaksızın yapılabilmesi sağlanabilir miydi diye düşünülmesi gerekir? Bu çalışmanın da yeniden gözden geçirilmesi uygun olacaktır aksi halde sağlıklı bir veriye ulaşılamayacaktır.

Saygılarımla…

Maksut BALMUK

Eğitim Yöneticisi
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.
Konu: 16
Mesaj: 597
Cinsiyet: Bayan
Kıdem: 24-03-2011

verdiler ama yapmadım :)
Bir damla suya peri gibi güzellik veren,arıda balı denizde inciyi vadeden bizi dinimizle şereflendiren RABBİMİZE HAMDOLSUN...

Cevapla
.
Konu: 66
Mesaj: 147
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 04-09-2010

Tefbis evrağını öğrencilerle eve yolladık. Dolduruldu geldi. Ama hâla internete geçmedim...
ܔܢܜܔ

Cevapla
.
Konu: 4,872
Mesaj: 13,413
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

Bizde de veli kalmadı bi kaç tanesi doldruuldu ancak...
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Tefbis Eğitim Harcamaları Anketi ,Tefbis Eğitim Harcamaları Anketi Öğretmen Forumu,Tefbis Eğitim Harcamaları Anketi yükle,Tefbis Eğitim Harcamaları Anketi download,Tefbis Eğitim Harcamaları Anketi indirmek istiyorum,Tefbis Eğitim Harcamaları Anketi ödev yükle,Tefbis Eğitim Harcamaları Anketi bedava, Tefbis Eğitim Harcamaları Anketi ÖDEV İNDİR,Tefbis Eğitim Harcamaları Anketi YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Tefbis Eğitim Harcamaları Anketi eğitimTefbis Eğitim Harcamaları Anketidosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2020 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe