Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Sürekli yorgunluk ve halsizliğin sebebi
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
sürekli , yorgunluk , ve , halsizliğin , sebebi

Konu: 4,865
Mesaj: 13,414
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

Her 100 kişiden 40'ında bu sorun var. İşte tedavi yöntemi...

Demir eksikliği ülkemizde sık rastlanan bir sağlık sorun. Yaklaşık her 100 kişiden 40’ında bu soruna rastlanıyor. Demir eksikliğine bağlı olarak kansızlık gelişiyor. Kansızlık ise pek çok yeni soruna zemin hazırlıyor.

Kadınlarda demirin vücuttan kaybolmasına yol açan en önemli nedenler arasında adet kanamaları, sık doğumlar, demirden fakir beslenmek, aşırı çay-kahve tüketmek, uzun süren ishaller, kronik enfeksiyonlar, barsak parazitleri, reflü, özefajit gibi mide hastalıkları yer alıyor.

Demir eksikliği bebek ve çocuklarda görülürse, büyüme-gelişmede geriliklere, hastalıklara yakalanma sıklığında artışa, algılama ve öğrenme geriliklerine ve okulda başarının düşmesine yol açıyor. Çocuklarda yanlış beslenme, besinlerle ihtiyaç olan demirin yeterince alınmaması, erken dönemde inek sütüne başlama ve çok fazla inek sütü alımı nedeniyle kansızlık artıyor.

Demir eksikliği 6 sağlık sorununa yol açıyor

International Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin, yetişkinlerde demir eksikliğine bağlı kansızlığın başlıca 6 sağlık sorununa yol açtığını belirterek bunları söyle sıralıyor:

• Sürekli yorgunluk ve halsizlik hali uzun vadede depresyon

• Kolay üşüme

• Çarpıntı ve nefes darlığı

• Sık hastalanma

• Baş dönmesi

• Saç dökülmesi ve tırnak kırılmaları

Kansızlığın temelleri ise bebeklikte atılıyor. Çocuklukta ve genç kızlık dönemindeki yanlış beslenme tarzı da sorunu ağırlaştırıyor. Özellikle gelişme çağlarında genç kızlar tarafından yapılan düşük kalorili ve tek tip diyetler demir eksikliğinin görülmesine neden oluyor. Üstelik bu tip beslenme, sadece anemi görülmesine değil, yanlış ve yetersiz beslenmeye bağlı birçok sağlık sorununu da beraberinde getiriyor.

Bu sorunlardan bazıları şöyle sıralanabilir:

• Yetersiz enerji alımına bağlı olarak büyüme gelişme gerilikleri

• Boy uzunluğunun yeterli olmaması

• Yağ alımında yetersizliklere bağlı gecikmiş geç adet dönemi

• Adet dönemindeki düzensizlikler

• Demir eksikliğine bağlı çabuk yorulma

• Baş dönmesi

• Çarpıntı

• Ciltte solukluk

• Saç dökülmesi

• Tırnak kırılmaları

Kalsiyum içeren gıdalar da demiri kaçırıyor

Demir eksikliğinin görülme nedenleri arasında yetersiz demir alımının yanında, yetersiz emilimi de önemli. Bazen demir alımı yeterli olsa bile emilimde sorun varsa demir eksikliği gelişebiliyor. Bu emilim bozukluğunun altında metabolik sistemdeki bozukluklar yer alabileceği gibi, beslenme tarzındaki yanlışlar da neden olabiliyor.

Gıdalarla vücuda demir alınırken beraberinde C vitamini alınması emilimi artırırken, kalsiyum içeren gıdaların çok tüketilmesi demirin emilimini azaltıyor. Çay kahve tüketimi de demir eksikliğine neden olabiliyor.

Adet kanamaları aşırıysa doktora gidilmeli

Aneminin kadınlarda daha sık görülmesinin nedenlerinden biri de aylık kanamalar. Bir kadın ortalama 5 gün süren bir adet döneminde yaklaşık 30 ml kan kaybedebiliyor. Bu da 20-50 mg bir demir kaybına neden oluyor.

Bu dönemin uzun ve yoğun geçmesini engellemek ve tedavi etmek amacıyla mutlaka bir kadın doğum uzmanından destek alınması gerekiyor. Emilimde bozukluklar, aylık adet kanamalarında çok fazla kan kaybı, sık doğumlar ve iki doğum arasındaki dönemler kansızlığın yetersiz demir alımı dışındaki nedenlerinden birkaçı.

Doktora sormadan demir ilacı almayın

Uzmanlar, demir eksikliği tedavisinde ilk amacın anemiye neden olan sorunun tedavi edilmesi olduğuna dikkati çekiyor. Bunun için de yetersiz demir içeren besinlerin tüketimi yerine, demir içeriğinden zengin besinler alınmasını sağlayacak bir beslenme programının hazırlanması gerekiyor. Ayrıca mide ya da bağırsaktan kaynaklı bir emilim bozukluğu varsa bunun tedavi edilmesi, aylık adet kanamalarından kaynaklanıyorsa bu dönemlerin düzenlenmesi büyük önem taşıyor.

Kansızlık tedavisinde demir içeren ilaçların kullanımı mutlaka doktor önerisiyle yapılmalı, düzenli olarak kullanılmalı ve bunun yanında demirden zengin bir beslenme programı uygulanmalı. Demir eksikliği düzeyinin saptananak, eksiklik belirlenmesi halinde ilaç ve diyet tedavisisi planlanarak, kan düzeyleri takip edilmeli.

Sık görülmese de demirin eksikliği gibi fazlalığı da sorun yaratabiliyor. Depolanma özelliği olduğu için gereksinimden fazla demir alımı demir fazlalığına neden olabiliyor. Demir fazlalığı sonucu halsizlik, bulantı, kalp çalışmasında sorunlar görülüyor. En sık etkilenen organlar ise karaciğer, dalak, kalp ve pankreas oluyor. Ayrıca deride kızıllık ve kahverengilik görülüyor.
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.
Konu: 40
Mesaj: 157
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-04-2010

Bende de var bu hastalık, her şey demirde bitiyormuş yani, ıspanak yemeliyiz Slmeq1


Cevapla
.
Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

ıspanaktan alacağın yok denecek kadar az çiğ yersen farklı tabi Biggrin pekmezi aç karnına yanında c vitamini içeren birşeyle alırsan demir eksikliğine iyi gelirmiş. Birde yeşil ne varsa çiğ yenilebilen yemek gerekiyormuş der hematoloğumuz)

Cevapla
.
Konu: 40
Mesaj: 157
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-04-2010

Post_thanks sayın velim Post_thanks hematoloğunuzSlmeq1
Aklımın bir köşesine yazdım bu bilgileri ) Arkadas


Cevapla
.
Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Slmeq1 ekmek kabuğunun fazla yenmemesi gerekiyormuş birde X1 bizi sıkı tembihlemişlerdi bu konuda Slmeq1

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Sürekli yorgunluk ve halsizliğin sebebi ,Sürekli yorgunluk ve halsizliğin sebebi Öğretmen Forumu,Sürekli yorgunluk ve halsizliğin sebebi yükle,Sürekli yorgunluk ve halsizliğin sebebi download,Sürekli yorgunluk ve halsizliğin sebebi indirmek istiyorum,Sürekli yorgunluk ve halsizliğin sebebi ödev yükle,Sürekli yorgunluk ve halsizliğin sebebi bedava, Sürekli yorgunluk ve halsizliğin sebebi ÖDEV İNDİR,Sürekli yorgunluk ve halsizliğin sebebi YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Sürekli yorgunluk ve halsizliğin sebebi eğitimSürekli yorgunluk ve halsizliğin sebebidosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kronik yorgunluk dinlenmekle geçmiyor sirlimen 7 2,736 21-03-2011, 21:54
Son Yorum: xroute42Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe