Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Süper Bir Hafıza İçin 9 Alıştırma
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
süper , bir , hafıza , için , 9 , alıştırma

Konu: 4,865
Mesaj: 13,414
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

Hayatın rutini sizi sıkmış ve bunaltmışsa, yaşamı farklılaştırmanız ve bunun için de beyninizi bazı alışkanlıklarını terk etmeye zorlamanız gerekiyor. Bu size hem zihinsel zindelik hem de rahatlamayla birlikte mutluluk getirecek.

1-Ters El Egzersizi

Vücudunuzu yeni davranışlara alıştırın. Saçınızı tararken, dişlerinizi fırçalarken, kahvenizi karıştırırken ya da diğer günlük basit işleri yaparken sürekli kullandığınız elinizi değil, diğer elinizi kullanın.

2- Duy(G)ularını Hissetme Egzersizi

Gözlerinizi kapatın ve odada yolunuzu duygularınızla bulmaya çalışın. Bilinçli olarak sesleri dinlemeye ve kokuları almaya çalışın. Bazen yerden bir şey almanız gerektiğinde, ayaklarınızı kullanın. Mesela kapıyı ayağınızla kapatmak gibi... Kitap okumayı seviyorsanız bir sayfayı kitabı ters tutarak okuyun.

3- Takdir Etme Egzersizi

Basit ve ucuz bir yoldur övmek. Hafızayı geliştirir. İnsanlarda takdir edilecek yönler bulmaya çalışın ki takdir edilesiniz. Birilerini eleştirmeyi bırakın. Çünkü her olumsuz söz hafızamızda tıkanıklık meydana getiriyor. Zihnimiz adeta kilitleniyor. O zaman övgü dolu sözler söyleyin. Karşınızdaki insan, sizin takdir dolu sözlerinizle mutlu olsun.
Takdir ettiğiniz insan herhalde size bağırıp çağırmayacak. Daha iyi bir insan olmaya başlayacak. Size gülümseyecek.
Gülümseme bulaşıcıdır. Siz de gülümseyecek ve rahatlayacak, keyif alacaksınız. Keyif alınca mutluluk hormonu (endorfin) salgılamaya başlayacaksınız. Böylece hafızanız daha sağlıklı ve etkin çalışacak. Denemesi bedava!
Sonuç olarak; sen olumluyu gör, takdir et, hafızan gelişsin.

4- Detayları Görme Egzersizi

Bir resme dikkatlice bakın. Daha sonra gözlerinizi kapatın. Resmin içindekileri sıralayın. Eşiniz ya da arkadaşınız kaydetsin söylediklerinizi. Gözlerinizi açın ve resmi inceleyin. Kaçırdıklarınızı görün. Bu egzersizi günde 3-4 kez yapmaya çalışın, giderek daha dikkatli olacaksınız ve detayları göreceksiniz. Çarşıda vitrinlere bakın ve geçtikten sonra içinizden neler gördüğünüzü sıralayın.

5- Empati Egzersizi

Kendini bir başka insanın yerine koymaya empati dendiğini biliyoruz. Her gün 5-10 dakika bu zihinsel egzersiz size çok şey katacak. Çünkü olayları karşıdakinin bakış açısından anlamaya çalıştıkça hissedilmeyeni hissedecek ve beyninizde farklı çözümler patlayacak, parlayacak. Bu balon patlatmaya benzemez. Bunlar, içinizdeki dehanın açığa çıkması için elzem patlamalar… Benden söylemesi...
Öyle kendi pencerenizden seyrederek hiçbir şeyi hissedemezsiniz. Kendinizi başkalarının yerine koyarsanız, yeni nöron bağlantıları ile iletişim köprülerini kolayca kurabileceksiniz. Kalbin ve aklın arasındaki bu köprü size çok şey kazandıracak. Hafızanız güçlenecek.

6- Geleceği Şimdi Yaşama Egzersizi

Her zaman üzüntü ya da şüpheye yakalanıyorsanız ve kendinizi başkalarından daha aşağı görüyorsanız, en çok istediğiniz ve elde ettiğiniz şeyi ayrıntılı olarak tasarlayın ve o andaki yaşamınızı düşünün. Negatif düşünceleriniz olduğunda pozitife çevirmek için gün boyunca bu egzersizi uygulayın.
7- Gözden Geçirme Egzersizi
Her günün sonunda, o ana kadar ne yaptığınızı 60 dakika içinde gözden geçirin. Bu, gününüzü daha önemli hale getirmek için iyi bir yoldur. O ana kadarki tüm aktivitelerinizi zihinsel olarak gözden geçirin. Hafızanız gün içindeki boşlukları, anları kasıtsız olarak açığa vuracaktır. Siz de bunları daha iyi değerlendireceksiniz.

8- Sıradışılık Egzersizi

Esnek olmak ve kolayca uyum sağlamak için hayatınızı değiştirin, her gün farklı bir şeyler yapın. Farklı bir mağazadan alışveriş yapın ya da rutin ev-iş yaşamından çıkın. Ormanlık yeşil bir alanda, he zaman kullandığınız elinizle değil, diğeriyle yemek yiyin. İki-üç topu havaya fırlatın, ters elinizle tutmaya çalışın. Devam edin. Atıl kalan beyin loblarınız çalışsın, bayram etsin.

9- Tersten Okuma Egzersizi

Beyninizi şaşırtmak istiyorsanız zaman zaman tersten okuma çalışması yapın. Böylece, beyninizin aktive olmamış bölümlerini tetiklersiniz. Beyin alışmış şeylere tepki vermez. Ters görüntü, yazı, düşünme tarzı, hareketler… Bunlar beynin dikkatini çeker. Eminim günümüzün hızlı yaşamında buna ihtiyacımız var. Süper beyinli günlere dileğimle...

Yazar : Ferİt Delen
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Süper Bir Hafıza İçin 9 Alıştırma ,Süper Bir Hafıza İçin 9 Alıştırma Öğretmen Forumu,Süper Bir Hafıza İçin 9 Alıştırma yükle,Süper Bir Hafıza İçin 9 Alıştırma download,Süper Bir Hafıza İçin 9 Alıştırma indirmek istiyorum,Süper Bir Hafıza İçin 9 Alıştırma ödev yükle,Süper Bir Hafıza İçin 9 Alıştırma bedava, Süper Bir Hafıza İçin 9 Alıştırma ÖDEV İNDİR,Süper Bir Hafıza İçin 9 Alıştırma YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Süper Bir Hafıza İçin 9 Alıştırma eğitimSüper Bir Hafıza İçin 9 Alıştırmadosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Icon5 hafıza sorunları sirlimen 0 1,288 12-02-2010, 0:58
Son Yorum: sirlimenKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe