Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Sizin Çocuğunuzda mı Okullu Oluyor?
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
sizin , çocuğunuzda , , okullu , oluyor?

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Araştırmalar, okula yeni başlayan her 5 çocuktan 4’ünün okulun ilk günleri sınıfta gerginlik yaşadığını gösteriyor. Sonuçta, okula yeni başlayan her çocuğun anne babasının desteğine ihtiyacı var. Nasıl mı?..

OKULA BAŞLAMADAN ÖNCE:
- Çocuğunuza okulun çok eğlenceli ve çok mutlu bir ortam olacağını aktarmayın. Daha sonra hayal kırıklığına uğramaması için sorduğu sorulara gerçekçi cevaplar verin.
- Kendi okul yaşantılarınızla ilgili olumlu anılarınızı anlatarak okulla ilgili olumlu bir imaj geliştirin.
- Okuma yazma öğrendiğinde nasıl bir kazanımı olacağını anlatın.

ÇOCUĞUN OKULDA İLK GÜNÜ:
Çocuğunuz okulun ilk günü oldukça sakin ve güvenli görünüyorsa, bu onun okula iyi hazırlanmış olduğunun göstergesidir. Çocuğu okula hazırlamak için alınan önlemlere rağmen ilk gününü gözyaşları ile karşılaşması olasıdır. Fakat, paniğe kapılmanıza gerek yok; okulun ilk günü çocuğun anne babadan ayrılırken güçlük çekmesiyle, daha sonraki psikolojik ve eğitimsel gelişimi arasında bir ilişki yoktur. Çocuğun ağlaması kaygılanmayı gerektirmeyen, normal bir tepkidir.

Okula başlamak kimi çocuklar için iple çekilen bir başlangıç iken, kimi çocuklar için ise korkulu bir bekleyiş haline gelir. Bu çok normaldir. Aileden çıkıp, farklı sosyal çevrelere girmek, o çevrenin bir parçası olmaya başlamak, oyun döneminden yeni çıkmış 6-7 yaş çocuğu için oldukça zor bir süreç olabilir. Bu ilk gün krizlerinin çözümü, olayı doğal akışı içinde, idealize etmeden ve sabırla beklemekten geçer. Çocuğunuza bunun için zaman tanıyın. Çocuğunuzun okula alışma döneminde şu noktalar dikkat edebiliriniz.

AİLELER NE YAPMALI?
- Okulla ilgili olarak çocuğu bilgilendirin.
- Okul çıkışında onu tam zamanında alacağınızı ya da servise bineceğini, evde mutlaka karşılayacak bir kişinin olduğunu açıklayın.
- Gerekirse sınıf arkadaşlarından bazıları ile tanışın ve ders programını inceleyin.
- Sakin kalmaya çalışarak ona güven verin. Kaygı, özellikle ebeveynle çocuk arasında bulaşıcıdır. Çocuk, kaygı duyduğu, canı sıkıldığı her durumda ne kadar endişelendiğinizi anlamak için size bakacak ve endişeli olduğunuzu gördüğünde korkmakta haklı olduğunu düşünecektir. Bu nedenle ne kadar tedirgin ve gergin olursanız olun, dışarıdan rahat görünmeye çalışın.
- Anne baba dışında okula gitmesi konusunda ailenin her üyesinin de tutarlı bir tutum takınması, çocuğun bu konuda cesaretlendirilmesi gerekir.
- İlkokul, eğer çocuk anaokuluna da gitmemişse, aileden sonra sosyalleşmeye başlanılan ilk yerdir. Ve artık orada farklı bir dünya çocuğu bekler. Öğretmenler, diğer çocuklar, çalışanlar, müdürler... Ailelere düşen görev, okul başlamadan önce çocuklarına okulun nasıl bir yer olduğunu ve oranın korkulacak bir yer olmadığını gerekirse defalarca anlatmaktır.
- Çocukla her zaman açık ve anlaşılır tarzda konuşun. Okula gitmek istemiyorsa, bu korkusunun nedenlerini ve endişelerini ifade etmesine yardım edin. Ancak bunu yaparken, kesinlikle aşağılayıcı ve küçük düşürücü bir tarz kullanmayın. Bu kaygı ve korkuları sadece onun değil, her çocuğun yaşayabileceğini söyleyebilirsiniz.
- Çocuklar için en önemli şey, güvendir. Anne-babalar çocuklarına güven vermelidir. “Buralardayım...”, “Çıkışta seni alacağım” gibi cümlelerle çocuk sakinleşebilir.
- Ayrıca, kesinlikle arkadaşlarıyla karşılaştırıcı bir tutum içinde olmayın, başkalarının çocuklarını “iyi örnek” olarak göstermeyin.
- Okulun ilk günlerinde ve daha sonralarında da, okul ve öğretmenlerle işbirliği içinde olmaya özen gösterin. Çocuk, aile, okul üçgeni arasındaki iletişimi her zaman önemseyin.
- Çocukla vedalaşmaarınızı uzun sürdürmeyin. Sınıf önünde beklemeniz çocuğunuzu daha fazla kaygılandırıp adaptasyon sürecini uzatacaktır.
- Tüm bunların dışında çocuk hala aşırı bir korku duyuyorsa, mutlaka bir uzmandan profesyonel yardım alın.

ÇOCUK EVE GELDİĞİNDE:
- Eve geldiğinde yaşadıklarıyla ilgili onunla konuşun. Her okul dönüşü eğer isterse olan biten her şeyi size anlatmasına izin verin. Böylece onun okul yaşamına ilgi duyduğunuzu yansıtır ve onun da okula karşı ilgisini pekiştirebilirsiniz. Ne var ki, okul çıkışı hem fiziksel, hem de duygusal olarak çok yorgun olabileceğini ve her şeyi anlatmak istemeyeceğini aklınızdan çıkartmayın.
- Çocuğunuzun bir sonraki gün için giysilerini, çantasını akşam hazırlaması, ertesi sabahın telaşlı geçmesini önler. Çocuk bir hafta içinde bu düzene uyum sağlayacak ve zamanla, sabahları okula hazırlanması daha az zaman alacaktır. Uyku saatlerinin düzenli oluşu ve zamanında yatıp kalkması sabah hazırlıklarını gerginlikten uzak tutar.

ÖDEV SORUMLULUĞU NASIL KAZANDIRILIR?
Her anne baba çocuklarının ödevleri ile ilgilenmelidir. Çünkü onların sorunlarına yardımcı olmak, beraber sorunların üstesinden gelmek, karşılıklı iletişim ve güven ilişkisi kurmak ödev söz konusu olduğunda da çocuklar için bir ihtiyaçtır ve aileden yardım almak hoşlarına gider. Ödevlerinde anlamadıkları yerlerde yardım isteyebilecekleri söylenmeli, yol gösteren kişi olunmalıdır. Okula başlanılan ilk birkaç hafta, okuldan evde yapılması için herhangi bir ödev verilip verilmediği sorulmalıdır. Ancak ödevi yapması için ısrarcı olmamak gerekir. Yapmadan gittiği takdirde, öğretmenine nedenlerini kendisi anlatmalıdır. Çocuk okuldan geldiği ilk 2 saat içinde ödevlerini tamamlamalıdır.

anne olunca anladım adlı siteden alıntıdır

Cevapla
.
Konu: 0
Mesaj: 12
Cinsiyet:
Kıdem: 04-09-2010

Kokulu kalem ve silgiler tehlike saçıyor...

--------------------------------------------------------------------------------
Kokulu kırtasiye malzemelerindeki çözücülerin sağlığa
zararlı olduğunu belirten uzmanlar, anne ve babaları çocuklarına kokulu kalem ve silgi almamaları konusunda uyardı.


ANKARA - Çocukların çok sevdiği kokulu kalem ve silgiler tehlike saçıyor. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, aileleri kokulu kalem, silgi, yapıştırıcı, resim boyaları ve beyaz tahta kalemlerinin tehlikeleri konusunda uyardı.Akdur, kırtasiye malzemelerindeki “gizli tehlikeye” dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

SU BAZLI YAPIŞTIRICI TERCİH EDİLMELİ
Organik çözücü içeren yapıştırıcılar konusunda da aileleri uyaran Akdur, sağlığa zararlı ve alışkanlık yapan “xylol, toluol, hexol ve tiner gibi organik çözücüleri (solvent bazlı)” içinde barındıran yapıştırıcılar alınmaması gerektiğini söyleyen Akdur, bu yapıştırıcıların yerine suda çözünen maddelerden yapılmış (su bazlı) yapıştırıcıların tercih edilmesi gerektiğini belirtti ve “Anne babalar çocuklarına yapıştırıcı alırken mutlaka incelemeli ve üzerinde ‘su bazlı olduğuna’ dair bilgi aramalıdırlar” diye konuştu.

BEYAZ TAHTA KALEMLERİNE DİKKAT
Akdur, içinde çözücü olarak etilasetat ve ksilen (xylene) bulunan beyaz tahta kalemlerinin kullanılmasının öğretmenlerin ve öğrencilerin sağlığını tehdit ettiğini de söyledi. Akdur, şunları kaydetti: “Etilasetat ve ksilende çözülmüş boyalardan yapılmış beyaz tahta kalemleri kullanılmamalıdır. Anne babalar beyaz tahta kalemi alırken, üzerinde ‘alkolde çözülmüş boyadan yapılmış (alkol bazlı)’ olduğuna ilişkin bilgi ya da ‘sağlığa zararlı madde içermediğine’ dair uyarı aramalıdır.”

RESİM BOYALARI VE KALEMLERİ
Resim boyaları ve renkli kalemlerin üretiminde kullanılan “azo boyalarının” da kanserojen olduğunun altını çizen Akdur, “Bu nedenle anneler babalar, çocuklarına resim boyaları ve kalemleri alırken üzerinde ‘azo boyası’ içermediğine ilişkin bilgi ve not olup olmadığına dikkat etmeliler” dedi.

TSE VE CE BELGESİ
Akdur, kırtasiye malzemesi alırken mutlaka TSE ve CE damgalı ürünlerin tercih edilmesi gerektiği belirterek, şunları söyledi:
“Öğretmenlerimiz bu konuda bilinçli davranmalı ve hem kendi hem de öğrencilerinin sağlığına zararlı olan kırtasiye malzemeleri konusunda öğrencilerini ve velileri uyarmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı denetim, eğitim ve uyarılarını sıklaştırmalıdır.


Bence biz ögretmenlerde ,ders araç ve gereç listesi verirken,
bu detayı özellikle yazmalıyız,belirtmeliyiz.

Cevapla
.
Konu: 10
Mesaj: 52
Cinsiyet: Bayan
Kıdem: 01-09-2010

''Çocuğunuz okulun ilk günü oldukça sakin ve güvenli görünüyorsa, bu onun okula iyi hazırlanmış olduğunun göstergesidir.''
bu cümlenin sonucunu yarın gözlemleme şansım olacak.artık ben de bir veliyim 0533ii

Cevapla
.
Konu: 64
Mesaj: 675
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 23-05-2010

Tatlı kızım , büyümüşte yarın anasınıfına gidecekmiş Cici1.gif
Umarım çabucak alışır, aylardır psikolojik hazırlama sürecimiz heba olmaz...
ÖĞRETMEK, KALBE DOKUNMAKTIR

Cevapla
.
Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Çocuklar okula başladıktan sonraki yıllar su gibi geçiyor.Oğlum liseli olacak bu yıl Uhh vah bana vahlar bana Biggrin

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Sizin Çocuğunuzda mı Okullu Oluyor? ,Sizin Çocuğunuzda mı Okullu Oluyor? Öğretmen Forumu,Sizin Çocuğunuzda mı Okullu Oluyor? yükle,Sizin Çocuğunuzda mı Okullu Oluyor? download,Sizin Çocuğunuzda mı Okullu Oluyor? indirmek istiyorum,Sizin Çocuğunuzda mı Okullu Oluyor? ödev yükle,Sizin Çocuğunuzda mı Okullu Oluyor? bedava, Sizin Çocuğunuzda mı Okullu Oluyor? ÖDEV İNDİR,Sizin Çocuğunuzda mı Okullu Oluyor? YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Sizin Çocuğunuzda mı Okullu Oluyor? eğitimSizin Çocuğunuzda mı Okullu Oluyor?dosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe