Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Sınıf İçi Uygulamalar ve Öğretmenin Değerlendirilmesi
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
sınıf , içi , uygulamalar , ve , öğretmenin , değerlendirilmesi

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Sınıf içi uygulamalara dair gözlemlerde öğretmenlerin öğretmenlik mesleğine dair sahip oldukları becerilerin uygulama düzeyleri rahatlıkla görülebilir. Öğretmenlik mesleğine dair beceriler sınıf içindeki eğitim öğretim faaliyetlerinin niteliğine de doğrudan etki yapar. Sınıf içi uygulamaların başlangıcında sınıf yönetim becerisi gelmektedir. Sınıf yönetimi olarak üniversitelerde okutulan derslerin sınıf içi uygulamalarda ne derece başarılı uygulandığını görmek için de gözlemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Öğretmenin sınıfa girer girmez yoklamayı yapıp ders kitabından konuyu anlatmaya, okutmaya, örnekleri vermeye başlaması sınıf yönetimi konusunda bilinçsiz bir öğretmen örneği olarak görülmesi gerekir.

Sınıflarda yapılan gözlem çalışmalarında öğrencilerin oturma düzeni, sıraların yerleştirilme durumu, sınıf içinde öğretmenin ve öğrencilerin hareket edebilecekleri alanlar sınıf yönetimi konusunda dikkatle üzerinde durulması gerektiği halde bir çok sınıfta öğretmenlerin bunlara hiç dikkat etmedikleri görülmektedir. Öğrencilerin sınıf içinde dağınık oturması, birer, ikişer, üçer oturma durumları, ön sıraların boş, arkaların dolu olması, sınıftaki sıraların gelişi güzel yerleştirilmiş olması, sınıfın içinde öğretmenin ve öğrencilerin rahatlıkla oturup kalkabileceği, sıralar arasında uygun boşlukların, gelip gitmeye uygun alanların bulunup bulunmadığına bakılması yani sınıf içi fiziki yerleşimin uygun olup olmadığının kontrolü sınıf yönetim sürecinin ilk adımını oluşturmaktadır. Duvarlara yapıştırılmış sıralarda yanlamasına adeta yatarak oturulan sıraların bulunduğu bir sınıfta öğrencilerin derse katılımının sağlıklı olabileceğini düşünmek doğru değildir. Yine harekete imkan vermeyecek şekilde düzenlenmiş sıraların arasında söz almak, yanındaki arkadaşını rahatsız etmeden tahtaya kalkmayı engelleyen yada öğrencinin yaptığı çalışmaları rahat bir şekilde kontrol etmeyi engelleyecek şekilde düzenlenmiş sıraların bulunduğu sınıflar yine eğitim öğretim sürecinin ilk adımı olan sınıf yönetim basamağı açısından dikkat edilmesi gereken hususlar olmakla birlikte okul veya sınıflarımızın bir çoğunda neredeyse hiç dikkate alınmamaktadır denebilir.

Sınıf içi uygulamalarda 5. sınıf İngilizce dersinde İngilizce branş öğretmeninin uygulamalarından bir örnekten söz etmek istiyorum. İngilizce öğretmeni otuz öğrenciye yakın bir öğrenci grubuna İngilizce dersi ile ilgili çalışmalar yaptırmaya çalışıyordu. Öğretmenimiz ders süresince tahtanın hemen yanındaki öğretmen masasının yanından hiç ayrılmadı. Sınıfta öğrenciler kitapta öğretmenin söylediği sayfaları okuyup örnek cümleleri tekrar etmeleri gerekiyordu. Ancak öğrencilerin tümünün dikkatini toplamaya dikkat edilmedi. Bu nedenle öğretmeni dinleyen öğrenciler sadece en önde, öğretmene en yakın olan üç-dört öğrenci ile sınırlı kaldı. Öğrencilerden öğretmeni dinleyenler öğretmenin istediği cevapları topluca hep bir ağızdan vermeye çalışıyordu. Ancak kimin doğru söylediği, kimin yanlış söylediği belli olmuyordu. Sınıflarda sorulan sorulara toplu cevap alınması eğitsel açıdan yanlış bir davranış olmakla birlikte bir çok öğretmen buna dikkat etmiyor. Sorduğu soruya toplu cevap verilse de öğretmen müdahale etmiyor. Konunun, uygulamanın kimler tarafından kavrandığı, kimler tarafından kavranmadığına dair bir geri dönüt alınamıyor. Yine tüm öğrencilerin dikkatlerinin toplanmasına önem verilmesi gerektiği halde sınıflarda öğrenciler bireysel olarak farklı farklı şeyler yaptıkları halde öğretmenler tarafından etkin bir şekilde yönlendirilmiyorlar. Bu durum sınıfta öğrenme öğretme sürecini olumsuz etkiliyor. Öğrenciler yanındaki ile, arkasındaki ile veya bir başka sıradaki arkadaşı ile hareketle, konuşmayla, işaretle etkileşmesi öğretmen tarafından görüldüğü halde dikkate alınmıyor. Öğrenci sırasından kalkıp çöpe veya bir başka arkadaşının yanına gidebiliyor. Öğretmen bu duruma müdahale etmiyor. Kitapta var olan örnekler, cümleler öğretmen tarafından tekrar edildikten, birkaç öğrenciye topluca söyletildikten sonra yine öğretmen tarafından tahtaya yazılıyor. Tahta dolduktan sonra öğrenciler defterlerine yazıyorlar. Ancak öğrencilerin doğru yazıp yazmadıkları öğretmen tarafından kontrol edilmiyor. Sınıfta öğretilmeye çalışılan konu veya yapılara ilişkin somutlaştırıcı görsel materyaller hazırlanmamış, bu durum önceki öğrenilen konularla bağlantı yapılmasına katkı sağlamıyor. Somut materyallerin, görsel materyallerin hazırlanması öğrenmeyi kolaylaştırdığı halde sınıflarda bu konu öğretmenler tarafından genelde ihmal ediliyor.

Sınıftaki öğrenciler birbiri ile itişip kakışıyor, birbirlerinin boğazına sarılanlar da var. Bazı öğrenciler etrafa bakınıyor, ön veya arka sıradaki arkadaşı ile konuşuyor, sırasının üzerine yatanlar, dersten başka şeylerle uğraşanlara karşın öğretmen konuyu söyleyip katılan birkaç kişiyle dersi işlemeye çalışıyor. Bu durum ders saati süresinin sonuna kadar devam ediyor.

Bu uygulama sınıf içi onlarca uygulamadan bir örnek olarak sunulmuştur. Bu örnek sınıf içi öğretmen öğrenci etkileşiminde olumsuz bir örnek olmakla birlikte bir çok sınıfta, bir çok derste, bir çok öğretmen tarafından benzer şekilde uygulanıyor.

Sınıf içi uygulamaların geliştirilmesine yönelik çalışmalarda sorumluluk sadece öğretmene bırakılmamalı. Öğretmenin sınıf içi uygulamalarını geliştirmesi konusunda öğretmene yardımcı olacak bir görevliden söz edebilmek yok gibi görünüyor. Eğitimin temel unsuru olan öğretmene okul müdürlerinin sınıf içi uygulamaları geliştirme konusunda yardımcı olmasını beklemek mümkün görünmüyor. Denetim elemanlarının da bu konuda üzerlerine düşen görevi gereği gibi yapabildiklerini de söylemek doğru değil. Bu durumda sınıflar, sınıflardaki öğretmenler, öğrenciler ne yazık ki sahipsiz durumda görünüyorlar. Eğitimin yönetimine dair karar alıcılarımızın bu konuda mutlaka bir şeyler yapması gerekiyor. Bu yapılmadan eğitimde kaliteden söz edebilmek ne yazık ki mümkün değil.


Ali Hikmet DEMİR

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Sınıf İçi Uygulamalar ve Öğretmenin Değerlendirilmesi ,Sınıf İçi Uygulamalar ve Öğretmenin Değerlendirilmesi Öğretmen Forumu,Sınıf İçi Uygulamalar ve Öğretmenin Değerlendirilmesi yükle,Sınıf İçi Uygulamalar ve Öğretmenin Değerlendirilmesi download,Sınıf İçi Uygulamalar ve Öğretmenin Değerlendirilmesi indirmek istiyorum,Sınıf İçi Uygulamalar ve Öğretmenin Değerlendirilmesi ödev yükle,Sınıf İçi Uygulamalar ve Öğretmenin Değerlendirilmesi bedava, Sınıf İçi Uygulamalar ve Öğretmenin Değerlendirilmesi ÖDEV İNDİR,Sınıf İçi Uygulamalar ve Öğretmenin Değerlendirilmesi YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Sınıf İçi Uygulamalar ve Öğretmenin Değerlendirilmesi eğitimSınıf İçi Uygulamalar ve Öğretmenin Değerlendirilmesidosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Eğitimde Öğretmenin Rolü eğitimsokağı 0 3,495 26-08-2010, 22:13
Son Yorum: eğitimsokağı
  Çocuklara Düşünmeyi Öğretmenin Sırrı eğitimsokağı 0 1,616 17-07-2010, 20:27
Son Yorum: eğitimsokağı
  Kavram Haritası,Yararları Ve Değerlendirilmesi eğitimsokağı 2 14,780 26-03-2010, 23:39
Son Yorum: sirlimen
  Bir Öğretmenin Veda Konuşması---- 1 tuba86250 1 5,352 26-04-2009, 15:50
Son Yorum: sirlimen
  başarız öğretmenin sırları musty 17 5,850 14-04-2009, 10:35
Son Yorum: muallimKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe