Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Sınavlarda ‘dökülme’ kriteri!
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
sınavlarda , ‘dökülme’ , kriteri

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Cihat ŞENER

SBS sonuçları ile ilgili medyada yapılan yorumlarda, adeta söz birliği edilmişcesine, öğrencilerin Matematik ve Fen testlerinde başarısız oldukları vurgulandı.

Bu yaklaşım, eğer öğrenciler sosyal ve türkçe testlerinde başarılı olsalar geçerli ve doğru olabilirdi. Ancak durum biraz farklı. Çocuklarımız geçen yıllara göre tüm testlerde ortalamalarını bir hayli yükseltmişler ancak yine de olması gereken düzeye getirememişler. 6. sınıflara 16 tane Matematik sorusu sorulmuş, ortalama 4,66 olarak belirlenmiş. Bu %29,13 lük bir yüzdeye karşılık geliyor. İlginç yanı, 2009’da yine 6. sınıflara sorulan 16 soruda ortalama 2,7 idi. Bu artma bence hiç de olumsuz değil. Aynı durum fen sorularında da var. Yani bu iki soru grubunda 6. sınıf öğrencileri 2009 yılının çok üstünde başarılı olmuşlar. Oysa medyaya bakarsanız çocuklar “döküldüler.”

Benzer incelemeyi 7. sınıf öğrencileri için yapacak olursak, 2009 da sorulan 18 Matematik sorusunda ortalama yine 2,7 iken bu yıl ortalama 4,64 olarak açıklandı. Demek ki 7. sınıflarda bu durumda başarısız sayılmazlar. Bu başarının yüzdesi %25,78 olarak açıklandı. Elbette gönül ister ki bu yüzde %50 ve üzerinde olsun ama önceki yıla göre azımsanmayacak bir artış da sözkonusudur. Fen soruları için de benzer sonuçlar gözlenebilir.

Öğrencilerin Matematik ve Fen testlerinde “döküldükleri” söylemi hem çocuklara haksızlıktır hem de diğer testlerde yani sosyal ve türkçe testlerinde sanki çok başarılı olmuşlar gibi bir çağrışım da içermektedir. Oysa durum hiç de böyle değil. Sonuçlara baktığımızda 6. sınıfların Türkçe ortalaması 19 soruda 8,65 ve 7. sınıfların Türkçe ortalaması 21 soruda 9,46 olarak açıklandı. Yüzdeleri ise her iki grup için %45. Bu ortalamayı başarı olarak algılamak ayrı bir yanlışlıktır. Anadilinizde sorulan sorularda bu sayı çok yetersizdir. Her öğrencinin Matematik ve Fen testlerinda çok başarılı olmasını beklememek nasıl olağan ise Türkçe testinde %60 ve üzeri başarı beklemek de olağan olmalıdır. Ama ne yazık ki medyada %45 başarı olarak algılanmıştır.

Fen ve Matematik testlerinde “başarısız” olduğu söylenen öğrencilerin bir de Sosyal testlerdeki durumlarına bakalım; 6. sınıflar sorulan 16 soruda 8,2 ortalama yapmışlar ve oranı % 51,25. 7. sınıflar sorulan 18 soruda 8,05 ortalama yapmışlar ve yüzdesi %44,72. Yani çocuklarımız Matematik ve Fen sorularını iyi yapamıyorlar da Sosyal ve Türkçe sorularını çok mu iyi yapıyorlar? Eğer eleştireceksek, genele dair şunu söylemeliyiz; 6. sınıflara sorulan 80 soruda 35,19 ortalama azdır. Bu ortalamanın 50 soru üzerinde olması gerekir. Yine 7. sınıflara sorulan 90 soruda ortalama 32,21 dir ve bunun da 50 soru üzerinde olması gerekir. Sınavlardan çok sayıda birinci ve ikinci çıkmasından daha önemli olan ortalamaların yüksek olmasıdır. O halde biz sadece Matematik ve Fen testlerinde başarısızlığı ortaya koymak yerine, genel olarak çocuklarımızın bu sınavlarda neden yeterince başarılı olamadıklarını araştırmalıyız. Yukarıdaki analizde Yabancı Dil soruları değerlendirme dışı bırakılmıştır. Ancak onların ortalamaları da diğerleri gibidir.

Sınavların yararlarından biri bu verileri elde edebilmek ve bunların rehberliğinde çözümler aramaktır. Sınav bir fotoğraf çeker. Planlamacılar ve karar vericiler ise bu fotoğrafa bakarak değerlendirme yaparlar. 6. ve 7. sınıflarda artı bu fotoğrafı artık çekemeyeceğiz. Ama geçtiğimiz 3 yıl bize çok şey öğretmelidir. Bu fotoğraf uğruna çocuklarımızı bir hayli hırpaladık. Bari bundan yararlanalım ve bu bir işe yarasın. İlköğretimde sıkıntılarımız olduğu açıktır. Çocuklarımıza daha işlevli, çağdaş ve yüksek nitelikli eğitim vermemiz şarttır. Sınav sonuçları da magazin boyutunda değil , daha doğru içerikli değerlendirilmelidir. Sonuçlar açıklandığından beri gazetelerde ve televizyonlarda akılcı ve sağlıklı bir değerlendirmeye rastlamadım. Çocuklar Matemetik ve Fen testlerinde çok kötü ama Sosyal ve Türkçe testlerinde çok başarılı olmuşlar gibi sığ bir haberle yetinildi. Umarım bundan sonrasında akıl galip gelir.

Cevapla
.
Konu: 146
Mesaj: 2,085
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 10-11-2009

birde bunun kpss de dökülenler den alabilirmiyim sayın velim Biggrin
Însan, beden gözüyle renklere , kalp gözüyle de gerçeklere muhatap olur...

Cevapla
.
Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

uyarlarık nolcek Biggrin

Cevapla
.
Konu: 146
Mesaj: 2,085
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 10-11-2009

Biggrin
Însan, beden gözüyle renklere , kalp gözüyle de gerçeklere muhatap olur...

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Sınavlarda ‘dökülme’ kriteri! ,Sınavlarda ‘dökülme’ kriteri! Öğretmen Forumu,Sınavlarda ‘dökülme’ kriteri! yükle,Sınavlarda ‘dökülme’ kriteri! download,Sınavlarda ‘dökülme’ kriteri! indirmek istiyorum,Sınavlarda ‘dökülme’ kriteri! ödev yükle,Sınavlarda ‘dökülme’ kriteri! bedava, Sınavlarda ‘dökülme’ kriteri! ÖDEV İNDİR,Sınavlarda ‘dökülme’ kriteri! YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Sınavlarda ‘dökülme’ kriteri! eğitimSınavlarda ‘dökülme’ kriteri!dosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe