Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Sınav Sizin İçin Ne Anlama Geliyor?
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
sınav , sizin , için , ne , anlama , geliyor?

Konu: 29
Mesaj: 204
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 06-04-2009

AdsdsSınav Sizin İçin Ne Anlama Geliyor?Adsds
Çalıştığım kurumda öğrencilere “Sınav Kaygısı ve Motivasyon” konulu bir program yapmaya karar verdik rehber öğretmen arkadaşımla. Konuyla ilgili hazırlıklar yapıp slaytlarla seminer programımız hazırladık. Sınıfları paylaşıp programa başladık. Bugün benim günümdü ve sekizinci sınıflarla başladım.

40 dakikalık ders saatinde sohbet havasında bir seminer yapıyordum. Son saatte 6’cı sınıf öğrencileri vardı ve seminerin başlama cümlesi “Sınav sizin için ne anlam ifade ediyor?” sorusuydu. Aman Allah’ım! Karşımda minicik, şirin mi şirin çocuklar ve bu soruya verdikleri, beni daha seminerin başında üzen ve ezen cevapları:

“Sınav bizim hayatımız demek!”,
“Sınav geleceğimiz demek!”,
“Sınav bizim için iyi bir meslek demek!”…

On iki yaşında çocuklar ve oyun çağındalar. Çocukluklarını yaşamaları gerekiyor. Onların bu cevapları, o masum bakışlı yavruların bu küçük yaşta omuzlarına yüklediğimiz sorumluluk öyle bir ezdi ki beni…

Selim Sırrı Tarcan’ın 1913 tarihli “Eğitimde Oyunla İnkılap” başlıklı bir yazısı geldi aklıma bu minik yavruların gözlerine bakınca. Bakın ne diyor Selim Sırrı Tarcan:

“- Okul çocuklarının bedenlerinin sağlıklı olması için oyun gereklidir. Eğitimde okuma yazma kadar oyunun da büyük önemi vardır.

- Bir okul yaptırılırken düşünülecek şeylerin ön önemlisi çocukların koşup oynamalarına imkan veren ağaçlı bir bahçedir.

- Çocuk mümkün olduğu kadar çocuk kalmalıdır. İleride, zaman onu olgunlaştıracaktır. Meyve yetiştirir gibi onun yetişmesini zaman bırakmalıyız. Çarçabuk oldurmak ona suikast etmektir.

- Oyun çağındaki çocuğa birçok şey öğretmek, onların dimağlarının kolaylıkla kabul edemeyeceği şeyleri belletmek bir cinayettir.

- 4 duvar arasında 8 saat kapanan çocuklar fikren, bedenen gereği kadar gelişemezler.

- Oyundan mahrum edilen çocuklarda kalbin faaliyeti azalır. Duran damarda bir hastalık araz olur. Yavaşlayan kalp kanı her tarafa ihtiyaç nisbetinde sevk edemez. Kanın yapısı bozulur, raşitizme, şeker hastalığına yakalanırlar.

- Oyun bir ihtiyaçtır. Çocuk oyunla güler, oynamaktan mutlu olur sıhhat kazanır.

- Öğretmenler, babalar, anneler; çocukların ileride Türk’ü kurtaracak mahiyette seciyeye sahip müteşebbis, faal bir insan olmalarını arzu ediyorsanız onları oynatınız. Oyuna teşvik için sizde bazen onlarla birlikte oynayınız.”

Hangi eğitim sistemi altıncı sınıfta yarış atına dönüştürür çocuklarımızı? Hangi eğitimden bihaber zihniyet oyun yaşındaki çocukları onların en tabi hakkını gasp eder, bu denli oyundan mahrum bırakır onları.

Gecenin onunda arıyor veli beni: “Hocam, bu çocuk hiç ders çalışmıyor, bak şimdi TV izliyor, şimdi bilgisayar onuyor. Zaten akşama kadar top oynadı dışarıda.”

Bırakın oynasın diyorum. Oynasın çocuk, onun oyuna da ihtiyacı var. Gel gör ki bir şey anlamayan öğretmen oluyorum velinin nazarında.

Sayın bakanım, kaldırın bu SBS eziyetini çocukların omuzlarından. Nedir bu sınavı “Hayatı, geleceği” görecek kadar büyük bir yükün altına sokmak yavrularımızı?

bu yazı bir dersane öğretmeninin yazmış olduğu bir yazıdır

mechullerde gezinmek gerektiğinde en güzel yoldur hakka sığınmak

Cevapla
.
Konu: 4,884
Mesaj: 13,426
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

SBS eziyeti noktasına katılmamak mümkün değil...8. sınıfın sonunda ki sınav yetiyordu çocuklara....
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.
Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Yaramı deştin hocam :) Benim çocuklarım 6 ve 7. sınıf öğrencisi ve sbs mahkumu. Sabah 6 da okul
okul çıkışı dershane. Dershane çıkışı ödev, test derken uyku gözlerden akıyor. Ne tv ne bilgisayar ne oyun. Ne hafta içi ne hafta sonu...Performans,sınav peşinde koşuştururken çocuklukları bitiyor. Bizim sistem 6.sınıfa kadar yarışa hazırlık 6. sınıftan sonra yarış atı yapıyor çocuklarımızı... Bir yere kadar gidecek sonrası bıkkınlık...

Diyen öğretmen güzel demiş kaldırın bu SBS eziyetini çocukların omuzlarından. Nedir bu sınavı “Hayatı, geleceği” görecek kadar büyük bir yükün altına sokmak yavrularımızı? diye de yeni bir eziyet lazım bunun kalkması için.

Cevapla
.
Konu: 29
Mesaj: 204
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 06-04-2009

eğitim sistemi 5 ılda bi sistem değişikliğiyle pek ilerleyecek gibi değil

mechullerde gezinmek gerektiğinde en güzel yoldur hakka sığınmak

Cevapla
.
Konu: 4,884
Mesaj: 13,426
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

Ödev vermek gelmiyo içimden çocuklara...
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.
Konu: 29
Mesaj: 204
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 06-04-2009

vermesek evde unutuyolar herşeyi

mechullerde gezinmek gerektiğinde en güzel yoldur hakka sığınmak

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Sınav Sizin İçin Ne Anlama Geliyor? ,Sınav Sizin İçin Ne Anlama Geliyor? Öğretmen Forumu,Sınav Sizin İçin Ne Anlama Geliyor? yükle,Sınav Sizin İçin Ne Anlama Geliyor? download,Sınav Sizin İçin Ne Anlama Geliyor? indirmek istiyorum,Sınav Sizin İçin Ne Anlama Geliyor? ödev yükle,Sınav Sizin İçin Ne Anlama Geliyor? bedava, Sınav Sizin İçin Ne Anlama Geliyor? ÖDEV İNDİR,Sınav Sizin İçin Ne Anlama Geliyor? YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Sınav Sizin İçin Ne Anlama Geliyor? eğitimSınav Sizin İçin Ne Anlama Geliyor?dosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2022 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe