Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


SBS'ye Gireceklere Öneriler
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
sbs , ye , gireceklere , öneriler

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Son Hafta Eğitimi


Öncelikle son hafta, “bilgi kıskançlığı sendromunda yoğun bir artış olacaktır. Peki neydi bilgi kıskançlığı sendromu; bütün bilgilerinin aklından çıktığını zannetmen, hiçbir şey hatırlamama korkusu. Boşa çalıştım her şey aklımdan uçtu gitti düşüncesinin yoğunlaşmasıdır bilgi kıskançlığı sendromu.


Oysa sevgili öğrencim, öğrenilenin unutulma ihtimali hiç yok. Bu sadece sizin için çok kıymetli olan bilgilerinizi kaybetme korkusundan başka bir şey değildir bu. Korkuyu ciddiye alıp panik bir şekilde aşırı tekrarlara girmek sizi hem bedensel hem de zihinsel anlamda yoracak, sınava tedirgin, gergin ve stresli gireceksinizdir. Kısacası unuttum duygusunu ciddiye almayınız.


Rahatlamak için sadece BİLGİ TURLAMA YÖNTEMİNİ uygulayınız. Yani, ara ara şöyle bir konulara göz atıp unuttuğunuzu zannettiğiniz konuları aslında unutmamış olduğunuzu görüp rahatlayınız.


Bu son hafta bugüne kadar hiç çalışmadığınız konulardan uzak durup, daha çok eksik olduğunuz konulara rahat bir çalışma pozisyonunda çalışınız. Ne öğrenirsem kâr diye düşününüz.


Özellikle Perşembe gününden itibaren, asla bilgi kontrolünü test çözerek yapmayınız. Peki neden? Çünkü; bütün konsantrasyon ve motivasyonunuz gerçek sınavda iken, bu testleri dikkati başka noktada olan öğrenci moduyla çözeceğiniz için bir başarısızlık ortaya çıkabilir. Hatırlayın, Çarşamba günü önemli bir Avrupa kupası maçı olan takımlarımızın futbolcuları bir hafta önceki Türkiye ligi maçlarına konsantre olamıyorlar ve beklenilen başarıyı gösteremiyorlar. İşte siz de bütün dikkatinizi önümüzdeki finale vermişken test çözerek bilgilerinizi kontrol ederseniz başarısız olursunuz. Diyelim ki, testi çözdünüz ve çok yanlışınız çıktı. Sınava da üç gün var. Şunu bilmelisiniz ki, netler asla gerçek sınavın netleri olamaz. Motivasyon farkı ile gerçek sınavda daha çok netinizin çıkacağını iyi bilmelisiniz. Çünkü stresin panzehiri motivasyon ve konsantrasyondur.


Sizlere sınav atmosferinden çıkma tehlikesine karşı ara ara konulara bakmakta fayda olduğunu bilgi turlama yöntemi ile rahatlama yolunun seçilmesinin en doğru yol olduğunu bir kez daha hatırlatıyorum.


Bazı öğrenciler çıkıp diyor ki "hocam ben hep sınav anına kadar çalışan biriyim. Böyle yapmazsam kendimi çok kötü hissediyorum." Peki bu öğrenciler ne yapmalı? Bu öğrenciler sınav sabahına kadar hep basit ve bildikleri konulara bakarak az da olsa çalışabilirler. Bu çalışmanın tek faydası var; o da rahatlamaktır.


Ama burada dikkat edilmesi gereken bir şey var ki, son ana kadar aşırı düzeyde çalışıp sınava yorgun girmememiz gerekir.


Çünkü bu son ana kadar aşırı düzeyde çalışmak, "bilgi kıskançlığı sendromunun" bir sonucu olarak ortaya çıkar ve çalışma arzusu aslında konuları unuttun korkusundan kaynaklanan sanal bir durumdur, konuyu her tekrar ettiğinizde yine de unuttuğunuzu zannetmeye devam edeceksinizdir.


Son Hafta Gıda


Son hafta dışarıda yemek yemeyiniz. Evde günlük gıdaları tüketiniz. Özellikle sebze ağırlıklı ve bozulma olasılığı az olan gıdaları alınız.


İlgili alanın uzmanları diyor ki,


Çünkü; Son günlerde stresten vücut direnciniz kırılacak, bağışıklık sisteminiz zayıflayacak ve küçük bir çocuğun dahi zehirlenmediği gıdalardan siz zehirleneceksiniz. Bu nedenle mutlaka evin dışında gıda almayınız.


Son hafta soğuk içecek ve gıdalardan uzak durunuz. Özellikle dondurma yemeyiniz. Dondurmada bulunan ve ihtiyaç duyduğunuz gıdaları sütlü tatlılardan alınız.


Çünkü; Stresin yarattığı vücut direncinin kırılması olayı nedeniyle üşütebilir, sınava hasta girebilirsiniz.


Son hafta salam, sosis, sucuk, pastırma, kıymalı gıda, ketçap, mayonez, rus salatası, soslu salataların tamamını kesinlikle almayınız.


Çünkü; Sınav yaklaşırken artan stresiniz vücut direncinizi kıracak ve bağışıklık sisteminizi zayıflatacaktır. Bu da gıda zehirlenmesi gibi bir duruma yol açacaktır.


Sevgili öğrencilerim, bu sağlıkla ilgili bilgileri uzman doktorlara sorarak size iletiyoruz. Bu kurallara uymayıp, bütün bir yıl yaptıkları çalışmayı basit bir külah dondurmaya, sandviç arası sosise feda eden o kadar öğrenci var ki, lütfen bu uyarılara uyunuz.


Alerjiye ve mide bozulmalarına karşı bu hafta asla daha önceden almadığınız yiyecekleri yemeyiniz. Asla yemek kültürü, çeşidi ve miktarını değiştirmeyiniz.


Mide ağrılarına karşı asitli gıdaları da kullanmamanız uzmanlar tarafından özellikle tavsiye ediliyor.


Sınavdan bir iki gün önce iyi yıkanmamış salatadan ya da soslu salatadan dahi zehirlenip sınava bu şekilde giren ve başarısız olan o kadar çok öğrenci tanıdım ki…


Bütün uyarılarıma rağmen sınavdan önceki gün, dondurma yiyip üşüten ve sırf bu nedenle sınavı kaybeden bir öğrencinin pişmanlığını da sizinle paylaşmak istiyorum.


Sınavdan Bir Gün Önceki Gıda


Sınavdan önceki gün alınacak ve alınmayacak gıdalar açısından önemli bir gündür.


Sınavdan bir önceki gün, uykunuzu kaçıracak olan uyarıcı içeceklerden uzak durunuz. Kola, kahve, çay içmeyiniz.


Yine sınavdan önceki gün, böbrekleri aşırı düzeyde hareketlendirecek olan kavun, karpuz, kiraz gibi gıdaları almayınız. Çünkü ihtiyaçtan sık sık uyanma durumunda kalıp kaliteli uykuyu yakalayamayacaksınız. Bu da, sinirlilik ve gerginlik halini artıran bir durum olacak, algılamada zayıflamalar ortaya çıkabilecektir.


Sınavdan bir gün önceki sabahleyin, Pazar günü yapacağınız her şeyi aynen içeren bir gün yaşayınız. Sabah, Pazar günü kalkacağınız saatte kalkınız. Banyo yapıyorsanız sınavdan bir gün önce de yapınız. Aynı saatte kahvaltıya oturunuz. Pazar sabahı yapacağınız kahvaltının aynısını ve aynı miktarda olanını yapınız.


Sınavdan bir gün önceki günün akşamı, asla ağır gıdalardan oluşan bir yemek yemeyin. Hafif sebze yemeği yiyin. Beyine enerji yükleyeceğim diye vücudunuza enerji yüklemeyin. Asla abartılı şeyler yapmayın.


Sınav Sabahı Gıda


Sınavdan bir önceki gün sabahleyin yaptığınız kahvaltının aynısını, aynı miktarda, türünü ve çeşidini değiştirmeden yapınız. Asla iyi gelir düşüncesiyle tanımadığınız gıdaları almayınız, hatta tanıdığınız gıdalardan da oldukça az miktar alınız. Kısacası sınava aç girmeyiniz yeter. Eğer hiç kahvaltı yapma geleneğiniz yoksa, sınava girerken, su ve yenilmesi yasak olmayan gıdalar alınız.


Son Hafta Genel Uyarılar


Son hafta evinizde misafir ağırlamayınız. Davetsiz misafirlerle çocuğunuzu karşılaştırmayınız.


Çünkü; Çocuk sorgulandığını, incelendiğini düşünecektir. Bu da gerginliği artıracak bir etkendir.


Sevgili öğrencilerim bu haftadan itibaren, dikkatinizi, sınav dışı bir konuya, ilişkiye ve olaya yoğunlaştırmayınız.


Çünkü; Motivasyon ve konsantrasyon zayıflamasına uğrarsınız.


Son hafta pikniğe gitmeyiniz, ama özellikle sakın ha! Sınavdan bir gün önce piknik planı yapmayınız. Sınavdan önceki gün gideceğiniz piknik, yapacağınız en büyük hatadır.


Çünkü; Güneş çarpması, aşırı rehavet, aşırı yorgunluk, sınav havasından uzaklaşıp, tatil başladı moduna girilmesi gibi durumları yaratacak ve dönüş yolunda ve eve gelindiğinde sınav gerçeği şoku ile karşılaşılıp, büyük bir stres altına girilecektir.


Sevgili öğrencilerim siz hiç, büyük final maçından önce mangal partisi yapan, pikniğe giden bir takım gördünüz mü? Elbette ki hayır!


Sınavdan önceki Sınavdan önceki gün güneşte dolaşmayın. Çoktandır eve kapanmış ve güneşi çok az görmüş olan bedeniniz bundan olumsuz etkilenecektir. Unutmayınız ki, her zaman güneşte dolaşabilirsiniz, hiçbir şey olmaz ama, sınavdan önceki gün olabilir.


Sınavdan önceki Sınavdan önceki gün sizi bunaltacak düzeyde yüksek ses tonlu müzik ve ortamlardan uzak durunuz. Çünkü bu dikkat dağınıklığına yol açacaktır.


Sınavdan önceki gün cep telefonunuz ve ev telefonunuzu kapatınız. Kimseyle telefon görüşmesi yapmayınız.


Sınavdan önceki gün çok sayıda arkadaşınızla başarı dilekleri içeren, uzun uzun sohbetler yapmayınız. Zaten telefonlarınızı kapatınız dememizin nedeni de bundandır.


Çünkü: Bu uzayan sohbetler ve başarı dilekleri bir süre sonra sinirlerinizi bozacak sınav konsantrasyon ve motivasyonunuzu zayıflatacaktır. Siz, büyük maçlardan önce futbolculara, görüşme yasağının konulmasının nedenini hiç düşündünüz mü? Çünkü sporcu da olsanız, öğrenci de olsanız aşırı iletişim konsantrasyon kaybına yol açar.


Sınavdan önceki gün, daha önce sözünü ettiğimiz, gıda uyarılarının asla dışına çıkmayınız. Bir yıllık çalışmanızı ve hayallerinizi riske etmeyiniz.


Kıyafetinizi sınavdan önceki gün akşamından değil, sınavdan iki gün öncesinden hazırlayınız.


Peki neden iki gün önce? Çünkü sınavdan bir gün önceki günün akşamı, şunu giysem bunu giysem stresine kapılıp sinirleriniz bozulur. Sinirleriniz bozulursa uyuyamazsınız. Bu kurala mutlaka uyunuz. Seçeceğiniz kıyafetin, rahat ve kendinize yakıştığını düşündüğünüz kıyafet olmasına özen gösteriniz. Aslında genç ne giyse yakışır.


Ayrıca ne giyersen giy ama, stresten üşüme krizine karşı yanında ince bir hırka bulundursan iyi olur.


Aslında sınava gideceğiniz kıyafet kadar saçlarınızın gözlerinizin önüne değmesini de engelleyebilecek, önlem almanız önemlidir. Çünkü sınav boyunca elinizin sürekli olarak saçlarınıza gittiğini bir düşünecek olursanız bunun sakıncalarını da anlamış olursunuz.


Sınav Sabahı:


Sabahları banyo yapmıyorsanız bu sabah da yapmayınız.


Her gün kalktığın saatte ya da yarım saat sonra kalk. O yarım saat sonra kalkman sinirlerinin üzerinde yatıştırıcı ve olumlu etki yaratacaktır. Yani size Pazar sabahı yarım saatlik bir güzellik uykusu öneriyorum.


Pazar sabahı alışılagelmiş nitelikteki kahvaltını yap ama, hiç kahvaltı yapmıyorsan zorla kahvaltı yapmaya kalkışma, mideyi bozarsın. Bir dahiliye profesörünün şu önerisini mutlaka uygula “sınav sabahı ille de kahvaltı şart değil, kızarmış bir ekmeğin üzerine çikolata sürüp yiyiniz yeter. Çünkü kızarmış ekmek mide asitini alır, mideniz ağrımaz, çikolata ise beyne enerji verir.”


Son Hafta Uyku:


SBS öğrencileri, her gün saat 22.00`de yatınız, 07.00`de kalkınız. Uykunuz gelmese de 22.00`de yatınız ki, sınavdan önceki gün yine 22.00`de yattığınızda uyuyabilesiniz.


Çünkü; Sınav akşamı uyuyabilmek için bu düzeni oluşturmak zorundasınız. Eğer sınava uykusuz girerseniz sinirli, aşırı gergin ve çok yüksek düzeyde algılama sorunu yaşarsınız. Ama her şeye rağmen uyuyamazsanız psikolojinizi, uyumasam da bu durum sınavı kazanmamı engelleyemez diye ayarlamanız gerekir.


Bu nedenle sınavdan önceki gün uyuyamamadan dolayı zarar görmemek için şimdiden uykunuz gelmese dahi SBS 22.00 / ÖSS 23.00`de yatmak zorunda.


Kalkma saatinizi şimdiden sınav sabahı kalkacağınız saate ayarlamanız lazım. Çünkü, her gün saat 10.00 - 11.00`de kalkarken, Pazar sabahı 07.00`de kalkınca, panik ve sinirli olacaksınızdır. Bunun da sınavda okuma hatasına, işlem hatasına yol açacağını, hatırlama ve algılama sorunu yaşatacağını unutmamalısınız.


Sakın ha! Sınava gireceğiniz akşam uyumak için aşırı düzeyde yoğurt ve süt almayınız. Bunlardan her zaman aldığınız miktarın dışına çıkmayınız.


Sınav Sabahı


Ne demiştik? Hergün kalktığınız saatten yarım saat sonra kalkarak, güzellik uykusu dediğimiz, sinirleri yatıştırıcı uykuyu da alıp, sınavdan 1,5 - 2 saat önce ayakta olunuz. Çünkü, zihninizin açılması için bu süre gereken bir süredir.


Yine alışılagelmiş kahvaltı yapmayı unutmayınız. Kahvaltı miktarını ve türünü değiştirmeyiniz.


Yine kahvaltı yapmıyorsanız bir dilim kızarmış ekmeğe çikolata sürüp yemeniz de yeter demiştik ve bunun mide asitini alacağını ve mide ağrılarına iyi geleceğini uzmanlarımızın söylediğini belirtmiştik.


Anne ve Babalar


Sınav sabahı, panik, yüksek ses tonlu, aceleci tavır sergilemeyiniz.


Çocuğunuzun kıyafeti kafanıza ne kadar yatmazsa yatmasın, hatta bizim dediklerimize ters de olsa karışmayınız, uyarmayınız. Pazar sabahı kral da prenses de çocuğunuz olsun.


Çocuğunuza kahvaltı dahil hiçbir aşırı ısrarda bulunmayınız.


Evden makul bir zamanda çıkınız.


Yolda sık sık tembihlemelerle, dikkat telkin eden cümleler kullanmayınız. Kısaca sen başarırsın demeniz yeter.


Yolda trafik gerginliği yaşayıp, çocuğunuzun da gerilmesine yol açmayınız. En büyük hatayı yapan sürücülere dahi hoşgörülü davranmanız durumunda çocuğunuz rahatlayacaktır. Unutmayınız ki sizin gergin olmanız halinde çocuk da gerilecektir. Hele hele, arabadan inip tartışmak her şeyi mahvedecektir.


Eğer gerginseniz, en iyisi çocuğunuzu taksi ile götürmenizdir. Böylece trafik gerginliğini çocuğunuza yansıtmamış olacaksınız ve çocuk sınava daha rahat girecektir.


Sınav sabahı, arabanızın arıza yapması, lastiğinin inmesi, garaj girişine meçhul bir arabanın park etmesi hali ortaya çıkarsa, hemen bir taksiye atlayınız ve sınava gidiniz. Hay aksi diye sinirlenip, ortalığı birbirine katarsanız, çocuk emin olun kesinlikle kazanamaz.


Çocuk sınava yalnız gitmek istiyorsa bırakınız gitsin.


Sonra siz isterseniz okulun yakınlarında bulunursunuz. Onu sınav çıkışı yine siz alırsınız. Bu küçük ayrıntılar için çocukla tartışmaya girmeyiniz. Onu germeyiniz.


Sınav Sabahı Öğrenciye Uyarılar


Sınav sabahı evden itibaren çok derin ve içerikli sohbetlere girme. Dikkatin dağılır, sessiz ve vakur olmak, az konuşmak en doğru olanıdır. Sınavın içeriğini ve ayrıntılarını değil, hep başarılı olacağını düşünüp motivasyon preslemesi yapmayı unutma.


Eğer rakip takıntısı yaşıyorsan yani sınava giren öğrencileri “hangi başarılı acaba” diye süzüyorsan, kalabalık moralini bozuyorsa, salona (SBS 09.40`da, ÖSS 09.10`da) biraz geç gir. Yani bahçedeki öğrenciler salona alındıktan sonra sınav salonuna gir.


Sınava gireceğin okulun bahçesinde beklerken grupların sohbetini dinleme. Çünkü hayal ürünü sohbetler moralini bozabilir.


Sınav Salonunda


Sınav salonunda hiç ama hiç kimseyle sohbet etme.


Çünkü; Konsantrasyonun bozulur, dikkatin dağılır.


Gözetmenle gergin diyaloğa girme. Enerjini ve dikkatini gerginliğe verme.


Çünkü; Konsantrasyon ve motivasyon kaybına uğrarsın.


Karşılaşacağın ve çözemeyeceğin bir olumsuz durumu çözmek için çatışma moduna girme.


Çünkü; Zihniniz dağılır, sınav boyunca gergin olursunuz. Çok sayıda okuma ve işlem hatası yaparsınız.


Her kurala, mantıklı mantıksız diye yorumlama yapmadan harfiyen uyunuz. Bulunduğunuz zaman dilimi, neyin doğru neyin yanlış olduğunun tartışılmasına uygun değildir.


Salonda beklerken kendinize motivasyon preslemesi yapınız. Yani, salondaki, bina dışındaki ve kitapçıktaki durumlar ne olursa olsun başarılı olmanızı hiçbir şeyin engellemeyeceğini içinizden tekrar ediniz.


SINAVDAN ÖNCE MOTİVASYON PRESLEMESİ YAPINIZ


BEN BU SINAVI KAZANACAĞIM!


- Midem ağrısa da


- Burnum kanasa da


- Sınava hiç uyumadan da girsem


- Sınav sabahı başım da ağrısa


- Sorular çok zor da olsa


- Gözetmen de konuşsa


- Dışarıdan gürültü de gelse


- Sınav sabahı her türlü aksilikle de karşılaşsam


Bu sınava kazanmama, gönlümdeki üniversiteye gitmeye hiçbir şey engel olamaz. En büyük olumsuzlukta dahi, sorulara yoğunlaşacağım, kazanmaktan başka hiçbir şey düşünmeyeceğim.”


İşte son dönem sürekli olarak bunları tekrar ederek sınava girmelisiniz.


Bu son haftanın en önemli kurallarından biridir. Böyle yaparsanız beyninizin sorun üreterek sizi baskı altında tutmasının önüne geçmiş olursunuz. Yıl boyunca az ya da çok çalıştınız. Son anda yapacağınız atak ile kesin başarıyı yakalayabilirsiniz.


Sınav Başlayınca


Kitapçığı acele ve panik halde açıp soruları hızlı bir şekilde çözmeye başlamayınız.


Çünkü; Bu panik havası, sınav kontrolünü tamamen kaybetmenize neden olacak ve tıpkı bir arabayı 6. vitese atıp 240 km ile kalkmak gibi kazalara sebebiyet verecektir.


En çok bildiğiniz testten başlayınız kuralını asla ihlal etmeyiniz ve mutlaka bu kurala uyunuz.


Çünkü; Sınavın başında heyecan ve özgüven eksiğiniz olacaktır. Bunu gidermenin tek yolu soruları doğru olarak yanıtlamaya başlamaktır. Doğru yanıtlayacağınız sorular hep en başarılı olduğunuz testlerde olacağı için hep “en çok bildiğin testten başla” önerisi yapılır. Bu çok doğru bir uyarıdır.


Sınav başlayınca, kesinlikle kural ve anlayış değiştirme, çünkü sınav başladığında içinizden bir ses, hayır Türkçe`den değil Matematikten başla ya da Fenden başlama Türkçe`den başla gibi sizi yanlış yönlendirebilir. Bu sese kulak vermeyiniz ve hangi testten başlamaya karar verdiyseniz o testten başlayınız.


İlk 10 dakika sakin ve yavaş olunuz. Çözebildiğiniz kadar az soru çözünüz. Sonra yavaş yavaş hızlanınız.


Çünkü: Sınav heyecanı ve stresi ilk on dakika kapınızı zorlayacaktır. Bu ilk on dakikada bir heyecan şoku yaşayabilirsiniz. Bunu atlatana kadar oldukça yavaş davranılmasında fayda var.


Turlama tekniği kullan. Yani, hangi teste ne kadar zaman ayıracağını şimdiden belirle. Ve bu zamanın 2/3`lük süresinde bütün sorulara bir bak sonra kalan zamanda boş bıraktıklarına dön. Örnek verelim, matematiğe 90 dakika ayırdın, bunun 60 dakikasında 60 matematik sorusunun tamamına bak. Kalan 30 dakikada zor diye boş bıraktıklarına bak. Turlama tekniği, zamanı iyi ve verimli kullanabilmenin en geçerli yöntemidir.


Her çözdüğün soruyu mutlaka hemen optik forma işaretle, zaman zaman ara kontrol yaparak kaydırma durumunun önüne geç. Örneğin 10. 15. 20. 30. soruları doğru işaretleyip işaretlemediğine bak.


Gözetmen salona her girdiğinde başınızı kaldırıp gözetmene bakıp tekrar test çözme gibi bir davranışta bulunmayınız.


Çünkü; Her defasında soruya tekrar yoğunlaşma süresi ile birlikte 1 dakika kaybetseniz ve bunu 10 defa yapsanız, 10 dakikanız gitti demektir.


Sınavdan kesinlikle süre bitmeden çıkmayınız. Çünkü bu süre içerisinde boş bıraktığın sorularla uğraşmalısın. Bir tane dahi soru yapsan belki de bu soru rüyalarını süsleyen üniversiteye gitmene neden olacaktır.


Çok Önemli ve Özel Bir Soru


Diyelim ki, son 15 dakikaya girdiniz ve durumunuz şöyle:


Doğruluğundan şüphelendiğiniz 10 soruyu işaretlediniz.


15 soruyu da boş bıraktınız.


Şimdi soruyorum;


Bu kalan 15 dakikada, doğruluğundan şüphelendiğiniz sorularla mı yoksa boşlarla mı uğraşırsınız?


Yanıt:


Bu kalan zamanda kesinlikle boş bıraktığınız sorularla uğraşınız. Önceden çözdüğünüz ve optik forma işaretlediğiniz ama içinizde "doğru mu acaba?" şüphesini taşıdığınız sorunun doğru olma olasılığı yüksek. Ama boş bıraktığınız soruyu çözerseniz hiç puan almayacağınız bir sorudan puan alarak çok daha avantajlı bir duruma gelirsiniz.

Alıntı

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

SBS'ye Gireceklere Öneriler ,SBS'ye Gireceklere Öneriler Öğretmen Forumu,SBS'ye Gireceklere Öneriler yükle,SBS'ye Gireceklere Öneriler download,SBS'ye Gireceklere Öneriler indirmek istiyorum,SBS'ye Gireceklere Öneriler ödev yükle,SBS'ye Gireceklere Öneriler bedava, SBS'ye Gireceklere Öneriler ÖDEV İNDİR,SBS'ye Gireceklere Öneriler YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,SBS'ye Gireceklere Öneriler eğitimSBS'ye Gireceklere Önerilerdosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2020 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe