Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


SBS Hukuka Uygunmuş
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
sbs , hukuka , uygunmuş

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Milli Eğitim Bakanlığı, ilköğretim öğrencilerini dershane merkezli eğitime teşvik ettiği için OKS'yi kaldırarak yerine SBS'yi getirmişti. Çünkü OKS sıralama sınavıyken SBS seviye belirleme sınavı olarak hazırlanmıştı. Fakat Pek çok veli çocuklarını 4. sınıftan itibaren dershanelere yazdırmaya başladı.


Dönemin Talim Ve Terbiye Kurulu Başkanının İrfan Erdoğan, "Ara sınıflarda sınav yapmaktansa OKS'nin şu haliyle kalması bile daha hayırlı olur" diyerek eleştirdiği sistem hakkında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise "Milli Eğitim Bakanı ve diğer arkadaşlarımla zaman zaman bunu konuşuyorum. Niçin acaba öğrenciler üniversite hazırlık kurslarına giderler? Bunu anlamakta biraz zorlanıyorum, anlıyorum da. Bu sistem nasıl oluşturulmuş? Şimdi bunu kaldırmaya kalktığınız zaman acaba hangi bariyerlerle karşı karşıya kalacaksınız? Bu okullardan mezun olan yavrularımız neden üniversiteye rahat giremesin?

Öyle bir sistem var ki öğrenci okulda öğrendiği bilgiden imtihan edilmiyor, onun dışında farklı bilgiden soru soruluyor. Bu bilgiyi kim veriyor? Üniversiteye hazırlık kursu veriyor. Bunlar kalkacak ama milletçe buna karşı mücadeleyi vermemiz gerekiyor." Şeklinde dershaneler den şikâyetçi olduğunu belirtmişti.

Özel Dershaneler Birliği (ÖZ-DE-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Köprülü'nün OKS yerine getirilen SBS uygulamasının dershaneye gitme sınıfını 4. sınıfa kadar indirdiği açıklamıştı. SBS ile Dershane sayılarında patlama yaşanmıştı.

Ortaöğretime Geçiş Sisteminin ve bu sistemin dayanağını oluşturan Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Yönergesi ile Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün 12.11.2007 gün ve 2007/81 sayılı Genelgesinin iptal edilerek yürürlükten kaldırılması ve çocukların 8. sınıfta yapılacak olan sınav ile eğitim dönemince alacağı puanlara göre ortaöğretim kurumlarına yerleştirilmesine yönelik daha önce uygulanan sınav sisteminin daha adil olduğu, bu uygulama ile veli ve öğrenciler açısından yükümlülüklerin arttırıldığı, fırsat eşitliğine aykırılık yaratıldığı öne sürülerek açılan davada Danıştay;

"Yukarıda yapılan tüm açıklamalar karşısında ilköğretimin 6., 7. ve 8. sınıflarında ders yılı sonunda yapılan seviye belirleme sınavlarının aslında öğrencilerin başarılarını yıllara yayan bir süreçte ölçerek, bu sonuçlara göre liselere yerleştirmek amacıyla yapıldığı açıktır.Bu itibarla, liselere öğrenci kaydının öğrencilerin seviye belirleme sınavlarına girip, buradan aldıktan puanlara göre yapılmasında hukuka aykırılık bulunmamaktadır." Şeklinde karar vermiştir.

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

SBS Hukuka Uygunmuş ,SBS Hukuka Uygunmuş Öğretmen Forumu,SBS Hukuka Uygunmuş yükle,SBS Hukuka Uygunmuş download,SBS Hukuka Uygunmuş indirmek istiyorum,SBS Hukuka Uygunmuş ödev yükle,SBS Hukuka Uygunmuş bedava, SBS Hukuka Uygunmuş ÖDEV İNDİR,SBS Hukuka Uygunmuş YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,SBS Hukuka Uygunmuş eğitimSBS Hukuka Uygunmuşdosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe