Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Safranbolu Bulak Mağarası(Mencilis)
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
safranbolu , bulak , mağarası , mencilis

Konu: 146
Mesaj: 1,278
Cinsiyet: Bayan
Kıdem: 22-05-2009

SAFRANBOLU BULAK MAĞARASI (MENCİLİS)

Mağaranın bulunduğu dik kayalıklardan önce, baharla birlikte muhteşem bir renk cümbüşünün hakim olduğu küçük, bir vadiye çıkıyorsunuz. Mağaraya ulaşmak içinse dimdik kayaların arasında uzanan merdivenleri tırmanmanız gerekiyor. Etrafı seyrederek, kuş seslerini dinleyerek yavaş yavaş çıkarsanız yorulmazsınız.
Yeraltı dünyası harikası Bulak Mencilis Mağarası , Karabük ili, Safranbolu ilçesinin 8 km. kuzey batısında, Bulak Köyü'nün yakınlarında bulunan mağaranın toplam uzunluğu 6042 metredir. Birbirine bağlı 3 kattan oluşmuştur. Ana galerinin içinde bir yeraltı nehri bulunmaktadır. Sarkıt, dikit, sütun ve duvar damlataş oluşumları oldukça zengin olan Bulak Mencilis Mağarası 12.YY.'da korunma amaçlı kullanılmıştır. Mağaranın yanlız 400 metresi ziyarete açılmıştır. Mağara büyüleyici, doğa insanoğluna hayal edecek fazla birşey bırakmamıştır.Birbiriyle bağlantılı 3 girişi olan mağaranın ilerisinde bir şelale ve iki ayrı göl vardır. Mağaranın içinde akan nehir, 15 metrelik bu şelaleden düşerek, yeraltına karışmaktadır ve 250 metre aşağıdan, kayaların arasından yeryüzüne çıkmaktadır. Mağaranın bir kolu Bizans ve Osmanlılar zamanında, şehir merkezine giden su yolunun kaynağı olmuştur. Ayrıca çevredeki mağaralardan temin edilen küfünk taşının Safranbolu evlerinde baca yapımında kullanıldığı bilinmektedir. Mencilis Mağarasının nefes darlığı, astım ve bronşit hastalıklarına da iyi geldiği bilinmektedir. Gayüzü dağının metrelerce altındadır dünya literatürüne geçmiştir.

SARKIT VE DİKİTLER

Mağaraların tavanlarından damlayan kalsiyum bikarbonatlı yeraltı sularından CO2 (Karbondioksit) gazının uçmasıyla meydana gelen kireç yumrusu. Aynı yerden damlayan suların zemin üzerinde bırakıp, yığdığı kalsiyum karbonat çökeltisinin aşağıdan yukarıya doğru yükselen kısmı da dikit ismini alır. Sarkıt-dikite damlataşı da denir.

Sarkıtlar birer sütuna benzer. Bâzan suda kil veya balçık bulunması sarkıtların renkli olmasına yol açar. Sarkıt ve dikitlerin şekli suyun damlama şartlarına, damlanın az veya çok olmasına, iki damla arasındaki uzunluğa ve mağaranın küçük hava değişikliklerine bağlıdır.

Sarkıt ve dikik tortulanmaları kalsiyum karbonatı erimiş bulunan suların karbondioksidinin uçmasıyla belirir. Kalkerlerin deliklerinden geçip, mağaraların tavanından sızan ve düşme hâline gelen kalsiyum bikarbonatlı sulardan CO2’in belirli miktarda uçmasıyla damlanın bulunduğu yerde CaCO3 tortulanır. Geri kalan su damlası mağaranın tabanına düşer. Burada arta kalan CO2 de uçar. Kalan kalsiyum karbonat tortulanır. Uzun zaman süren bu işlem sonunda, mağaranın içinde tavandan aşağı ve tabandan yukarıya doğru yükselen halka halka sütunlar meydana gelir. Bunlar bâzan her ikisi birleşerek tek sütun meydana getirirler ki, buna damlataşı sütunları denir.
(insan) , öyle bir kerim'e misafir olmuş ki, nihayetsiz rahmet hazinelerini ona açmış

Cevapla
(Son Düzenleme: 27-11-2010, 16:19, Düzenleyen: sirlimen.) .
Konu: 146
Mesaj: 1,278
Cinsiyet: Bayan
Kıdem: 22-05-2009(insan) , öyle bir kerim'e misafir olmuş ki, nihayetsiz rahmet hazinelerini ona açmış

Cevapla
.
Konu: 146
Mesaj: 1,278
Cinsiyet: Bayan
Kıdem: 22-05-2009(insan) , öyle bir kerim'e misafir olmuş ki, nihayetsiz rahmet hazinelerini ona açmış

Cevapla
.
Konu: 146
Mesaj: 2,085
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 10-11-2009

görememekle birlikte :) teşekkürler
Însan, beden gözüyle renklere , kalp gözüyle de gerçeklere muhatap olur...

Cevapla
.
Konu: 146
Mesaj: 1,278
Cinsiyet: Bayan
Kıdem: 22-05-2009

Slmeq1Slmeq1
(insan) , öyle bir kerim'e misafir olmuş ki, nihayetsiz rahmet hazinelerini ona açmış

Cevapla
.
Konu: 78
Mesaj: 1,199
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 04-04-2009

Post_thanks
Okul hayatı biter, hayat okulu başlar.

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Safranbolu Bulak Mağarası(Mencilis) ,Safranbolu Bulak Mağarası(Mencilis) Öğretmen Forumu,Safranbolu Bulak Mağarası(Mencilis) yükle,Safranbolu Bulak Mağarası(Mencilis) download,Safranbolu Bulak Mağarası(Mencilis) indirmek istiyorum,Safranbolu Bulak Mağarası(Mencilis) ödev yükle,Safranbolu Bulak Mağarası(Mencilis) bedava, Safranbolu Bulak Mağarası(Mencilis) ÖDEV İNDİR,Safranbolu Bulak Mağarası(Mencilis) YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Safranbolu Bulak Mağarası(Mencilis) eğitimSafranbolu Bulak Mağarası(Mencilis)dosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  SAFRANBOLU DİLEK 23 6,181 04-11-2010, 19:14
Son Yorum: DİLEK
Icon14 Trakyadan keşfedilmeyi bekleyen bir güzellik Dupnisa Mağarası sirlimen 9 3,453 14-05-2009, 17:37
Son Yorum: tatarKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe