Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Ramazan Yaklaşırken...
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
ramazan , yaklaşırken

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009


Ramazan yaklaşırken..

Bu mübarek ayın geceleri de, gündüzleri de çok İyi değerlendirilmeli, elden geldiğince ibadete, hayır ve hasenata ağırlık verilmelidir. Çünkü, çok kârlı bir uhrevî kazanç mevsimidir. Sevgili peygamberimiz, Ramazanın önemi hakkında şöyle buyurmuştur: “Kim inanarak ve mükafatını Allah’tan bekleyerek Ramazanın gecelerini ihya ederse, onun geçmiş günahları bağışlanır”.

“Ramazanın evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden kurtuluştur. Her kim, bu ayda idaresi altında bulunanların iş yükünü hafifletirse, Allah onu mağfiret eder ve cehennem azabından kurtarır”. “Ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulur”

Bu ay sabır, iyilik ve güzellik ayıdır. Müslümanın rızkının arttırıldığı bir aydır. Her kim bu ayda oruçlu bir kimseye iftar ettirirse, günahlarının affına ve cehennemden kurtuluşuna vesile olur. Ayrıca ona iftar edenin sevabı kadar sevap verilir ve İftar eden oruçlunun sevabında da bir eksilme olmaz. Bu iftarın mükellef sofralar ve ziyafetler şeklinde düzenlenmesi de şart değildir. Bir lokma ekmek,bir hurma veya bir yudum su ile de olsa aynı sevabı alır. Yeter ki ikramlar, Allah rızası için yapılmış olsun. İftar davetlerinde lüks ve israftan kaçınılmalı ve bu davetlerde fakirlere de yer verilmelidir. Nitekim Peygamber efendimiz bu konuda bizleri şöyle ikaz etmektedir: “En kötü davet, zenginlerin çağrılıp; fakirlerin çağrılmadığı davettir”
Muhterem Müslümanlar!

Bu ay bir başka yönüyle Kur’an ayıdır.Ramazan ayına kıymet veren olaylardan biri yüce kitabımız Kuran’ın bu ayda Sevgili Peygamberimize indirilmeye başlanmasıdır. Nitekim Kur' an-ı Kerim'de: “Ramazan ayı , insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olan Kur’an’ın indirildiği aydır.” buyurulmaktadır.

Peygamberimiz (s.a.v.) ve ashabı Kur'an'ı en çok bu ayda okurlar; cömertliği en çok bu ayda gösterirler ve ibadeti en çok bu ayda yaparlardı. Hele bu ayın son on gününe ulaşıldığında ise Sevgili Peygamberimiz, zamanının büyük kısmını ibadete ayırırdı

Öyleyse bizlerde, Ramazan ayında camilerimizi olduğu gibi evlerimizi de Kur'an tilavetiyle ihya edelim. Zira Sevgili Peygamberimiz Kur’an okunmayan evi kabristana benzetmiş ve şöyle buyurmuştur: “Evlerinizi kabristana çevirmeyin! İçerisinde Kuran okunan eve şeytan girmez.

Bununla birlikte Kuran’ın hikmeti ve ayetlerinin anlamı üzerinde genişçe düşünelim.Çünkü O bizleri her türlü kötülüklerden koruyacak ve mutlu bir hayatın yöntemini gösterecek ilahi bir rehberdir. Alimlerin doyamadığı bilgi ve hikmet kaynağıdır. Kalplerimizi O’nun mesajının nuruyla nurlandıralım.Bu ayda yapacağımız iyilikler ve ibadetlerle Allah’ın rızasını kazanarak kendimizi affettirme fırsatını kaçırmayalım. .
Sevgili Peygamberimiz’in Ramazan’la ilgili sözleri


Sevgili Peygamberimiz (sallallahu aleyhi vesellem) bizlere her zaman doğru yolu gösterir. İçinde bulunduğumuz mübarek Ramazan ayı için de güzel ve veciz sözler söylemiştir. Oruç ayı Ramazanı O’nun hadisleri ışığında geçirmek için bu sözlere kulak verelim:
- Ramazan-ı şerif geldiği zaman Allah Teâla, meleklere, müminlere istiğfar etmelerini emreder.
- Bu ayda oruç tutup geceleri de ibadetle geçirenin günahları affolur.
- Ramazan ayında ailenizin nafakasını geniş tutunuz. Bu ayda yapılan harcama, Allah yolunda yapılan harcama gibi sevaptır.
- Ramazan’ın başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennemden kurtuluştur.
- Cennetteki güzel köşkler, sözü hoş, selamı çok, yemek yediren, oruca devam eden ve gece namazı kılan kimselere verilir.
- Oruç tutan müminin susması tesbih, uykusu ibadet, duası kabul ve amelinin sevabı da çoktur.
- Bilhassa oruçlu iken çirkin, kötü söz söylemeyin. Birisi size sataşırsa, ona ‘ben oruçluyum’ deyin.
- Gerçek oruç sadece yiyip içmeyi değil, boş ve hayâsız sözleri de terk ederek tutulan oruçtur.
- Oruçlu iken ölene, kıyamete kadar oruç tutmuş gibi sevap yazılır.


UMARIZ İNSANLAR SADECE MİDELERİNİ AÇ BIRAKARAK ORUÇ TUTMAZLAR

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Ramazan Yaklaşırken... ,Ramazan Yaklaşırken... Öğretmen Forumu,Ramazan Yaklaşırken... yükle,Ramazan Yaklaşırken... download,Ramazan Yaklaşırken... indirmek istiyorum,Ramazan Yaklaşırken... ödev yükle,Ramazan Yaklaşırken... bedava, Ramazan Yaklaşırken... ÖDEV İNDİR,Ramazan Yaklaşırken... YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Ramazan Yaklaşırken... eğitimRamazan Yaklaşırken...dosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ramazan Ayı 2011 sirlimen 10 2,923 09-08-2011, 13:44
Son Yorum: sirlimen
  Hoş Geldin Ya Şehr-i Ramazan baba_can 3 1,667 29-07-2011, 10:17
Son Yorum: muallim
  Ramazan Bu Limanın Adı eğitimsokağı 2 1,168 28-08-2010, 11:07
Son Yorum: eğitimsokağı
  Ramazan'da insan yüzleri eğitimsokağı 0 932 28-08-2010, 3:37
Son Yorum: eğitimsokağı
  Hoş geldin Ramazan ... eğitimsokağı 0 1,011 12-08-2010, 22:30
Son Yorum: eğitimsokağıKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe