Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Ramazan Ayı 2011
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
ramazan , ayı , 2011

Konu: 4,852
Mesaj: 13,401
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

Cennet kapılarının açıldığı, cehennem kapılarının kapandığı ve şeytanların zincire vurulduğu zaman dilimi, insanı yeni bir dirilişe hazırlayan ey güzel ay; hoş geldin. Günahlarımızı temizlemeye, bize kul olduğumuzu tekrar hatırlatmaya gelen bu ayın kadr-i kıymetini bilmek için her anını değerlendirmeliyiz. Bu ayda çokça dua etmeli, istiğfar çekmeliyiz.
Ramazan ayı; orucu, Kadir'i, teravihi, Kur'ân'ı, ibadeti, ubudiyeti ve bayramı ile İlâhî rahmetin enginliğini hatırlatır. Bağışlanmak için pek çok vesileyi ihtiva eden bu ay, Kur'ân'ı anlamayı, orucu bütün azalara tutturmayı, her geceyi Kadir bilmeyi, namaz ve duanın insanı rahatlatması gerektiğini, gerçek bayramın ancak Allah'a kulluk sonrasında gelebileceğini öğretir. Gece-gündüz ganimet ve fırsatlarla dolu bu ay, insanlarla olan ilişkilerin aslında göründüğünden daha değişik olduğunu, olay ve hâdiselerin insanın ruhuna fısıldadığı uhrevîliği ve mana dolu ihtişamı haber verir. Aynı zamanda Hakk'a yakın olmak için atılan adımların insan ruhunda daha derinden hissedildiği bu mübarek ay, kurumaya yüz tutmuş gönülleri adeta Allah'ın sonsuz rahmeti ile sular. İster "yeryüzünü temizleyen yağmur", isterse "güneşin şiddetinden dolayı taşların kızması" manasına gelsin, "Ramazan" kelimesinde, yağmurun tozu temizlemesi veya güneşin yakmasına benzer bir anlam yüklüdür. Çünkü Ramazan ayı günahları temizler, hataları da yakarak bitirir.

Oruç, "bir şeyden uzak durmak, kişinin kendini tutması ve engellemesi" manalarına gelmektedir. Dinimizde kullanılan manası ise; "tan yerinin ağarmasından güneşin batma vaktine kadar, bir gaye uğruna bilinçli bir şekilde yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durup nefsi dizginlemek" demektir.

Ramazan ayını diğer aylardan daha önemli kılan, onu, zamanın Allah'a en yakın zirvesi konumunda bulunduran bazı özellikler vardır. Öncelikle hidayet ve rahmet kaynağı olan Kur'ân, bin geceden daha hayırlı olan mübarek Kadir Gecesi'ni de içinde barındıran bu ayda indirilmiştir. "O sayılı günler, Ramazan ayıdır. O Ramazan ayı ki insanlığa bir rehber olan, onları doğru yola götüren ve hakkı batıldan ayıran en açık ve parlak delilleri ihtiva eden Kur'ân, o ayda indirildi." ayeti (Bakara, 2/185) bunu açıkça belirtmektedir. Oruç ibadetinin, Ramazan ayında yerine getirilmesi emredilmiştir. (Bakara, 2/183, 185) Cennet kapılarının açıldığı, cehennem kapılarının kapandığı ve şeytanların zincire vurulduğu zaman dilimi, Ramazan ayıdır. (Buhârî, Savm, 5) Allah Resûlü (sas) büyük günahlardan kaçınıldığı takdirde Ramazan ayında tutulan orucun diğer Ramazan ayına kadar işlenen küçük günahları sileceğini bildirmiştir. (Müslim, Tahâre, 17) Ramazan ayı, rahmet, bağışlanma ve bereket ayıdır. Bir benzeri olmayan ve Allah'ın, mükafatını vereceğini garanti ettiği bir ibadet olan oruç, bu ayda tutulur. (Buharî, Savm 2; Nesâi, Sıyam 43) Ramazan orucu tutmak, İslam'ın ana şartlarından biridir. (Buharî, İman 1) Cennet'teki Reyyân kapısından sadece oruç tutanlar girecektir. (İbn Mace, Sıyam 1) Efendimiz'in, her gecesinde Cebrail (as) ile karşılaşıp ona Kur'an'ı arz edip onunla mütalaada bulunduğu ay, Ramazan ayıdır. (Buhârî, Bed'ü'l-vahy 5,6; Müslim, Fedâil 48)

Ramazan-ı Şerif'teki oruç, doğrudan doğruya nefsin azgınlık ve taşkınlık cephesine darbe vurur. Ona, ne kadar aciz olduğunu, zaafını ve fakrını gösterir. İnsana kul olduğunu bildirir ve hissettirir.

Bu ayın üstünlüğünü bilseydiniz 'tüm sene Ramazan olsun' derdiniz

"Allah'ın kulları, Ramazan ayındaki üstünlükleri bilselerdi, bütün senenin Ramazan olmasını isterlerdi." (Taberani, el-Mucemu'l-Kebîr, 22/388)

"Ramazan ayının ilk gecesi girince şeytanlar ve cinlerin şerli olanları zincire vurulur, Cehennem kapıları kapatılır ve hiçbiri açılmaz. Cennetin kapıları açılır hiçbiri kapanmaz ve bir münâdî (seslenen) şöyle haykırır: "Ey hayır isteyen, ibadet ve kulluğa gel! Ey şer dileyen, günahlarından vazgeç! Allah'ın ateşten koruduğu kimseler vardır." Ramazan boyunca bu iş her gece yapılır." (Tirmizî, Sıyam 1; İbn Mâce, Sıyam 2)
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.
Konu: 4,852
Mesaj: 13,401
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.
Konu: 4,852
Mesaj: 13,401
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

Oruç ayına girdiğin zaman, o aya kavuştuğun için Hakk'a şükrederek, sevinerek, neşeli olarak gir! Çünkü Ramazanın gelişinden üzülenlere, gamlılara oruç haramdır. Onlar, oruca layık değillerdir.Sen, göklere çıkmak, Mi'rac etmek sevdasındaysan, sunu bil ki, oruç, senin önüne getirilmis bir Arap atıdır.
Hz. Mevlâna Celaleddin-i Rumî (k.s.)
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.
Konu: 4,852
Mesaj: 13,401
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

Mevlânâ Hazretleri ambarın içinde fareler varken buğday toplamanın gülünç olacağını söyler. Temelinde kötü niyet, yanlış yol bulunan biriktirmeler hayırla sonuçlanmaz. Ehl-i insaf insan kazancına dikkat eder. "Nereden gelirse gelsin, yeter ki gelsin!" demez. Helal kazanmak için kılı kırk yarar. O hassas insanların toprağına da bereket yağar.
Mevlânâ Hazretleri, "Önce fareyi def et sonra buğday topla" buyurur. Fareler ambarın içine kadar girmişse buğday toplamak gülünçtür. Bundandır ki her biriktirme artmayı sağlamaz. Temelinde kötü niyet, yanlış yol bulunan biriktirmeler hayırla sonuçlanmaz.

Ehl-i insaf, nereden nasıl gelirse gelsin, yeter ki gelsin, demez. Gelecekse hayırla, güzellikle gelsin, der.

Haram mal bir getirir, üç götürür.

Gafil adam bilmez ki şu ambarına doldurup durdukları bereketsizlik sebebidir. Üstelik var olan iyiliklerini de tüketip gider. Sanır ki bir + üç + beş = dokuz eder. Bilmez ki buz, ateşi görünce eriyip gider.

Behlül Dana Hazretleri, Harun Reşit'ten bir görev ister. Harun Reşit, ona çarşı-pazar ağalığını (denetimini) verir.

Behlül, hemen işe koyulur. İlk önce bir fırını denetler. Ekmekleri tartar, bütün ekmeklerin gramajı eksik çıkar.

Fırın sahibine sorar: "Durumun nasıl, geçinebiliyor musun?"

Fırıncı, bir dokun, bin ah işit, cinsinden. Sıkıntılarını anlatmaya başlar, bir türlü geçinemiyor, iki yakası bir araya gelmiyormuş...

Behlül bir şey demeden fırından ayrılır. Bir başka fırına geçer. Orada da ekmekleri tartar, bütün ekmeklerin gramajı ya tamam ya da bir miktar fazla. Fırıncıya sorar, "Geçimin nasıl, hâlinden memnun musun?"

Hamd olsun her şey yolunda, der fırıncı. Güzel güzel geçinip gidiyoruz.

Behlül başka bir yere uğramadan Harun Reşit'e gider ve ondan yeni bir görev ister.

Padişah, "Ne çabuk bıktın verdiğimiz görevden." diye sorar.

Behlül izah eder: Efendim, çarşı pazar kendi ağalığını kurmuş, herkes kendi yolunu kendisi seçmiş, seçtiği yola göre de cezasını, mükâfatını görüyor. Bana ihtiyaç kalmamış.

KAZANIYOR GÖZÜKENLER ALDANIYOR OLMASIN!

Ağalık çarşı pazarı tutmuş, herkes kendine bir kural koymuş, şeytanı bile atlatan hile yolları bulmuş, garipleri masumları aldatan tuzaklar kurmuş...

Varsın öyle olsun. Kazanıyor gözükenler günlük, mevsimlik sermayeleriyle övünüp sevinsinler.

Lakin, bütün hileleri, tuzakları, haksızlıkları gören, bilen biri vardır. Bütün yanlış birikimleri tepetaklak edecek bir güç, bir sonsuz âdil vardır.

Ya bu baş aşağı düşüşleri, devasa iflasları ne sanırsınız? Her şeyi helal yoldan kazanmak için kılı kırk yaran hassas yürekler de kendilerine salim bir yol tutturmuş giderler. Böyle hassas insanların toprağından bereketi çağıran bulutlar hiç eksik olmaz.
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.
Konu: 4,852
Mesaj: 13,401
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

Çocuklarının Ramazan ayında oruç tutmasını isteyen anne-babalar öncelikle Ramazan'ın gelişini sevinçle karşılamalı ve bunu çocuklar tüm davranışlarımızda görmelidir.
Bu kutlu ayı sevinçle karşıladığımızı hoşnutluğumuzu, sevincimizi yansıtmalıyız. Çocuklar ailelerinde ve çevrelerindeki oruç tutanlara heveslenebilirler, anne-baba çocukların heveslerini kırmadan ama sağlıklarını bozmadan orucu anlatabilir ve gerekirse oruç tutmalarına izin verebilirler. Bu zevkten, bu mutluluktan çocukları mahrum etmemek lazımdır. Tutulan oruçlardan, kılınan namazlardan dolayı çocuklar tebrik edilebilir, ödüllendirilebilir. Burada amaç, çocuklara farz olmadığı hâlde oruç tutturmak değil, oruç ibadetini kavratabilmek, sevdirmek ve alıştırmaktır. Ramazan'ın rahmet ve huzur iklimini, çocuklar acı bir ilaç gibi değil, bir zevk olarak algılamalıdır.

Çocuklarımıza Ramazan ayında pek çok yönden diğer zamanlardan daha iyimser ve şefkatli bir ortam sunmak için çabalamalıyız. Bu güzel rahmet ayında çocuklarımıza karşı asla sinirli, telaşlı, hoşgörüsüz davranmamalıyız. Aksi durumda ibadetlerin insan üzerinde uyandırdığı yüce, güzel duygu ve düşünceleri onlara kabul ettirmekte hiç şansımız kalmayabilir.

Okulöncesi çocuklar oruç tutmak isterlerse nasıl davranalım?

Okulöncesi yaşlardaki çocuklara oruç tutturmak uygun değildir. Ancak çocuklar, sahura kaldırılabilir, 2-3 saatlik veya yarım günlük denemeler yaptırılarak tam gün tutmuş gibi sevindirilebilir. 7-10 yaşlarındaki çocukların sağlık durumları müsaitse hiç olmazsa birkaç gün oruç tutturulabilir. Örneğin, çocuğun tuttuğu yarım günlük orucu, küçük hediyeler karşılığında "satın alabiliriz".

10-13 yaşlarda ise oruç ibadeti daha ciddiye alınmalıdır. Çünkü bu yaşlar ergenliğin başlangıcıdır ve artık ibadet sorumluluğu da başlamaktadır. Çocuklar 'Niçin oruç tutmalıyım?' diye sorduğunda 'Allah böyle emrettiği için' şeklinde bir cevap vermek yerine, onlara oruç ibadeti hakkında detaylı bilgi vermek gerekir. Orucun kazandırdığı irade, sabır, kendine hakim olma, öz denetim, paylaşma, sahip olunanların değerini anlama, şükretme gibi önemli özellikleri açıklanmalıdır. Elbette bunu sadece lafla değil, önce kendimiz yaşayarak anlatmalıyız.

İçinde bulunduğumuz Ramazan ayı, çocuklarımıza ibadet alışkanlıkları ve ahlaki değerleri kazandırma noktasında anne-babalar için güzel bir fırsat olabilir. Çocuklar, görerek ve taklit ederek öğrenir. Ramazan ayı içerisinde yaptıklarımız ve yapmadıklarımız, çocuklarımızın kişiliği üzerinde oldukça etkilidir. Bu nedenle güzellikleri sadece anlatmayıp bizzat yaşatmalıyız.
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Ramazan Ayı 2011 ,Ramazan Ayı 2011 Öğretmen Forumu,Ramazan Ayı 2011 yükle,Ramazan Ayı 2011 download,Ramazan Ayı 2011 indirmek istiyorum,Ramazan Ayı 2011 ödev yükle,Ramazan Ayı 2011 bedava, Ramazan Ayı 2011 ÖDEV İNDİR,Ramazan Ayı 2011 YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Ramazan Ayı 2011 eğitimRamazan Ayı 2011dosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Hoş Geldin Ya Şehr-i Ramazan baba_can 3 1,683 29-07-2011, 10:17
Son Yorum: muallim
  Ramazan Bu Limanın Adı eğitimsokağı 2 1,178 28-08-2010, 11:07
Son Yorum: eğitimsokağı
  Ramazan'da insan yüzleri eğitimsokağı 0 942 28-08-2010, 3:37
Son Yorum: eğitimsokağı
  Hoş geldin Ramazan ... eğitimsokağı 0 1,019 12-08-2010, 22:30
Son Yorum: eğitimsokağı
  Ramazan Yaklaşırken... eğitimsokağı 0 1,168 04-08-2010, 4:05
Son Yorum: eğitimsokağıKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe