Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Rabb'imizin rahmetinden mahrum bırakan hallerimiz!
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
rabb , imizin , rahmetinden , mahrum , bırakan , hallerimiz

Konu: 78
Mesaj: 1,199
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 04-04-2009

Bu konu, herkes için çok önemli olmasına rağmen maalesef insanların çoğu gerektiği kadar bunu düşünmemektedir. Hatta insan kendini, Allah'ın rahmetinden mahrum bırakan halleri terk etme yerine, alışkanlık haline getirip devam ettirme temayülündedir.
Böylece kendilerini zor durumda bırakan hallerinden dolayı insanlar yanında itibar göremez hale bile gelmekte, huzursuz bir hayat yaşayarak kendi kendilerini cezalandırmış bile olmaktalar.

İşte bu kötü düşünce ve davranışların bazılarını burada kısaca dikkate vereceğiz. Her insan, bu konuları ve bu halleri düşünmeli, dikkatle değerlendirmeli, kendini korumak için devamlı tedbirler almalı, tekrar etmemek için de ciddi gayret göstermelidir.

Sahibini Rabb'imizin rahmetinden mahrum bırakan kötü düşünce ve davranışlardan bazıları:

1— Gurur ve kibir: İnsanlarla muhatap olurken kendini üstün, muhataplarını da küçük görme hali insanı, Allah'ın rahmetinden mahrum bırakan hallerin en başında gelmektedir.

2— Zulüm: Gücünün yettiği insanlara zulmetmek, zulmederek yaşamayı alışkanlık haline getirmek.

3— Kıskanmak: Allah'ın başkalarına nasip ettiği nimetlerden rahatsız olmak, her türlü değerli nimetlere kendini layık görmek.

4— Nankörlük: Allah'ın kendisine nasip ettiği nimetleri küçümsemek, şükür gerektirecek büyüklükte nimet olarak görmemek.

5— Düşmanlık: Kin, intikam ve nefret duygularıyla bakmak, bu duygularını tatmin için hep fırsat kollamak.

6— Hırs: Hırsı, bir ahlâk haline getirmek, hemen her konuda rahatsızlık verecek derecede hırs içinde olmak. Sahip olduklarına kanaat etme sevinci duymamak..

7— İsraf: Hayatını israf içinde yaşamak, çevreye israflı bir hayat yaşama örneği vermek.

8— İnat: Kendini nazara vermek için hep zıtlaşmayı esas almak, bunu da zevk alarak yapmak.

9— Anlaşma ve sözleşmelerine riayet etmeyi vazgeçilmez dürüstlüğü olarak bilmemek, menfaati gerektirdiği takdirde sözünde durmamaktan çekinmemek.

10— Aile büyüklerine ve yakınlarına karşı mükellefiyetlerini yerine getirmeyip mağduriyetlerine sebep olacak derecede ilgisizlikte bulunmak.

11— Hep kusur ve yanlışları araştırmak, bulduğu yanlışları da lezzetle anlatmak.

12— Münakaşadan, iddialaşmaktan, itham ve tenkitten hep zevk almak, bunları kendi başarısı gibi görmek, göstermek.

13— Halinden devamlı şekilde şikâyetçi olmak. Şikâyet ederek yaşamayı alışkanlık haline getirmek.

14— İnsanlar arasında laf götürüp getirmek, fertlerin ve ailelerin münasebetlerini bozacak konuşmalar yapmayı alışkanlık haline getirmek.

15— Gıybet: Dedikodu şeklindeki konuşmaları bir huy haline getirmek. Bu huyundan hep lezzet almak, gıybeti hayatının vazgeçilmezi haline getirmek.

Saydığımız bu kötü alışkanlıklar, insanı Allah'ın rahmetinden mahrum bırakan hal ve hareketlerin başında gelmektedir. Bu sebeple hemen herkes davranışlarını gözden geçirmeli, İlahi rahmetten mahrum bırakan hallerden kendini koruma gayretinde olmalı, tutum ve davranışlarını hep düzeltme mücadelesi içinde bulunmalıdır.

Sizin de aynı fikirde olduğunuzu düşünüyorum. İnşallah yanılmıyorumdur.


a. şahin
Okul hayatı biter, hayat okulu başlar.

Cevapla
.
Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Fikirler aynı da hocam inşAllah uygulamalarda bir olur.

Teşekkürler değerli bilgilendirmeler için :)

Cevapla
.
Konu: 67
Mesaj: 209
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 31-03-2009

Teşekkürrler Muallim hocam :)
...Hakkıdır Hakk'a Tapan Milletimin İstiklal...

Cevapla
.
Konu: 78
Mesaj: 1,199
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 04-04-2009

rica ederim. önemli olan faydalı olabilmek.
Okul hayatı biter, hayat okulu başlar.

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Rabb'imizin rahmetinden mahrum bırakan hallerimiz! ,Rabb'imizin rahmetinden mahrum bırakan hallerimiz! Öğretmen Forumu,Rabb'imizin rahmetinden mahrum bırakan hallerimiz! yükle,Rabb'imizin rahmetinden mahrum bırakan hallerimiz! download,Rabb'imizin rahmetinden mahrum bırakan hallerimiz! indirmek istiyorum,Rabb'imizin rahmetinden mahrum bırakan hallerimiz! ödev yükle,Rabb'imizin rahmetinden mahrum bırakan hallerimiz! bedava, Rabb'imizin rahmetinden mahrum bırakan hallerimiz! ÖDEV İNDİR,Rabb'imizin rahmetinden mahrum bırakan hallerimiz! YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Rabb'imizin rahmetinden mahrum bırakan hallerimiz! eğitimRabb'imizin rahmetinden mahrum bırakan hallerimiz!dosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe