Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Psikiyatrist ve Psikolog arasındaki farklar
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
psikiyatrist , ve , psikolog , arasındaki , farklar

Konu: 72
Mesaj: 164
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 12-12-2009

Ülkemizde insanlar genelde ruhsal sorunlarla uğraşan insanların tanımlamasını yaparken psikolog yada psikiyatristi aynı anlamda kullanmaktalar. Bu kullanım aslında aldıkları eğitim olarak çok farklı olan iki grubu birbirine karıştırmaktır.

Psikiyatrist tıp fakültesinden mezun olmuş ve ondan sonra 4 yıl psikiyatri ihtisası yapmış hekimlere denir. Böylece aldığı eğitimle insanın hem genel hastalıkları hakkında bilgi sahibi olan hem de ruhsal yapısını tanımlama ve gerektiğinde tedavi etme yetki ve bilgisine sahip bir insan ortaya çıkmaktadır. Hem hekim hemde üstüne ruh sağlığı uzmanı.

Oysa psikologlar edebiyat fakültesinin psikoloji bölümünden mezun insanlardır. Normalde psiyatristlerle birlikte çalışırlar gerekli testleri hastalara uygularlar ve sonuçta psikiyatristin tanı koymasına ve tedavi etmesine yardımcı olurlar. Bazı özel eğitimlerden sonra psikoterapi yapmaya hak kazanırlar Bu işlev küçümsenemez. Hatta çok faydalı olduğunu da inkar edemeyiz. Ancak psikologların tek başlarına tanı koyma ve tedavi etme yetkisi yoktur. Hele ilaç yazma yetkileri hiç yoktur. Bu yapılmaya başladığı andan itibaren hastaya zarar verme başlamış olur. Bu yüzden müracaat ettiğiniz insan bir psikiyatrist mi yoksa bir psikolog mu iyi ayırım yapın. Hatta münkünse diplomasını görün. Ve bir sorununuz varsa güvendiğiniz başka bir hekimden referansla gidin.

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Psikiyatrist ve Psikolog arasındaki farklar ,Psikiyatrist ve Psikolog arasındaki farklar Öğretmen Forumu,Psikiyatrist ve Psikolog arasındaki farklar yükle,Psikiyatrist ve Psikolog arasındaki farklar download,Psikiyatrist ve Psikolog arasındaki farklar indirmek istiyorum,Psikiyatrist ve Psikolog arasındaki farklar ödev yükle,Psikiyatrist ve Psikolog arasındaki farklar bedava, Psikiyatrist ve Psikolog arasındaki farklar ÖDEV İNDİR,Psikiyatrist ve Psikolog arasındaki farklar YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Psikiyatrist ve Psikolog arasındaki farklar eğitimPsikiyatrist ve Psikolog arasındaki farklardosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe