Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Problem Nerede?
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
problem , nerede?

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Her gün çevremizde problemleri olan birçok insana rastlayabiliyoruz. Çoğu zaman da problemin nereden kaynaklandığını anlayamıyoruz. Eşimizle, patronumuzla, çocuğumuzla aramızdaki tüm problemlerin temelinde tek neden vardır. O probleme sebep olan bir istek.


İnsanoğlu istekleri hiç bitmeyen bir canlıdır. Her an bir isteği vardır. Bu onun farkında olarak ya da olmayarak yaptığı bir şeydir. Su ister, yemek ister, eğlenmek ister, üzülmemek ister. Aklımıza gelen her eylemin kökeninde bir istek vardır. Bu isteklerin yoğunlaştığı alanda ise problemler başlar. Aşırı yeme isteği olan kişide kilo problemi olur. Aşırı eğlenme isteği günlük hayatın sorumluluklarından uzaklaşmaya sebebiyet verebilir. Aşırı üzülmeme isteği zorluklar karşısında çabuk pes etmeye neden olabilir. Aşırı güzel olma isteği estetik operasyonların yarattığı sorunları ortaya çıkarabilir.


Günümüz insanı sonuçlarla daha fazla ilgileniyor. O sonuca ulaştıracak sebeplere karşı isteksizlikleri ise çok fazla. Bir öğrenci sınava yeterince çalışmaktan çok, yüksek puan almayı önemseyebiliyor. Bir patron yapılan işin kalitesinden çok cironun yüksekliğiyle ilgilenebiliyor. Yapılan çalışma ve emeğe oranla onun getirileri aşırı yüceltiliyor. Sonuçların aşırı istenmesi sebeplerin kalitesini düşürüyor. Bu da problemlerin kaynağını oluşturabiliyor. Her sektörde aşırı sonuç isteğinin yıkıcı etkilerini görebiliyoruz.


Kişisel veya kitlesel isteklerimizin olmasında bir sakınca yoktur. Yaşamda var oldukça her zaman birçok isteğimiz de olacaktır. Ancak burada en önemlisi isteklerimizde aşırıya kaçmamaktır. Fayda sağlayıp zarardan uzak tutacak oranda dengeli isteyebilmektir. Bu istekler kendimize hem de mümkünse çevremize fayda sağlamalı, zarar vermemelidir. İkinci önemli konu ise isteklerimizi ne yönde kullandığımızdır. Çalışmayı mı yoksa çalışmanın sonucunda elde edeceğimiz avantajı mı istiyoruz? Yaptığımız işin kendisini değil sonucunu istiyorsak problem yaşamaya başlarız. Sabırsız, tatminsiz biri haline gelebiliriz. Bu nedenle isteklerimizin nerede olduğuna dikkat edelim. Bunları fark edebilirsek problemlerimizi çözmede doğru adımı atmış oluruz.

Dönüşüm Konağı


Necla Kadıyoran

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Problem Nerede? ,Problem Nerede? Öğretmen Forumu,Problem Nerede? yükle,Problem Nerede? download,Problem Nerede? indirmek istiyorum,Problem Nerede? ödev yükle,Problem Nerede? bedava, Problem Nerede? ÖDEV İNDİR,Problem Nerede? YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Problem Nerede? eğitimProblem Nerede?dosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe