Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Present Perfect Continuous Tense
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
present , perfect , continuous , tense

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Present Perfect Tense ile Continuous arasında kullanım açısından bazı farklılıklar olsa da, work ve live gibi bazı fiilerde iki tense'in kullanımı da aynıdır.Örneğin aşağıdaki iki cümle de doğrudur.I have been working in this company for four years.

(Dört yıldır bu şirkette çalışıyorum.)I have worked in this company for four years

(Dört yıldır bu şirkette çalışıyorum.)FORM Present Perfect Continuous[HAS / HAVE] + [BEEN] + [VERB+ing]EXAMPLES:I have been waiting here for two hours.

(İki saattir burada beklemekteyim/bekliyorum.)She has only been studying English for two years.

(O sadece iki yıldır İngilizce çalışmaktadır.)We use the Present Perfect Continuous to show that something started in the past and has continued up until now. "For five minutes", "for two weeks", and "since Tuesday" are all durations which can be used with the Present Perfect Continuous.(Present Perfect Continuous tense geçmişte başlamış bir şeyin şu ana kadar devam ettiğini belirtmek için kullanılır. "Beş dakika boyunca", "iki hafta boyunca" veya "Salı gününden beri" gibi zaman ifade eden kalıplar bu tense ile kullanılır.)EXAMPLES:They have been talking for the last hour.

(Son iki saattir konuşuyorlar.)She has been working at that company for three years.

(Üç yıldır bu şirktte çalışmaktadır.)James has been teaching at the University since June.

(James Haziran ayından beri üniversitede öğretmektedir.)USE 2 Recently, Lately (Son zamanlarda)You can use the Present Perfect Continuous WITHOUT a duration such as "for five minutes", "for two weeks", and "since Tuesday". Without the durations, the this tense gives a more general meaning of "lately". We often use the words "lately" or "recently" in the sentence to strengthen this meaning.(Present Perfect Continuous tense aynı zamanda "beş dakika boyunca" gibi bir süreç belirtmeden de kullanılabilir. Bu zaman ifade eden kalıpları kullanmadığımızda cümlede "son zamanlarda" anlamı vardır ve daha geneldir. Anlamı kuvvetlendirmek için cümlelerimizde "recently" veya "lately" (son zamanlarda) gibi kelimeler kullanılır.)EXAMPLES:Recently, I have been feeling really tired.

(Son zamanlarda kendimi gerçekten yorgun hissediyorum.)She has been watching too much television lately.

(Son zamanlarda çok fazla TV seyrediyor.)Mary has been feeling a little depressed.

(Mary kendini biraz depresyonda hissediyor.)IMPORTANT Non-Continuous Verbs/ Mixed VerbsIt is important to remember that Non-Continuous Verbs cannot be used in any continuous tenses. To express the idea of Present Perfect Continuous with these exception verbs, you must use Present Perfect.(Bu tense'in kullanımına ilişkin hatırlanması gereken önemli bir nokta da şudur. Durağan fiiller, yani içinde herhangi bir eylem bulundurmayan fiiller (sahip olmak gibi) Perfect Continuous Tense ile kullanılamaz. Cümleye bu tense'in anlamını kazandırmak için Present Perfect Tense kullanılır.EXAMPLES:

Sam has been having his car for two years. YanlışSam has had his car for two years.Doğru

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Present Perfect Continuous Tense ,Present Perfect Continuous Tense Öğretmen Forumu,Present Perfect Continuous Tense yükle,Present Perfect Continuous Tense download,Present Perfect Continuous Tense indirmek istiyorum,Present Perfect Continuous Tense ödev yükle,Present Perfect Continuous Tense bedava, Present Perfect Continuous Tense ÖDEV İNDİR,Present Perfect Continuous Tense YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Present Perfect Continuous Tense eğitimPresent Perfect Continuous Tense dosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Will - Be going to (future tense) konu anlatımı eğitimsokağı 12 202,445 28-05-2015, 23:16
Son Yorum: eyka
  THE PRESENT TENSES - ŞİMDİKİ ZAMANLAR eğitimsokağı 1 2,419 29-06-2011, 0:51
Son Yorum: erman48
Icon6 8.sınıf ingilice simple present tense tubags 2 4,574 14-03-2011, 13:19
Son Yorum: baba_can
  Present Perfect Tense eğitimsokağı 2 3,567 19-12-2010, 22:30
Son Yorum: eğitimsokağı
  İngilizce'de Just/Yet/Already in Present Perfect eğitimsokağı 0 1,857 19-12-2010, 0:22
Son Yorum: eğitimsokağıKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe