Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Pilli hayatlara mangal yapmak yasaklanıyor!
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
pilli , hayatlara , mangal , yapmak , yasaklanıyor

Konu: 526
Mesaj: 1,937
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Türkiye'de kalp piliyle yaşayan çok sayıda vatandaş olduğunu belirten Doç. Dr. Kani Gemici, "Hastaların yemek yeme alışkanlıkları tamamen değişmeli. 'Mangal kültürü' tümüyle ortadan kalkmalı" diyor
Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Kani Gemici, kalp pili ile yaşam önerileri hakkında bilgi verdi.
Pil hastası ne demektir? Bu tür hastalara önerdiğiniz yöntem ne?
Pil hastaları için önemli olan, ideal vücut ölçülerine sahip olmaktır. Fazla kilolu hastaların düzenli bir diyet programı ile kilo vermelerini öneriyoruz. Bu tip hastalarda, göbek çevresinin genişliği çok önemlidir. Ancak Türk insanının göbeği malum... Bunun da bir an önce ortadan kalkması gerekiyor. Yani; yemek alışkanlıklarının değişmesi büyük önem taşıyor. Mesela; 'Mangal kültürü' tümüyle ortadan kalkmalı... Yemeği 'yemiş' olmak için yemekten vazgeçilmeli. Gelişme çağındaki çocukların ve gençlerin, beslenme gereksinimleri çok fazla ama yaş ilerledikçe bu gereklilik en aza indirilmeli.

PASTA DEĞİL, MEYVE YİYİN!
n Başka nelere dikkat edilmeli?
Özellikle kadın hastalar, 'Altın günü' olarak tabir edilen ev gezmelerinde, ağır hamur işleri ve tatlılardan kesinlikle kaçınmalı. Birbirlerine pasta-börek yerine meyve ikram etmeleri, sağlıklı bir kalp açısından çok önemli. Bunun için sağlıklı beslenme programına mutlaka uyulmalılar... Kalp hastaları, tuz ve sıvı tüketim dengesini iyi kurmalı. Bu hastaların, kolesterol seviyeleri ve tansiyon değerleri de çok önemli. Bu nedenle de mutlaka takip edilmeliler. Kalbinde pil olan hastaların günde 2-3 litre su içmesi kalp sağlığı açısından çok yararlı.
Kalp pili, bildiğimiz pillere mi benzer? Mesela saat pili gibi midir?
Dünyada 1960'lı yıllarda üretilen ilk kalp pilleri, bir odayı doldurabilecek büyüklükteydi. Gelişen pil teknolojileri ile birlikte, hastayı hastane odasına hapseden kalp pilleri, bir liralık madeni para büyüklüğüne getirildi ve aynı şekilde de inceltildi. Yani ortalama 100 kiloluk bir pil, şimdi 3 milimetre inceliğinde ve 15 gram ağırlığında. Yani artık kalp pillerinin büyüklüğü 1 TL kadar.

CEP TELEFONU SERBEST!
Pille yaşayanlara pek çok şey yasak. Güvenlik kontrolü olan cihazlardan geçemiyorlar, MR çektiremiyorlar ve uçağa binemiyorlar. Bu sorunlar çözülemiyor mu?
Pil teknolojisi artık çok değişti. Şu an hastaların elektronik alet kullanmaları, X-Ray cihazlarından güvenli bir şekilde geçebilmeleri, uçağa binebilmeleri ve cep telefonu taşıyabilmeleri mümkün... Bu arada, hastaların MR cihazına girmesinde bir sorun oluşturmayacak kadar ileri teknolojide piller de üretildi. Son iki yıldır piyasada bulunan piller, artık Türkiye'de de rahatlıkla kullanılıyor.
Piller çalışırken dışarıdan duyulabilecek şekilde ses çıkartır mı?
Piller rutin çalışma esnasında bir ses çıkarmaz. Ancak bazı kalp pilleri, takip açısından ya da hastayı uyarması bakımından ses çıkarabilir ya da titreşim verebilir. Bu özellikleri hastanın piline programlanabilir. Hastanın kalp ritminde normalden sapmalar olduğunda, kontrolünü yaptırması için hastayı uyarmak, yönlendirmek ve doktoru ile temasa geçmesini sağlamak önemlidir. Kalp pillerinin sesli ya da titreşim uyarıları veren türleri de vardır.

GENÇ-YAŞLI HERKES TAKAR
Pillerin şarj edilmesi gerekiyor mu?
Pil kontrolleri üç, altı ve 12 aylık dönemlerde yapılıyor. Kalp pili, birkaç günlük bebekten, çok yaşlı insanlara kadar herkes için hayat kurtarıcı bir cihaz... Hastanın yaşı ve yaşam biçimine göre, belli bir aralıkta programlanıyor. 90 yaşındaki bir hasta genellikle çok hızlı bir aktivite içinde olmayacağından, pile tanımlanan programlar da dar bir aralıkta tutuluyor. Ancak yaşamını aktif ve hareketli bir şekilde sürdüren genç hastalarda, pilin kalpteki hızlanmaları izlenerek, aktivitelere izin vermesi ve bunu normal karşılamasını sağlayacak şekilde programlanması sağlanıyor. Böylece hastanın normal yaşantısı ve fiziksel aktiviteleri sırasında bir sorun oluşmuyor.

ÖMRÜ BİRDEN BİTMEZ OTOMATİK PİLOT GİBİDİR
Kalp pili birden bitebilir mi?
Birden bitmez, çünkü otomatik pilot gibi çalışır. Ancak hasta, pilin ne kadar süresinin kaldığını kendisi anlayamaz. Bu durum ancak pil kontrollerinde anlaşılır. Pilin ömrü azalmaya başladığında örneğin; bir yıllık ya da altı aylık bir zamanı kaldığında, kontrol süreleri sıklaştırılmakta ve hasta iki-üç ayda bir takibe alınmaktadır.

ÇOK AKILLI BİR CİHAZ
Pilin kontrolü sırasında çok kısa ömrü kalsa bile anlaşılır mı?
Evet. Bir günlük bile ömrü kaldığı kontrol sırasında rahatlıkla anlaşılabilir. Hasta, rutin pil kontrollerini aksattıysa, unutmuşsa, önemsememişse ya da pil biterse, o zaman sorun da ortaya çıkmaz. Yani pil bittiğinde hastanın kalp ritmini düzenleyici etkisi de hemen bitmez. Pil, asgari ölçülerde belli bir süre görevini yapmaya devam eder. Kalp pili, çok akıllı bir cihazdır ve kalbin çalışmasını da çok akıllı bir şekilde yönetir. Takıldığı andan itibaren daha az gerekli olan fonksiyonlarından ödün vermeye başlar. En hayati fonksiyonlarını hep korur. Böylece kalp pili bitse bile hastanın olağanüstü bir hal yaşama riski, belli bir süre yok denecek kadar azdır. Çünkü kalp pili, uzun süre önemli oranda fonksiyonlarından yavaş yavaş vazgeçerek, en hayati fonksiyonları için hep rezervini tutmaya çalışır. Yani otomatik pilot gibi çalışır.
Pilin ömrü kaç yıldır?
Kalp pilinin ömrü ortalama 7-10 yıldır. Hastanın kalp pilini kullanma oranına göre bu süre değişir. 15 yıla kadar uzayan pillerin yanında hastanın kullanımına göre iki-üç yılda tükenmesi de mümkündür.

DİKKAT! PİLLİ SEKSTE ELEKTRİK ÇARPIYOR!
Kalbinde pil olan kişiyi, sekste elektrik çarpar mı?
Yaşamı tehdit eden ritim bozukluklarında şok verme özelliği olan 'defibrilatör piller' kullanılır. Bu durumda yüksek enerjiyle ritim düzeltildiği için pil devreye girdiğinde hastada 'çarpma etkisi' yapar. Genellikle şok veren pillerin takıldığı hastalardaki ritim bozukluğu, çok uygun olmayan pozisyonlarda aniden ortaya çıkabilir. Mesela; cinsel ilişki sırasında, tuvalet ihtiyacını giderirken, merdiven çıkarken, sinirlendiği zaman görülebilir. Kişi, biri ile tartıştığı sırada pil şok uygulayabilir. O sırada hasta göğsüne yumruk yemiş gibi hisseder ve korkar. İçinde bulunduğu durumda tam da başarılı olacakken, başarısız duruma düşürebilir. Çareyi geri çekilmekte bulur..
Kap pili, sağlak ya da solak hastalarda farklı yere mi takılır?
Evet. Hastaya kalp pili uygulanırken, sağlak ya da solak olmasına dikkat edilmektedir. Hasta solaksa kalp pili, sağ tarafına takılmaktadır. Eğer sağ kolunu kullanıyorsa, sol tarafına yerleştirilmektedir. Hastaların pillerden en iyi verimi alması ve hareket halindeyken pilin ya da kablolarının zarar görmemesi için zorlu işlerde kullandığı kolunun aksi tarafına yerleştirilmelidir. Silah kullanan güvenlik görevlileri, ağır makineli silahlar kullanan askerler ve bunun gibi meslek sahipleri için kullandığı kolun tarafına pilin yerleştirilmesinin sakıncaları vardır. Kalp pillerinin çoğunlukla sol tarafa konmasının nedeni, insanların genelde sağ kollarını kullanıyor olmasıdır.

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Pilli hayatlara mangal yapmak yasaklanıyor! ,Pilli hayatlara mangal yapmak yasaklanıyor! Öğretmen Forumu,Pilli hayatlara mangal yapmak yasaklanıyor! yükle,Pilli hayatlara mangal yapmak yasaklanıyor! download,Pilli hayatlara mangal yapmak yasaklanıyor! indirmek istiyorum,Pilli hayatlara mangal yapmak yasaklanıyor! ödev yükle,Pilli hayatlara mangal yapmak yasaklanıyor! bedava, Pilli hayatlara mangal yapmak yasaklanıyor! ÖDEV İNDİR,Pilli hayatlara mangal yapmak yasaklanıyor! YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Pilli hayatlara mangal yapmak yasaklanıyor! eğitimPilli hayatlara mangal yapmak yasaklanıyor!dosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe