Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


PİKA NEDİR, NASIL ÖNLEM ALINIR?
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
pika , nedir , nasil , önlem , alinir?

Konu: 526
Mesaj: 1,937
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Özellikle çocuklarda ve hamile kadınlarda gözlenen ve boya, kil, kağıt vb. gibi doğal olmayan besinleri yemeye yönelik ısrarcı, yoğun arzuyla tanımlanan bir yeme bozukluğudur. Çocukların gelişim dönemleri incelendiğinde, çocuklar bir yaşlarında ellerine aldıkları her şeyi ağızlarına götürürler ve emerler. Bu çocuğun emme güdüsünü tatmin etmesinin yanı sıra, çevresindekileri keşfetme duygusundan da kaynaklanabilir. Çocuğun bu hareketleri doğaldır. Bazı çocuklarda bu davranış bir buçuk yaşına kadar devam etmekte; çocuk, çevresindeki eşya, oyuncak, kum gibi nesneleri ağzına götürmektedir.
Bunun olası nedenleri, anne yoksunluğu, duygusal yetersizlik, güvensizlik, doyumsuzluktur. Ruhsal nedenlerin ortadan kaldırılmasına yönelik destekleyici tedavi uygulanmalıdır.(aile danışmanlığı yapılır ve aile-uzman işbirliğine gidilir) Pikanın önemli bir nedeni de anemi yani demir eksikliğidir. Demir eksikliği giderildiğinde davranış ortadan kalkar.
Öneriler:
Çocukla ilgilenen ebeveynler çocuğu uzun süreli yalnız bırakmamalı, fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını karşılamaya özen göstermelidir.
Çalışan anne ve babalar bu konuda çocuklarına yeterli zamanı ayırmalı ve şunu unutmamalıdırlar; önce çocuk!!

Cevapla
.
Konu: 146
Mesaj: 1,278
Cinsiyet: Bayan
Kıdem: 22-05-2009

Post_thanksPost_thanks
(insan) , öyle bir kerim'e misafir olmuş ki, nihayetsiz rahmet hazinelerini ona açmış

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

PİKA NEDİR, NASIL ÖNLEM ALINIR? ,PİKA NEDİR, NASIL ÖNLEM ALINIR? Öğretmen Forumu,PİKA NEDİR, NASIL ÖNLEM ALINIR? yükle,PİKA NEDİR, NASIL ÖNLEM ALINIR? download,PİKA NEDİR, NASIL ÖNLEM ALINIR? indirmek istiyorum,PİKA NEDİR, NASIL ÖNLEM ALINIR? ödev yükle,PİKA NEDİR, NASIL ÖNLEM ALINIR? bedava, PİKA NEDİR, NASIL ÖNLEM ALINIR? ÖDEV İNDİR,PİKA NEDİR, NASIL ÖNLEM ALINIR? YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,PİKA NEDİR, NASIL ÖNLEM ALINIR? eğitimPİKA NEDİR, NASIL ÖNLEM ALINIR?dosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  ÇOCUĞUMUN OBEZİTE SORUNUNA KARŞI NASIL ÖNLEM ALABİLİRİM? Fidansss 0 1,796 09-07-2010, 17:51
Son Yorum: FidansssKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe