Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Özgürlük
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
özgürlük

Konu: 526
Mesaj: 1,937
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009
Özgürlüklerin en güzeli, kendi kendini dizginleyen bilinçli ve ahlâklı özgürlüktür. Özgürlüklerin en çirkini, özgürlük adına tutsaklığı getirenidir.
Birincisindeki bilinç; dünya sınırlarından öteye atlayabilen bir kavrama açıklığına erişebildiği için, ahlâklıdır, sorumludur ve kendi kendini dizginler. Bu tatlı tutsaklığın zincirleri dahi özgürlük halkalarından yapılmıştır.
İkinci özgürlük anlayışı ise; toprağa yönelmiş geri anlayışların ve kısa süreli aşağılık hesapların, dünya cenneti sözü vererek, cehennemi getiren tutsaklı özgürlüktür. Özgürlük adına, özgürlüğün bu kurban edilişi, akan kanlarla, bu özgürlük isimli tutsaklığı boğar.

İnsan kişiliğinin kıymeti ve insan irâdesinin sorumluluğu, onun, Tanrısal düzen çerçevesinde alabildiğine özgür oluşudur.

Denebilir ki Allah, özgürlük ve irâdenize ve onları kullanan kişiliğinize o kadar saygılıdır ki, bütün olanakları ve pek çok evrenleri önünüze sermiştir. Onlarda dolaşıp gezen sizsiniz. Yer nasıl sizin içinse, kollarını açmış gökler, yalnızlıktan titreşen yıldızlar, sizi ışıktan seslenişleriyle çağıran güneşler ve görünmez etkileriyle, görünmeyen tarafınızdan sizi yakalamaya çalışarak bağırlarına çağıran evrenler, hep hep sizin içindir.

Gösterilen yollar, verilen hayat kuralları ne kadar doğru olsa ve söz verilen ufuklar ne kadar parlak olsa, insanın bunlara uyabilmesi, her şeyden önce başarabilme gücü ve yeteneğine sahip olma sorunudur. Otomatik tekâmül (olgunlaşma), çok ağır, yavaş yürür. “Bu böyledir”, “böyle olacaktır” diye de “böyle hareket etmen lâzım” diye, bir insana kesin hareket yolları göstermek, onun gerçekten iyiliğine de olsa, sonucun güzelliğini azaltır. Ve hele şunu unutmayınız ki, sonucun zararlı oluşunun sorumluluğunu da taşırsınız. İnsan, değil mi ki, başını sağa sola vura vura, düşe kalka hayat yolunda yürümeye gönderilmiştir, ona ışıklar tutar, eylemlerinde serberst bırakırsınız ki, elinden tutulan bir çocuk olmaktan kurtulsun, adımlarını kendisi hızlandırsın ve bir gün koşmaya, uzaklıkları aşmaya alışabilsin.

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Özgürlük ,Özgürlük Öğretmen Forumu,Özgürlük yükle,Özgürlük download,Özgürlük indirmek istiyorum,Özgürlük ödev yükle,Özgürlük bedava, Özgürlük ÖDEV İNDİR,Özgürlük YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Özgürlük eğitimÖzgürlükdosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe