Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Oyuncak almak babalık değildir
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
oyuncak , almak , babalık , değildir

Konu: 526
Mesaj: 1,937
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Çocukların asıl ihtiyaç duydukları gereksinimler neler?

Babalar bazen çocuklarıyla yeterince zaman geçiremedikleri ve ilgilenemedikleri kaygısıyla çocuklarını hediye ve oyuncağa boğabiliyor.Oysa uzmanlar, bu tavrın çocukların yeni bir şeye sahip olmanın keyfini yaşamaktan alıkoymakta ve sürekli talep etmesine, sahip olduklarından memnun olmamasına neden olduğu konusunda uyarıyor. Sosyal Hizmet Uzmanı Ahmet Köse, babanın çocuğuyla iletişiminde dikkat etmesi gereken noktaları şöyle açıkladı: "Çocuğa sevgi, ilgi gösterip, zaman ayırın.

Çocuk gösterilen sevgi ve ilgiyle kendisine değer verildiğini, sevildiğini hisseder, mutlu olur. Çocuğa sevginin içten, sıcak ve koşulsuz olduğu gösterilmelidir. Bebeğin sağlığı, beslenmesi, temizliği, ağladığında sakinleştirilmesi ve tüm ihtiyaçlarının karşılaması önemlidir. Bu ilişki daha sonra sürecek olan sağlıklı ilişkinin önemli bir parçasıdır. Çocuğu başkalarıyla kıyaslamamalıdır.

Çocuğun çabalarını, olumlu davranışlarını desteklemeli, başarısızlıkları karşısında sabırlı, sakin, yapıcı olmalıdır. Çocuğun sorumluluğunu ve ihtiyaçlarını anne ile paylaşmalıdır. Çocuğun hayatındaki önemini, çocuğa göstermeli ve ifade etmelidir. Baba davranışlarıyla çocuğa iyi bir model olmalıdır."

SEVGİNİN GERÇEKLEŞTİRDİKLERİ

Çocuğun büyümesinde ve gelişmesinde babanın çok önemli bir rolü olduğuna dikkat çeken Dr. İsmail Hakkı Çelik ise etkin bir baba rolünün, çocuğun her türlü gelişimine olumlu yönde etki yaptığını belirtti.

ZEKA GELİŞİMİNİ ETKİLER

Dr. Çelik şöyle devam etti: "Babanın çocuğu ile ilişki kurma biçimi, çocuğun kişiliğini etkiler. Babasından ilgi ve sevgi gören çocukların arkadaşları ile ilişkilerinde daha uyumlu, liderlik özellikleri gelişmiş, yetenekleri artmış çocuklar olduğu gözlenmiştir.

Anne ve babanın birbirine uyumlu ve dengeli olması, çocuğun yetiştirilmesinde tüm gereksinimlerin karşılanmasında sorumluluk alması, çocuğun kendisiyle ve dünya ile barışık, mutlu bir birey olmasına katkıda bulunur. Baba sadece doğrudan davranışıyla değil, çevre düzenlemeleriyle de çocuğun zeka gelişimine katkı sağlar. Baba; çocuğun bağımsız davranmasını cesaretlendiren tutum içinde olduğunda, çocuğun zeka gelişimi olumlu yönde etkilenmektedir.”

CİNSİYET ROLÜNDE BABANIN ETKİSİ

Babanın en önemli rollerinden birinin de çocuğun cinsel gelişimi üzerindeki etkisi olduğunu söyleyen Dr. İsmail Hakkı Çelik” Kız ve erkek çocuğun doğuştan getirdiği kendi cinsiyetine ait özellikleri ancak sağlıklı modelin izlenmesiyle gelişir.

Babanın aile içindeki tavrı, fonksiyonu, çocuğuyla kurduğu açık ve güvenli ilişki, özellikle erkek çocuğunun baba ile özdeşleşmesini kolaylaştırmakta ve cinsiyet rolünü geliştirmesine yardımcı olmaktadır. Erkek çocuğunun taklit edebileceği ya da yakın ilişki kurarak özdeşleşebileceği modele ihtiyacı vardır.

Aynı şekilde kız çocukları için de babanın rolü, karşı cinsi anlaması, kendine güven geliştirebilmesi açısından önemlidir. Çocuğun gelişiminde, hayata hazırlanmasında uygun disiplin yöntemlerinin kullanılması önemlidir. Babanın kızan, bağıran, otoriteyi temsil eden, kendisinden korkulan ve tehdit unsuru olarak kullanılan rolde olmaması gerekir. Açık, tutarlı, belli esneklikleri olan ilişki kurması sağlıklı babaçocuk ilişkisinde önemli bir rol oynar."

bugun .com

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Oyuncak almak babalık değildir ,Oyuncak almak babalık değildir Öğretmen Forumu,Oyuncak almak babalık değildir yükle,Oyuncak almak babalık değildir download,Oyuncak almak babalık değildir indirmek istiyorum,Oyuncak almak babalık değildir ödev yükle,Oyuncak almak babalık değildir bedava, Oyuncak almak babalık değildir ÖDEV İNDİR,Oyuncak almak babalık değildir YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Oyuncak almak babalık değildir eğitimOyuncak almak babalık değildirdosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Mükemmelliyetçi Aileler Mükemmel Aileler Değildir Fidansss 0 1,415 07-04-2010, 11:06
Son Yorum: FidansssKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe