Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


OKUMAK İÇİN İKİ ELİ BİR ARAYA GEMEYENİN İKİ YAKASIDA BİR ARAYA GELMİYOR
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
okumak , için , iki , eli , bir , araya , gemeyenin , iki , yakasida , bir , araya , gelmiyor

Konu: 78
Mesaj: 1,199
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 04-04-2009

Cehaletten şikayetçi olmayanımız yok. Hepimiz sürekli “cahil kalmanın‿ kötülüklerinden bahsedip dururuz. Cehaleti, “diplomasızlık‿ olarak algılamış olmamız ise en büyük hatamız. Kalp hastasına göz damlası damlatıp duruyoruz ama bir türlü iyileşmiyor. Yanlış teşhisten sonra, tedavi amaçlı atılan her adım, hastalığı artırıyor Okuma yazma seferberliği yapıyoruz sık sık. Okumayı ve yazmayı öğretiyoruz insanlara. Ama kimse okumuyor ve yazmıyor! Bu nasıl seferberlikse…
“Haydi kızlar okula! kampanyası da yaptık. Bence asıl yapılması gereken kampanya “Haydi okuma yazma bilenler okumaya! olmalı. Yada “Haydi kütüphaneye “Haydi kitap almaya! vs. Okumayı ve yazmayı bilenleri değil, okuyup düşünenleri çoğaltmak gerekmez mi? Dünyada sürekli istatistikler yayınlanıyor. Hangi ülkede kitaba çok para verilmiş? Hangi ülkede çok kitap okunuyor? Bu istatistiklere baktığımızda gelişmiş ülkelerle daha az gelişmiş ülkeler arasında en temel farklarından birisinin “okuma oranları olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz.
Dünyada kişi başına kitap harcaması 1.3 dolar. Bir Norveçli kitaba bir yılda 137 dolar vermiş. Bir Alman 122 dolar. Belçikalı, İsviçreli ve Avustralyalı 100 dolardan biraz fazla. Amerikalı 95 dolar. Bir İngiliz, Fransız, İtalyan, Singapur, Japonya, Avustralya, Güney Kore, İspanya yaklaşık 39 dolar harcamış. Bir Türk ise kitaba 45 sent, yani yarım dolardan daha az para ödemiş. Bir Norveçli, bir Türk’ten 300 defa daha fazla kitap okuyor. Elbette bu insanlar bizden daha bilgili. Bilgili insanların, az bilgili insanlardan daha başarılı olacağı kesin.
“İlim Çin’de bile olsa alınız hadisini batılılar bizden daha iyi uyguluyor. Biz mahallemizdeki kitapçıdan bile kitap almıyoruz. Evlerimizde ki kitapların üstündeki bir parmak tozu silerken utanan kaç kişi var onu da bilmiyorum? Kitap cirosu…
Dünyanın yıllık kitap piyasasının cirosu 80 - 100 Milyar dolar. Türkiye’de kitabın yıllık cirosu 30 Milyon dolar civarında. En büyük kitap cirosu 25.5 milyar dolar ile ABD’nin. Japonya 10.5 milyar ve Almanya 10 milyar dolarla Amerika’yı izliyor. Bu üç ülke dünya kitap piyasasının yarısından fazlasını elinde tutuyor. Elin oğlu milyar dolar, biz milyon dolar harcıyoruz.
Almanya’da yılda ortalama 80.000 kitap basılırken, Türkiye’de basılan kitap sayısı 10.000 civarında. Biz “Kahrolsun İsrail! “Kahrolsun ABD diye bağırmakla vakit geçirirken, onlar okuyorlar.
İsrail’de 1169 kişiye bir kitap… Almanya’da 1022 kişiye bir kitap… Japonya’da 6000 kişiye bir kitap… Türkiye’de 10.600 kişiye bir kitap düşüyor. 1990 senesinde İran’da 6289 kitap basılmış. 1992 yılı Türkiye’sinde 6151.Cahil bir milletin kalkındığı ve dünya ile yarıştığı nerede görülmüş?Kafamızın içini doldurmadan konuşuyoruz hiç durmadan. İki dudağımız hiç boş durmuyor. Konuştuğumuz konuları da kendimiz seçmiyoruz. Medya gündemimizi belirliyor, bizde yorumluyoruz. Maç haftası herkes futbol yorumcusu kesiliyor. Siyasi gelişmeler hakkında fikri olmayan zaten yok! Yıllarca komünistlere düşman olan gençler “Kahrolsun Komünizm! diye bağırırken, komünistler kitap okuyormuş. “Kahrolsun İsrail! “Kahrolsun ABD diye bizler slogan atarken, onlar okumakla meşgul oluyor. “Batı’nın ve batı medeniyetinin ne kadar aşağılık, bizim doğu medeniyetimizin ne kadar yüce bir medeniyet olduğunu hep konuşuyoruz. Buna bende katılıyorum. Ama batılılar bu kadar kitap okurken bizim sadece lafla peynir gemisi yürütmeye çalışmamızın kimseye faydası olmayacak. “Mollalar İran’a diye bağıran ilericiler de (!) aynı hatayı yapıyor. İstatistiklere bakılırsa mollalar bizim ilericilerden fazla okuyor!İstatistiklere bakılırsa, biz hem doğuya hem batıya, hem komüniste hem mollalara göre çok gerilerde kalmışız.
Yoksa birileri sağcılarla solcuları birbirine kırdırarak, sokaklarda slogan atan bir nesil haline getirerek okuyup düşünmelerine engel olmak için tezgaha mı getirdiler dersiniz? İnsanın aklına her şey geliyor işte! Okumak için iki eli bir araya gelmeyen milletlerin iki yakası da bir araya gelmiyor.
Ellerinizi birleştirin ki iki yakamız bir araya gelsin! Sait ÇAMLICA

Oku
Okul hayatı biter, hayat okulu başlar.

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

OKUMAK İÇİN İKİ ELİ BİR ARAYA GEMEYENİN İKİ YAKASIDA BİR ARAYA GELMİYOR ,OKUMAK İÇİN İKİ ELİ BİR ARAYA GEMEYENİN İKİ YAKASIDA BİR ARAYA GELMİYOR Öğretmen Forumu,OKUMAK İÇİN İKİ ELİ BİR ARAYA GEMEYENİN İKİ YAKASIDA BİR ARAYA GELMİYOR yükle,OKUMAK İÇİN İKİ ELİ BİR ARAYA GEMEYENİN İKİ YAKASIDA BİR ARAYA GELMİYOR download,OKUMAK İÇİN İKİ ELİ BİR ARAYA GEMEYENİN İKİ YAKASIDA BİR ARAYA GELMİYOR indirmek istiyorum,OKUMAK İÇİN İKİ ELİ BİR ARAYA GEMEYENİN İKİ YAKASIDA BİR ARAYA GELMİYOR ödev yükle,OKUMAK İÇİN İKİ ELİ BİR ARAYA GEMEYENİN İKİ YAKASIDA BİR ARAYA GELMİYOR bedava, OKUMAK İÇİN İKİ ELİ BİR ARAYA GEMEYENİN İKİ YAKASIDA BİR ARAYA GELMİYOR ÖDEV İNDİR,OKUMAK İÇİN İKİ ELİ BİR ARAYA GEMEYENİN İKİ YAKASIDA BİR ARAYA GELMİYOR YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,OKUMAK İÇİN İKİ ELİ BİR ARAYA GEMEYENİN İKİ YAKASIDA BİR ARAYA GELMİYOR eğitimOKUMAK İÇİN İKİ ELİ BİR ARAYA GEMEYENİN İKİ YAKASIDA BİR ARAYA GELMİYORdosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2022 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe