Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Okula Başlama Yaşına Gelen Çocuğun Özellikleri
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
okula , başlama , yaşına , gelen , çocuğun , özellikleri

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

İLKOKULA BAŞLAMA YAŞINDAKİ ÇOCUKLARIN ÖZELLİKLERİ

Niçin 72 Ay ?
72 ay veya 6 yaş tesadüf olarak seçilmiş bir yaş sınırı değildir.Belli bir zihinsel, duygusal, bedensel eşiktir.Bundan önce okula başlama olumsuz olabilir.Örneğin dikkati toplama, yoğunlaştırma ve yönlendirme bu eşikten önce gelişmediği görülür.

Okula Başlama Yaşına Gelen Çocuğun Özellikleri
Okula başlama yaşı olan 6 yaş ile 12 yaş arası döneme son çocukluk yaşı denir. 72 ay bu döneme geçiş sınırıdır.Bu sınırdaki çocukların genel özellikleri şunlardır:
Bu sınıra gelen çocuklar anlık isteklerini erteleyebilirler.
Sağduyulu olabilir, empati kurabilirler.
Kendi problemlerini çeşitli yollarla ( gözlemlerle, mantıksal sonuç çıkararak,deneyimlerine dayanarak…) çözebilirler.
Bu yaşa kadar anne-babası ile özdeşim kurarken artık öğretmeni ve arkadaşları ile özdeşim de kurarlar.
Özdeşim Nedir ?: Kendisine örnek alma,örnek aldığı kişi gibi olma.Örneğin erkek çocuk babası gibi araba kullanmak ister.Kız çocuğu annesine bakarak mutfağa ilgi duyar.
Not:Burada babanın eğitimdeki rolüne değinmek gerekmektedir.Babalar hem kız hem de erkek çocuklarına örnek olmak ( erkek çocuklarına özdeşim kurmasını için onunla birlikte olmak; kız çocuklarına örnek bir erkek modeli oluşturmak ) , çocuk eğitimine katılmak ve eğitimi annenin sırtına bırakmamak zorundadır.
Bunun sebeplerinden birisi de annelerin bazen annelik duygusundan dolayı aşırı merhamet gösterip çocuğun eğitiminde olumsuzluklara sebep olmasıdır.Anneler merhametinden dolayı çocuğun gelişimine istemeden izin vermezler. Çocuğa sorumluluk vermekten kaçınır.Çocuk, yaşı ile paralel, yaparak gelişmesi gereken becerileri anne üstlendiği için geliştiremez. Anne çocuğunu hayatının merkezine yerleştirir. Onu şımartır ve Benmerkezcil ( Egosantrik ) yetişmesine neden olur.Çocuk artık dünyanın kendisi için var olduğuna inanır.Kıskanç, asosyal, doyumsuz ve geçimsiz olur.Anne bu durumlarda, çocuğun annesinden ziyade hizmetçisi konumuna geçer.Bu durum daha çok tek çocuk, geç gelen çocuk, diğerleri kız olan tek erkek çocuk veya son çocukta daha çok görülebilir.Baba ise fıtrat olarak duygularını daha az gösterdiği ve hayata daha az duygusal baktıkları için annenin olumsuzluklarını dengeleyebilir.Ayrıca baba erkek çocuğa model olması gerekir. Model eksikliği erkek çocuğu, babanın yerine anneyi model alma veya başka yanlış model seçimine itecektir. Baba en uygun erkek modeldir ve erkek çocuk erkek rollerini babadan, doğal olarak öğrenir.
Çocuk kendine has değer yargıları geliştirmeye başlar.Bunda okul, öğretmen ve arkadaşlarından etkilenir.
Çocuk bu değer yargılarını geliştirirken anne babanın rolü büyüktür.Anne babanın çocuğu eğitirken yaptıkları en önemli şey örnek olmaktır.Çocuğun eğitimi anne babanın evlenmesiyle başlar.Çocuğun anne karnına düşmesiyle dış dünya ile etkileşime başlar.Doğumdan sonra bu etkileşime karşılık vermeye başlar. İlk olarak anne babayı örnek almaya başlar. Bu dönemde örnek olarak sigara içen anne babanın çocukta sigara özentisi gelişir.Yine bu devirde kitap okuyan anne babanın çocuğunda kitap okumaya ilgi başlayacaktır.Bu ileriki yaşlara kadar devam edecektir.Bu noktadan hareketle anne baba çocuğu eğitmek için bir yol belirlemeli ve ailedeki olumlu ve olumsuz unsurlar tespit edilerek hareket edilmelidir.Örneğin baba iş hayatını bir düzene koyarak çocuğu için vakit ayırmalı.Anne evde düzenli bir aile hayatı sağlamalı ve bu düzenin sürdürülmemesi için elinden geleni yapmalıdır.Örneğin izlenecek bir dizi için veya gelecek bir misafir için aile düzenini sekteye uğratmamalıdır.
Genelleme yapabilir, mantık yürütebilir, ileri yaşlarda problem çözüp problem kurabilir.
Vücudunu daha iyi tanımaya başlar, onu daha iyi nasıl kullanabileceğini öğrenir.Bu yaşta bir beceri veya spora yönlendirilebilir, hatta yönlendirilmelidir.
Sosyalleşmeye başlar ve akranları ile iyi ilişkiler kurmaya başlar.Paylaşmayı, yardımlaşmayı öğrenir.Kıskançlık ve çekememezlik duygularını kontrol edebilir.
Çok konuşmaktan ve sorularına cevap almaktan hoşlanırlar.Fakat iyi bir dinleyici değillerdir.

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Okula Başlama Yaşına Gelen Çocuğun Özellikleri ,Okula Başlama Yaşına Gelen Çocuğun Özellikleri Öğretmen Forumu,Okula Başlama Yaşına Gelen Çocuğun Özellikleri yükle,Okula Başlama Yaşına Gelen Çocuğun Özellikleri download,Okula Başlama Yaşına Gelen Çocuğun Özellikleri indirmek istiyorum,Okula Başlama Yaşına Gelen Çocuğun Özellikleri ödev yükle,Okula Başlama Yaşına Gelen Çocuğun Özellikleri bedava, Okula Başlama Yaşına Gelen Çocuğun Özellikleri ÖDEV İNDİR,Okula Başlama Yaşına Gelen Çocuğun Özellikleri YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Okula Başlama Yaşına Gelen Çocuğun Özellikleri eğitimOkula Başlama Yaşına Gelen Çocuğun Özellikleridosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Çocuğun Öğrenmesini Artırma Yolları eğitimsokağı 1 2,247 18-12-2010, 23:26
Son Yorum: sirlimen
  Okula Başlamadan Önce Neler Yapabilir? eğitimsokağı 0 1,770 08-08-2010, 20:50
Son Yorum: eğitimsokağı
  Anne ve babanın tutumu çocuğun kişilik yapısını belirliyor eğitimsokağı 0 1,886 24-06-2010, 20:28
Son Yorum: eğitimsokağı
  Çocuğun öğrenme alışkanlığı nasıl belirlenir? eğitimsokağı 0 1,584 24-06-2010, 20:19
Son Yorum: eğitimsokağı
  Çocuğun Öz Güvenini Artırmak İçin eğitimsokağı 0 1,794 17-03-2010, 13:27
Son Yorum: eğitimsokağıKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe