Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE BİLGİSAYAR KULLANIMI NASIL OLMALIDIR?
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
okul , öncesi , eğitimde , bilgisayar , kullanimi , nasil , olmalidir?

Konu: 526
Mesaj: 1,937
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Günümüzde teknoloji hızla ilerlemektedir. Teknolojinin çok rahat kullanım alanları bulabilen üstün yetenekli makinesi, yani bilgisayar, teknoloji ilerledikçe daha çok geliştirilmekte ve bu durumdan dolayı daha çok kullanılarak yaygınlaşmaktadır. Bilgisayarın yaşamı inkâr edilemez şekilde kolaylaştırdığı ve insanların bu kolaylığı fark ederek bundan yararlandıkları bir gerçektir. Çocuğu, yaşantımıza bu denli giren bilgisayardan izole etmek imkânsız olduğuna göre, onun özellikle eğitim alanında bu makineden en iyi biçimde yarar sağlaması için çaba harcanmalıdır.
Çocukları bilgisayara giderek daha bağımlı hale gelen bir toplumda eğiteceksek ve bunda başarılı olmak istiyorsak, bilgisayarı çocukların eğitiminde en uygun ve en evrensel şekilde kullanmanın yolları bulunmaya çalışılmalıdır. Bilgisayar eğitiminde yıkıcı değil, yapıcı bir araç olarak görülmelidir
Okul öncesi dönem çocuklarının özellikleri gereği bu dönemde bilgisayarı kullanırken çok dikkatli olmamız gerektiği de açıktır.
Bu yaş dönemi çocukları deneyerek ve yaşayarak öğrenir, dikkat süresi kısadır ve dikkati çabuk dağılır. Kavramlara ilişkin bilgisi sınırlıdır. Bu yüzden bu dönemde bilgisayar program içine dahil edilirken hangi alanlarda, nasıl kullanılabilir ve kullanılacak programlar neler olmalıdır? Sorularına iyi yanıt verilmelidir. Şöyle ki;
Bilgisayar, aktif ve sosyal deneyimlerin yerine geçmemelidir. Örneğin çocuk altında- üstünde gibi kavramları öğrenirken, kendisi masanın altına girerek, üstüne oturarak ya da oyuncağını koyarak daha iyi öğrenir. Ancak alfabe, sayı vb. öğretimi gibi alanlarda bilgisayar kullanmak daha eğlenceli olabilir.
Bilgisayar Kullanımının Anaokulu Çocuğu İçin Yararları
Okul öncesi dönemde bilgisayar, özellikle el-göz koordinasyonuna büyük katkı sağlayabilir (farenin kullanımı, boyama, çizim çalışmaları vb. becerisini geliştirir.
Dikkatini yoğunlaştırmada güçlük çeken aşırı hareketli çocuklar ilgi çekici bir program karşısında daha uzun süre kalabilirler. Bu nedenle bilgisayar kullanımı, çocuğun dikkatini yoğunlaştırmasına yardım ederek eğitime katkı sağlayabilir.
Çocuk günlük yaşamında ve eğitimi sırasında öğrendiği pek çok kavramı bilgisayar oyunları ile pekiştirebilir.
Bilgisayar oyunlarında yer alan ve hızlı bir şekilde karar vermeyi gerektiren problemler, çocukta problem çözme becerisinin gelişmesine katkıda bulunabilir.
Küçük çocukların bilgisayar kullanması sırasında mutlaka bilen bir yetişkinin yardımı çok önemlidir. Böylece çocuğun bazı konularda dikkatinin çekilmesi, sorularına cevap verilebilmesi mümkün olabilir.
Bilgisayar, küçük çocukların günlük programında çok sınırlı bir yere sahip olmalıdır, çünkü büyümek ve gelişmek için harekete, konuşmaya arkadaşları ile oyun oynamaya hatta bazen de çatışmaya ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlarının ise bilgisayar ile karşılanması mümkün değildir.

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE BİLGİSAYAR KULLANIMI NASIL OLMALIDIR? ,OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE BİLGİSAYAR KULLANIMI NASIL OLMALIDIR? Öğretmen Forumu,OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE BİLGİSAYAR KULLANIMI NASIL OLMALIDIR? yükle,OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE BİLGİSAYAR KULLANIMI NASIL OLMALIDIR? download,OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE BİLGİSAYAR KULLANIMI NASIL OLMALIDIR? indirmek istiyorum,OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE BİLGİSAYAR KULLANIMI NASIL OLMALIDIR? ödev yükle,OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE BİLGİSAYAR KULLANIMI NASIL OLMALIDIR? bedava, OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE BİLGİSAYAR KULLANIMI NASIL OLMALIDIR? ÖDEV İNDİR,OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE BİLGİSAYAR KULLANIMI NASIL OLMALIDIR? YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE BİLGİSAYAR KULLANIMI NASIL OLMALIDIR? eğitimOKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE BİLGİSAYAR KULLANIMI NASIL OLMALIDIR?dosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Okul öncesi Eğitimde Fen Bilgisi öğretiminin Amaçları Fidansss 2 4,068 17-12-2010, 13:48
Son Yorum: Fidansss
  Okul öncesi dönem çocuğu ve matematik eğitimsokağı 0 3,351 22-09-2010, 11:19
Son Yorum: eğitimsokağı
  ÇOCUKTA NEZAKET EĞİTİMİ NASIL OLMALIDIR? Fidansss 1 2,239 09-07-2010, 18:23
Son Yorum: DİLEK
  Okul Öncesi Çağdaki Üstün Yetenekli Çocuklar Fidansss 0 1,609 08-04-2010, 12:28
Son Yorum: FidansssKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe