Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Öğretmenlikte kariyer basamakları tasarısı
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
öğretmenlikte , kariyer , basamakları , tasarısı

Konu: 4,865
Mesaj: 13,414
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, komisyon toplantısında kanun tasarısı hakkında bilgi verdi.

Yeni düzenlenmenin, Anayasa Mahkemesinin iptal gerekçeleri dikkate alınarak hazırlandığını belirten Çubukçu, tasarının yasalaşmasının uygulamanın devamı açısından önemli olduğunu vurguladı.

Tasarının tümü üzerinden söz alan CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, öğretmenlerin niteliğinin artırılmasına ilişkin her türlü girişimi desteklediğini söyledi.

Serter, puanın yüzde 20'sini oluşturan bilimsel, kültürel, sanatsal ve sportif etkinlikler alanında değerlendirmenin nasıl yapılacağını sordu.

Tasarının 2. maddesinde yer alan, öğretmenlerin en az lisans düzeyinden mezun olanlar arasından seçilmesini düzenleyen ifadeye atıfta bulunan Serter, ''O zaman eğitim fakültelerine ne gerek vardı? Ya bu fakültelere gereken değeri verelim ya da kapatalım'' dedi.

CHP Sinop Milletvekili Engin Altay da öğretmenlik mesleğinin kariyer basamaklarına ayrılmasının, eğitimde güven bunalımı yaratacağını ileri sürerek, herkesin çocuğunun başöğretmenin çalıştığı bir sınıfta eğitim görmesini isteyeceğini söyledi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Necat Birinci, öğretmenlik meselesinin ülkenin diğer tüm meselelerinden daha önemli olduğunu ifade etti. Öğretmenliğin profesyonel bir meslek olduğuna dikkati çeken Birinci, temel özelliğinin ise 'rekabet'' olduğunu belirtti.

BDP Van Milletvekili Özdal Üçer ise tasarıda, birbiriyle ilintili olmayan konuların ''oldu bittiye getirilerek'' kabul ettirilmek istendiğini iddia etti.

Milletvekillerinin soru ve eleştirilerine yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, kanun tasarısında öğretmenlerin atanmalarına ilişkin bir düzenlemenin olmadığını hatırlattı.

''Sanki eğitim fakültelerinden değil de başka alanlardan da öğretmen alınacak'' gibi bir algılama bulunduğunu gördüğünü belirten Çubukçu, ''Sadece eski uygulamalardan farklı olarak eğitimin düzeyini 4 yıla çıkarıyoruz'' dedi.

Değerlendirme kriterlerinin detaylarının, yapılacak çalışmaların ardından yönetmeliklerle belirleneceğini ifade eden Çubukçu, öğretmenlik mesleğinde geriye gidiş olmadığını, yalnızca yeniden bir düzenleme yapıldığını anlattı.

AK Parti Konya Milletvekili Sami Güçlü de söz alarak, mesleğin ilerlemesi açısından teşvik edici bir mekanizmaya ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat ise eğitim politikalarının hükümetlere göre değiştiğini belirterek, bunların devlet politikası haline getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Konuşmaların ardından yapılan oylamada, Milli Eğitim Temel Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı kabul edildi.

-TASARI NE GETİRİYOR-

Tasarıya göre, öğretmenlik mesleğinde yükselmede dikkate alınacak değerlendirme puanının yüzde 20'sini yükseköğretim ve lisansüstü durumu, yüzde 5'ini sicil notu, yüzde 20'sini bilimsel, kültürel, sanatsal ve sportif etkinlikler, yüzde 50'sini ise sınav puanı oluşturacak.

Uzman öğretmenlik sınavına katılacaklarda, adaylık dönemi hariç olmak üzere ''öğretmen'' unvanıyla en az 10 yıl, başöğretmenlik sınavında ise ''uzman öğretmen'' unvanıyla en az 5 yıl görev yapma şartları aranacak.

Sınav 100 puan üzerinden değerlendirilecek. Sınavda 70 ve üstü puan alanlar değerlendirmeye hak kazanacak. Kriterler ve sınav puanının birlikte değerlendirilmesinin ardından 50 ve üstü puan alanlar başarılı sayılacak.

Öğretmenler, yurt içi yüksek öğretim kurumlarından ya da bunlara denkliği kabul edilen yurt dışı yükseköğretim kurumlarından en az lisans düzeyinde mezun olanlar arasında Milli Eğitim Bakanlığınca seçilecek.

Ders kitabı ve eğitim araçlarına ilişkin uygulamaları düzenleyen 3. maddede yapılan düzenlemeyle, ders kitabı dışında kullanılacak eğitim araçlarının belirlenmesi okul yönetimlerine bırakıldı.

Kanununun yürürlüğe girmesi halinde lisans düzeyinde yükseköğretim mezunu olmayan öğretmenlerin kazanılmış hakları saklı kalacak.
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.
Konu: 64
Mesaj: 675
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 23-05-2010

Uygulama tetikleyici nitelikte, yalnız olay örgüsüne sadece maaş artışı olarak bakıldığında yine beyhude bir uğraş halini alacaktır.

Kariyer bulunulan mevkiden üst konuma gelebilme gayreti olarak kısaca tanımlanmakla beraber, çalışan bireylerin bulundukları kurumu sahiplenmeleri ve yaptıkları işi sevmeleri için bir şarttır.

Umarım camiamıza hayırlı olur.
ÖĞRETMEK, KALBE DOKUNMAKTIR

Cevapla
(Son Düzenleme: 02-06-2010, 20:54, Düzenleyen: yardımcı.) .
Konu: 4,865
Mesaj: 13,414
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

Alıntı:eğitim politikalarının hükümetlere göre değiştiğini belirterek, bunların devlet politikası haline getirilmesi gerektiğini ifade etti.

burda en önemli noktalardan biriside bu...Eğitim politikalarımız maalesef ki her dönem değişiyor...Genel bir politika oluşturulamıyor...A100

öğretmen camiası için inşallah kariyer basamakları eğitim adına faydalı olur..Slmeq1
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Öğretmenlikte kariyer basamakları tasarısı ,Öğretmenlikte kariyer basamakları tasarısı Öğretmen Forumu,Öğretmenlikte kariyer basamakları tasarısı yükle,Öğretmenlikte kariyer basamakları tasarısı download,Öğretmenlikte kariyer basamakları tasarısı indirmek istiyorum,Öğretmenlikte kariyer basamakları tasarısı ödev yükle,Öğretmenlikte kariyer basamakları tasarısı bedava, Öğretmenlikte kariyer basamakları tasarısı ÖDEV İNDİR,Öğretmenlikte kariyer basamakları tasarısı YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Öğretmenlikte kariyer basamakları tasarısı eğitimÖğretmenlikte kariyer basamakları tasarısıdosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Çubukçu: Öğretmenlikte kariyer basamaklarına yönelik düzenleme çalışması sürüyor sirlimen 0 1,966 04-03-2011, 18:04
Son Yorum: sirlimen
  Kariyer öğretmenlik için, 15 bin öğretmen bekliyor sirlimen 0 1,602 03-09-2010, 16:46
Son Yorum: sirlimenKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe