Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Öğretmenlere İkametgaha Göre Rotasyon Geliyor!!
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
öğretmenlere , ikametgaha , göre , rotasyon , geliyor

Konu: 636
Mesaj: 1,435
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 26-03-2010

nsan Kaynakları Genel Müdür Vekili Fethi Fahri Kaya, AA muhabirine,Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde ilgililerin ve paydaşların görüşlerini dikkate alarak yapmayı planladıkları değişiklikleri anlattı.

Kaya, öğretmenlere rotasyonu da içeren yönetmelik çalışmasında, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın talimatıyla eğitim camiasının, sosyal tarafların ve sivil toplum kuruluşlarının da görüşünü aldıklarını anlattı.
Bu görüşler doğrultusunda rotasyonla ilgili kararların yönetmeliğe alındığını vurgulayan Kaya, düzenlemenin çok olumlu sonuçlar doğuracağını düşündüklerini söyledi.
Kaya, taslakta rotasyonla ilgili alınan kararlara ilişkin şu bilgileri verdi:
"Rotasyonu, büyükşehirlerde öğretmenlerimizin okullarının bulunduğu valiliklerce belirlenen eğitim bölgeleri içinde yapacağız. Öğretmenimizin görevli bulunduğu okulun eğitim bölgesi içindeki en yakın okullara rotasyonu yapılacak. Yani öğretmenlerimizin okulu değişecek sadece.
Aynı eğitim bölgesi içinde görev yapan öğretmenlerin kendi aralarında yerleri değişecek. Öğretmenimizin görev yeri bir ilçedeyse, buna uzak başka bir ilçeye rotasyonu yapılmayacak. Öğretmenlerimizin kurulu düzenlerinin bozulmaması için böyle bir karar aldık. Bunun dışında öğretmen başka bir eğitim bölgesine rotasyon isterse, bu talebini de gözeteceğiz. Rotasyon, büyükşehirler dışında, merkez ilçesi olmayan tek bir eğitim bölgesi olan illerde ise il içinde yapılacak. Böylece öğretmenlerimizin bulundukları kuruma daha bir şevkle ve heyecanla hizmet edeceklerini düşünüyorum."
Kaya, taslağa göre, ara sınıflarda görevli öğretmenlerin hemen rotasyona tabi tutulmayacağını, öğrencilerini 4. sınıftan mezun etmelerini bekleyecek bir düzenleme getireceklerini belirtti.
Fethi Fahri Kaya, eş durumu tayinlerinde istenen ilde norm kadronun bulunmadığı hallerde eşleri 3'üncü bir ilde buluşturacak şekilde tayin yapılacağını söyledi.
Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki öğretmenlere ek hizmet puanı
Kaya, yönetmelik taslağında, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ağırlıklı olarak bulunan zorunlu hizmet bölgelerinde görev yapan öğretmenlere yönelik bir düzenleme yapacaklarını bildirdi.
Zorunlu hizmet bölgesinde görev yapan öğretmenlerin, zorunlu hizmet süresinden sonra fazla çalıştığı her yıl için ek hizmet puanı verileceğini duyuran Kaya, "Zorunlu hizmet yılından sonraki birinci yıl için yüzde 25, ikinci yıl için yüzde 50, üçüncü yıl için yüzde 100 oranında ek hizmet puanı alacaklar. Böylece zorunlu hizmet bölgelerinde çalışan bir öğretmenin diğer bölgelerde görev yapan öğretmenlere göre daha fazla hizmet puanı olacak" bilgisini verdi.
Şehit, gazi yakını ve engelli öğretmenlere muafiyet müjdesi
Taslağa göre, şehit ve gazi yakını öğretmenler ile engelli öğretmenleri rotasyondan ve zorunlu hizmetten muaf tutacaklarını da açıklayan Kaya, ayrıca zorunlu hizmet bölgelerinde görev yapan şehit ve gazi yakını öğretmenler ile engelli öğretmenlerin bu hizmetini tamamlayıp tamamlamadıklarına bakılmaksızın tayin isteyebileceklerini bildirdi.
Dershanelerde görev yapan öğretmenlerin MEB bünyesinde istihdamı çalışmalarının da 1 Temmuz-1 Ağustos 2015'de yapılacağını aktaran Kaya, bu süre içinde öğretmenlerin başvurularının alınacağını, mülakatlarının yapılacağını bildirdi. Kaya, mülakatta aldıkları puana ve tercihlerine göre okullara atamalarının yapılacağını söyledi.
Kaya, Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde, yapılacak değişiklikle ilk öğretmen atamalarında öğretmenlerden alınan tercih sayısının 25'den 40'a çıkarılacağını sözlerine ekledi.


mebpersonelleri.net Post_thanks
                                                      Hüküm ancak Allah'a aittir.

Cevapla
(Son Düzenleme: 16-03-2015, 8:45, Düzenleyen: canbaba.) .

Anahtar Kelimeler

Öğretmenlere İkametgaha Göre Rotasyon Geliyor!! ,Öğretmenlere İkametgaha Göre Rotasyon Geliyor!! Öğretmen Forumu,Öğretmenlere İkametgaha Göre Rotasyon Geliyor!! yükle,Öğretmenlere İkametgaha Göre Rotasyon Geliyor!! download,Öğretmenlere İkametgaha Göre Rotasyon Geliyor!! indirmek istiyorum,Öğretmenlere İkametgaha Göre Rotasyon Geliyor!! ödev yükle,Öğretmenlere İkametgaha Göre Rotasyon Geliyor!! bedava, Öğretmenlere İkametgaha Göre Rotasyon Geliyor!! ÖDEV İNDİR,Öğretmenlere İkametgaha Göre Rotasyon Geliyor!! YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Öğretmenlere İkametgaha Göre Rotasyon Geliyor!! eğitimÖğretmenlere İkametgaha Göre Rotasyon Geliyor!!dosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Eğitime Yeni Sistem Geliyor sirlimen 0 681 20-05-2019, 11:31
Son Yorum: sirlimen
  Ilkokullara kodlama dersi geliyor sirlimen 0 1,427 10-09-2016, 13:42
Son Yorum: sirlimen
  Rotasyon Geri Mi Geliyor Acaba? canbaba 0 1,724 03-06-2016, 15:58
Son Yorum: canbaba
  TEOG ta Açık Uçlu Sorular Geliyor sirlimen 0 2,101 19-10-2015, 9:59
Son Yorum: sirlimen
  Rotasyon Tercihleri Başlıyor! Hayırlı Olsun. canbaba 0 1,783 13-07-2015, 16:19
Son Yorum: canbabaKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2022 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe