Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Öğrenciler yaz tatiline yelken açtı
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
öğrenciler , yaz , tatiline , yelken , açtı

Konu: 4,865
Mesaj: 13,414
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

Tatilini verimli geçiren öğrenciler, yeni eğitim dönemine daha formda girecek. Uzmanlar, tatilin çocukların hem psikolojik hem de zihinsel gelişimlerine olumlu katkıda bulunması gerektiğini söylüyor.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Uzmanı Ece Nur Debgici, "Tatilin anlamı, eğlenmek, dinlenmek, rahatlamak, anne-baba, akraba, arkadaş vs. ile daha bol ve keyifli zaman geçirmektir. Çocukların yaz tatilini eğlenerek, dinlenerek ve enerji depolayarak hem psikolojik gelişimlerini hem de zihinsel gelişimlerini olumlu etkileyecek şekilde geçirmeleri önemli." diyor. Tatil aktivitelerinin de bu amaca hizmet etmesi gerektiğini vurguluyor.

Tatilin seyrine etki eden en önemli unsur şüphesiz karne. Bir kısım öğrenci için karne, neşe ve heyecan faktörüyken bazıları için 'kriz veya kâbus' gibi ifadelerle adlandırılabiliyor. Çocuğun yaşı büyüdükçe ailede kötü karne kriz ya da çatışma nedeni olabiliyor.

Psikolojik Danışman Debgici'ye göre küçük yaşlarda çocuklar, 'pekiyi'lerle dolu karnelerini anne-babalarıyla coşkuyla paylaşırken yaşları büyüdükçe karnedeki notların durumuna bağlı olarak bu paylaşım gittikçe azalıyor. Oysa getirilen her karne aslında emeğin her türlüsünü (erken kalkmalar, hasta bile olsa okula devam etme zorunlulukları, ödevler, sınıf-sıra problemleri, sosyal uyum-uyumsuzluklar, öğretmen-öğrenci iletişimi gibi zorluklarla baş edebilme) en az notlar kadar gözler önüne seriyor. Bu nedenle anne-babalar, çocuklarının karnelerini sakin, soğukkanlı, pozitif ve kıyaslama yapmaksızın değerlendirebilmeli.

Hazırlayan: GÖKSEL ÇAKIR

Danışman: ECE NUR DEBGİCİ (Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Uzmanı)

İnfografik: YUNUS EMRE HATUNOĞLU, erhan balıkçı

TATİL PROGRAMI YAPMAYI İHMAL ETMEYİN

Yaz tatilini verimli ve güzel geçirmek için öğrencilerin kendilerine mutlaka bir tatil programı hazırlaması gerekiyor. Bu programda dinlenmeye, eğlenmeye ağırlık verildiği gibi zayıf derslerin telafisi ya da öğrencinin kendini eksik bulduğu konuların tekrarı için de zaman ayrılmalı. Özellikle okuldaki akademik başarısı düşük ve eksikleri fazla olan öğrencilerin diğer arkadaşlarına yetişmesi için tatil bulunmaz bir fırsattır. Konu yetiştirmede problemi olmayan, akademik başarısı iyi öğrenciler ise tatilde öğrendikleri konuların tekrarını yapmalı. Her bireyin gelişim özelliklerinin, farklılıklarının olduğunu düşünecek olursak, hazırlanacak olan tatil programının da bu bireysel farklılıkları içeriyor olması gerekiyor. Bu nedenle, her öğrenci kendi durumuna göre bir çalışma stratejisi belirlemeli. Günün, haftanın ve tatilin sonunda ulaşılması düşünülen yeni hedefler saptanmalı. Bu hedefler, öğrencinin çalışma isteğini artıracak nitelikte olmalı. Hayali ve gerçekleşmesi imkânsız hedefler, belli bir süre sonra öğrencinin ümidinin kırılmasına ve çalışma isteğinin azalmasına neden olabilir. Tatilde uygulanabilecek iyi bir program örneği şöyle:

Konu tekrarı yapmak: İnsan öğrendiklerinin yüzde 75'ini bir hafta içerisinde, yüzde 66'sını bir gün içerisinde, yüzde 54'ünü de bir saat içerisinde unutur. Unutmayı önlemenin en iyi yolu tekrar yapmaktır. Özellikle geçmiş konulardan çok fazla hatası çıkan öğrenciler genel tekrara ağırlık vermeli.

Eksik kalan konuları tamamlamak: Konu eksiği fazla olan, konuları sınava kadar yetiştirememe korkusu yaşayan öğrenciler, tatilde önceliği eksik konularını tamamlamaya ayırmalı. Çünkü eksik bilgilerin üzerine yapılan öğrenme verimli sonuçlar vermez, yeni bilgilerin tam ve bilinçli olarak öğrenilmesini engeller.

Çalışılmış olunmasına rağmen zayıf hissedilen derslere ya da konulara yoğunlaşmak: Örneğin öğrencinin matematikten çok fazla eksiği varsa, öğrenci tatil döneminde bu derslere daha fazla vakit ayırarak bu zayıflığını gidermeli.

Yeni konular çalışmak: Konu eksiği olmayan ve çalıştığı konulardan çok az soru kaçıran öğrenciler, yeni konulara çalışabilirler.

Sakin ve soğukkanlı olun

Karne dönemleri, çocukların aile desteğine ve güvenine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duydukları bir dönem. Bu nedenle anne-babanın karneyi incelerken takındığı sakin ve soğukkanlı tavır, çocuğun da kendisine sunulan öneri ve değerlendirmeleri sakinlik içinde dinlemesine yardımcı olur.

Pozitif olun

Eleştirmek, kesinlikle kırmak dökmek değildir. Eleştiri, geliştirici önerileri de içerebilmeli, yol gösterici olabilmeli. Ailenin, çocuğa karşı pozitif yaklaşımı eleştirinin etkisini artırır ve çocuğun savunmacı tutumu benimsemesini engeller.

Kesinlikle tehdit etmeyin
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.
Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Post_thanksSlmeq1

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Öğrenciler yaz tatiline yelken açtı ,Öğrenciler yaz tatiline yelken açtı Öğretmen Forumu,Öğrenciler yaz tatiline yelken açtı yükle,Öğrenciler yaz tatiline yelken açtı download,Öğrenciler yaz tatiline yelken açtı indirmek istiyorum,Öğrenciler yaz tatiline yelken açtı ödev yükle,Öğrenciler yaz tatiline yelken açtı bedava, Öğrenciler yaz tatiline yelken açtı ÖDEV İNDİR,Öğrenciler yaz tatiline yelken açtı YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Öğrenciler yaz tatiline yelken açtı eğitimÖğrenciler yaz tatiline yelken açtıdosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İklim Değişikliğine Dikkat Çeken Öğrenciler sirlimen 0 74 28-05-2019, 10:37
Son Yorum: sirlimen
  Öğrenciler Teog Puanını Meb Sitesinden Hesaplayabilecek sirlimen 0 1,206 04-05-2015, 17:20
Son Yorum: sirlimen
  Öğretmen Ve Öğrenciler İçin Karikatür Yarışması baba_can 0 1,613 08-10-2014, 21:53
Son Yorum: baba_can
Icon4 Öğrenciler Artık Parmak Kaldırmayacak sirlimen 0 1,347 26-04-2012, 17:11
Son Yorum: sirlimen
  Öğrenciler sırtlarında kanser taşıyor! sirlimen 0 1,237 28-09-2011, 17:12
Son Yorum: sirlimenKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe