Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Ödev yapmıyorsa, ilk önce siz ödevlerinizi yapın
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
ödev , yapmıyorsa , ilk , önce , siz , ödevlerinizi , yapın

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Birçok aile için ortak nokta çocukların ev ödevlerine karşı gösterdikleri dirençtir. Aileler suçu genelde çocukta bulur. Ama başarılı bir eğitim hayatı için anne-babaların da yapması gereken ev ödevleri olduğunu hiç düşündünüz mü?

Eğitim hayatının vazgeçilmez ögesi olan "ev ödevi" birçok öğrenci için kâbus niteliğinde olabiliyor. Okula ve derslere ısınamamış, sorumluluğunun farkında olamayan çocuklar ödevlerini aksatıp, ders çalışma tempolarını düşürebiliyor. Ancak buna karşılık anne ve babalar bu sorunu aşabilmek için pedagojiyle bağdaşmayan çeşitli yöntemlere başvurabiliyor.

Ev ödevleri çocuklara öz disiplini, sorumluluk duygusunu, ders çalışma alışkanlığını kazandırmak ve öğrendiklerini pekiştirmek amacıyla veriliyor. Ev ödevleri, öğrenci ile anne ve babası arasında iletişime sebep olan bir metottur. Eve getirilen her ödev bir sürü soru, kargaşa ve olumsuz duyguyu da beraberinde getirebilir ve bunlar sizinle çocuğunuz arasında problem çıkmasına neden olabilir. Çocuklara, sınıfta eğitim ve öğretim adına öğretilenler kuramsal olarak kazanım sağlasa da evde bunların uygulamaya geçilmesi ve alışkanlık haline gelmesi adına anne ve babaya da görevler düşmektedir.

Anne-babalar düzenli aralıklarla öğretmenler ile görüşerek, ev ödevleri hakkındaki tutum ve beklentilerinin nasıl olması gerektiğini, çocuklarına ev ödevlerinde nasıl yardımcı olacaklarını öğrenmeli.

Çocuğunuzun ders çalışmasına veya ev ödevini yapmamasına sebep olabilecek olumsuz ortamların ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Çocuğunuzun rahat çalışabileceği bir odası ve odasında dikkatini dağıtmayacak bir ortamın sağlanması, çalışması için gerekli araç-gerecinin olması, odanın ısısının ve aydınlatmasının yeterli olması ödevlerini yapılmasını kolaylaştıracaktır. Çocuğunuzun ders çalışmasına ve ödev yapmasına engel olabilecek televizyon, internet, müzik, arkadaş grubu, telefon vb. etmenler çalışmaya ve ödevlerin yapmasına engel olabilir. Ama çocuğun sosyal gelişimi adına faydalı olsa da bunlara ayıracağı zaman çocukla birlikte planlanmalı ama tamamen ortadan kaldırılmamalı.

Eğer çocuğunuzun bir odası yoksa, evin bir yerinin ders çalışma köşesi olarak oluşturulması ve bu yerinin sabitleştirilmesi çocuğunuza sunulabilecek alternatif olarak değerlendirilebilir. Çocuğunuzla dersini çalışması ve ödevini yapması adına zamanının planlaması yapılmalı ve televizyon seyretmeye, internet, arkadaş gruplarıyla olmaya ve benzer sosyal faaliyetler de hazırlanan bu planlamanın içinde yer almalı.

Anne ve babaların aşırı derecede denetleyici, baskıcı, sürekli uyarıcı ve cezalandırıcı oluşu çocukların ödevlerden hoşlanmamasına sebep olur. Yardım istediği anda çocuğunuzun yanında olduğunuzu hissettirmeniz ödev yapma ve ders çalışma ile ilgili oluşabilecek birçok problemleri ilk baştan çözecektir. Ayrıca çocuğun ödevini bitirince takdir edilmesi öz güven ve öz disiplininin gelişmesini sağlayacaktır.

e kolay

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Ödev yapmıyorsa, ilk önce siz ödevlerinizi yapın ,Ödev yapmıyorsa, ilk önce siz ödevlerinizi yapın Öğretmen Forumu,Ödev yapmıyorsa, ilk önce siz ödevlerinizi yapın yükle,Ödev yapmıyorsa, ilk önce siz ödevlerinizi yapın download,Ödev yapmıyorsa, ilk önce siz ödevlerinizi yapın indirmek istiyorum,Ödev yapmıyorsa, ilk önce siz ödevlerinizi yapın ödev yükle,Ödev yapmıyorsa, ilk önce siz ödevlerinizi yapın bedava, Ödev yapmıyorsa, ilk önce siz ödevlerinizi yapın ÖDEV İNDİR,Ödev yapmıyorsa, ilk önce siz ödevlerinizi yapın YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Ödev yapmıyorsa, ilk önce siz ödevlerinizi yapın eğitimÖdev yapmıyorsa, ilk önce siz ödevlerinizi yapındosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Çocuğum Ödev Yapmıyor Diyen Ebeveynin Hataları eğitimsokağı 0 1,448 14-08-2010, 4:13
Son Yorum: eğitimsokağı
  Okula Başlamadan Önce Neler Yapabilir? eğitimsokağı 0 1,758 08-08-2010, 20:50
Son Yorum: eğitimsokağı
  Başkaları değil, önce siz dinleyin eğitimsokağı 0 1,644 24-06-2010, 20:51
Son Yorum: eğitimsokağı
  Çocuklarda Ödev Yapma eğitimsokağı 0 1,849 24-06-2010, 20:14
Son Yorum: eğitimsokağı
  Değiştirmek istediğimiz yankılar varsa,önce kendi seslenişlerimizi mi değiştirmeliyiz eğitimsokağı 0 1,978 09-06-2010, 23:17
Son Yorum: eğitimsokağıKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe