Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Not Tutma Sanatı
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
not , tutma , sanatı

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Ders sırasında eline geçen kâğıt parçalarına kargacık burgacık notlar tutup ertesi gün "Ya burda ne demek istemişim acaba?" diyenlerden misin? Aslında bu çiziktirmelerin anlamını çözmek için mahalledeki eczacıya gitmene gerek yok. İşte not tutmanın pratik ve etkili yöntemleri. Artık derslerde doğru dürüst not tutabilecek ve bunun gerçekten işe yaradığını göreceksin. Kağıt kalemin hazırsa başlıyoruz:

Hayır asla!
Not tutanların yaptığı en büyük hata, söylenen her şeyi kelimesi kelimesine yazmaya çalışmalarıdır. Boşuna uğraşma! Ne kadar hızlı olursan ol, söylenenlerin hepsine yetişemezsin. Yetişsen de bu laf kalabalığı sonradan bir işe yaramaz.


İşte bu!
Yazacağın kelimeleri dikkatli seç. Anahtar kelimeler, tarihler ve isimlere dikkat! Not alırken yapacağın seçim daha sonra notları okumana ve anlamana yardımcı olacaktır. Anahtar kelimeler sana bütün konuyu hatırlatabilir.


Sayfayı 2'ye böl!
Bir fikrin nerede bitip diğerinin nerede başladığını bulmakta zorluk çekiyorsan bir de bu metodu dene: Not defterinin sayfasını ikiye katla ya da sayfanın üçte birine yakın bir yerden dikey bir çizgi çek. Anahtar kelimeleri, tarihleri, saatleri sola ve onlara denk gelen tanımları, olayları ya da benzeri detaylı bilgileri sağ tarafa yaz. Bu şekilde yazdıklarını çok daha açık bir şekilde görebilirsin.

Kısaltmalar (zaman kazandırır)
Not alırken zaman kazanmanın en etkili yollarından biri de benzer kelimeler için kısaltma kullanmaktır. Internet sohbetlerinde "Yaş kaç? Cinsiyet nedir? Hemşerim memleket nere?" yazmak yerine "asl?" yazmak gibi bir şey. Ya da "Merhaba" yerine "mrb!" yazmak gibi. "Ben bu kısaltma işinde uzman olacağım" dersen steno öğrenmeyi de deneyebilirsin. Biraz zordur ama işe yarar. Hatta kendine özgü kısaltmalar geliştirirsen senden başka kimse notlarını anlayamaz. Şifreli dil gibi yani, bayağı havalı olur.
Zaman-mekân
Birçok gazeteci bu tekniği kullanır: Sayfanın en başına günün tarihini (hatta saatini) yazar, konu ile ilgili açıklayıcı birkaç satır ekler. Gazetecinin görüştüğü kişinin ismini yazdığı yere sen dersin konusunu yazabilirsin: "Modern Türk Edebiyatı", "İkizkenar Üçgenler", "Maddenin 3 hali" gibi.
Örümcek ağı
Eğer klasik tarzda yazarak not tutmak sana göre değilse bir de çizmeyi dene! Hayır, derste öğretmenin karikatürünü yapmayacaksın. Olayları kümelerde olduğu gibi yuvarlaklar içine al ve bunlar arasındaki bağlantıyı çizgilerle göster. Unutma, görsel olan her zaman daha çok akılda kalır. En önemli fikri büyük bir daire içine alır, bu fikri destekleyen yan unsurları da küçük baloncuklara dizersin. Sonunda örümceğe benzer bir şekille karşılaşabilirsin ama korkma, bu örümceğin fikir ağı epey işe yarar.
Klavyeden vazgeçmem!
Eğer ille de "Ben her şeyi yazarım, yazdıklarımla ileride bir ders kitabı çıkarır, köşeyi dönerim" diye düşünüyorsan sana her akşam notlarını bilgisayarda temize çekmeyi önerebiliriz. Bir işi iki kez yapmak önceleri zor gözükse de yazdıkça alışırsın. Temize çekerken notları bir kez daha okuyacağın için aklında kalacaktır. Sınav zamanı gelince bilgileri hatırlama şansın birkaç kat daha fazla olur, çünkü sen onları iki kere yazdın! (İstersen "kopyala-yapıştır" tekniğiyle 4-5 kere daha yazmış gibi görünebilirsin ama boş ver!)Hiçbiri olmadı mı? Öyleyse sınıfta bu teknikleri uygulayanlarla iyi geçinmeye bak, sınav zamanı sevgili arkadaşlarının notlarını ödünç alır, sınıfını geçersin.

alıntı

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Not Tutma Sanatı ,Not Tutma Sanatı Öğretmen Forumu,Not Tutma Sanatı yükle,Not Tutma Sanatı download,Not Tutma Sanatı indirmek istiyorum,Not Tutma Sanatı ödev yükle,Not Tutma Sanatı bedava, Not Tutma Sanatı ÖDEV İNDİR,Not Tutma Sanatı YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Not Tutma Sanatı eğitimNot Tutma Sanatıdosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe