Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


motivasyon ve konsantrasyon
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
motivasyon , ve , konsantrasyon

Konu: 146
Mesaj: 2,085
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 10-11-2009

Motivasyon ve KonsantrasyonSınav, stres, kaygı, heyecan, dikkatsizlik, motivasyon, konsantrasyon gibi kavramlar o kadar iç içe geçmiş durumda ki; bunlardan sadece birini ele alıp, diğerine hiç değinmemek mümkün değildir.

Özellikle sınav kavramı, etrafında oluşan bu psikolojik haller, öğrencinin başarısını derinden etkileyebilmektedir.

DENEME SINAVLARINDA GERÇEK MOTİVASYONU YAKALAYAMAZSINIZ
Sınav, gerçek amaca ulaşılması ya da ulaşılamaması sonucunu doğuran bir uygulamadır, bir ölçme ve değerlendirme yöntemidir. Sınavın sadece kendisi, o sınav anı psikolojiyi tam olarak verebilir. Gerçek sınava benzeyen sınav senaryoları ile asla gerçek sınavın motivasyonunu ve konsantrasyonunu yakalayamayız. Eğer bunu yakalarsanız, o zaman ortada bir terslik var demektir. Çünkü bu durum öğrencide duygu durumunun karıştığını, gerçekle, gerçek olmayanın yer değiştirmiş olması anlamına gelir.

Bunun en büyük kanıtı da; özel kurumların Türkiye geneli yaptıkları sınavlarda derece alan öğrencilerin, gerçek sınavda derece alamamalarıdır. Çünkü, böyle bir durumda öğrenci, hedeften çok, çevreye kendisini ispat etme psikolojisi içerisindedir. Gerçek sınav öncesi aldığı dereceyle de bunu ispat etmiştir. Bundan sonra gayretinde ve enerjisinde büyük bir düşme yaşanacaktır.

MOTİVASYON İÇSEL BİR DURUMDUR
Motivasyon “başarmak zorunda olmak” ile çok sıkı bir ilişki içerisinde değildir. Motivasyon, öğrencinin kendi içinden, gönlünden, heveslerinden gelen bir hedefe, başarma inanç, istek ve kararlılığı ile yönelmesidir.

Motivasyonun, öğrencinin içsel bir hedefe yönelmesi kadar önemli olan diğer bir koşulu daha var ki o da; hedefin ulaşılabilir bir hedef olmasıdır. Öğrenci, kendi öz gayreti ile bu hedefe ulaşabileceğini düşünmeli ki, o hedefe doğru onu taşıyacak olan enerjiye sahip olabilsin.

MOTİVASYON SOMUT VERİ İSTER
Öğrenciler tıpkı sporcular gibi, somut verilerin başarıyı göstermesi durumunda daha çok motive olurlar.

Öğrenci, konuları öğrendikçe, daha büyük bir istekle çalışmaya başlar. Çalıştıkça başarılı olacağına inancı artar. İnanç arttıkça başarılı olur, başarılı oldukça motivasyonu yükselir. Motivasyonu arttıkça, çok büyük bir konsantrasyon seviyesine ulaşır. Bu nedenle, ulaşılabilir noktadaki hedefe uygun olan çalışmalar, çok kolayca motivasyon ve konsantrasyonu beraberinde getirecektir.

MOTİVASYON HAYALLERLE YEŞERİR
“Boşa hayal kurma, sonradan hayal kırıklığı yaşarsın.” İşte bu sözü, bu bakış açısını duymayanımız olmamıştır.

Oysa hayalin “boşa” olanı diye bir şey olamaz. Hayaller, ruhumuzun, zihnimizin, bedenimizin, duygularımızın bitmez tükenmez yakıtıdır.

Albert Einstein “beni başarıya ulaştıran, bilgilerimden çok hayallerimdi” derken işte bunları anlatmaya çalışmıştı.

Öğrencilerin hedefleri ile ilgili hayalleri olmadan, tam bir enerji telafisi yaşayamazlar. Çünkü öğrencinin, Hukuk okumak hedefi ise, Adalet Bakanı olmak hayalidir. O böylece gerçek yaşam öykülerini Adalet Bakanı hayalinin içine oturtacak ve büyük bir enerjiye ulaşacaktır.

MOTİVASYON TAKLİDİ YAPAMAYIZ
Kendi içimizden gelmeyen bir hedef bizi tam anlamı ile motive edemez. Bunu zorlama ile, karar ile, çalışma ile de yapamayız.

Motive olmak için korku ile hedefin etrafında dönmek, korku ile hep çalışıyor görünmek, asla bir motivasyon değildir.

Bunlar, boşa ortaya konulan motivasyon taklitleri olup, öğrencide büyük bir enerji kaybına yol açmaktadır.

Sınav öncesi yapılan deneme amaçlı alıştırma sınavlarına motive olmak, motivasyon taklidi düzeyinde kalmaktadır. Gerçek motivasyonunuzu deneme sınavlarına göre saptayamazsınız.

MOTİVASYONUN YAKITI DUYGULARIMIZDIR
Duygusal enerji “olumsuzlukları lehe çevirmek” olarak da kısaca tanımlanabilmektedir. Bu bakış açısı, duygusal enerjinin hedefe giden yolda, bütün olumsuzlukları temizleyen, kişinin o yolda rahatça ve güvenle ilerlemesini sağlayan çok önemli bir faktörün motivasyon olduğunu ortaya koyuyor.

İçsel hedef, duygusal enerjiyi; duygusal enerji, motivasyonu; motivasyon ise yüksek konsantrasyonu beraberinde getirir. Konsantrasyon da, başarıda büyük rol oynar. Ailelerin çocuklarına yeterince ve ara ara güven, sevgi ve destek vermeleri onların duygusal enerjisini çoğaltacaktır.

KONSANTRASYON BİR SONUÇTUR
Konsantrasyon, yapılmakta olana büyük bir enerji ile odaklanabilmektir. Konsantrasyon; fiziksel enerjinin, zihinsel enerjinin, ruhsal enerjinin, duygusal enerjinin ve motivasyonun sağlanmış olması ile kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Bir öğrencinin, konsantre olma kararı ve çabası yukarıdaki faktörlerin gerçekleşip gerçekleşmemesine doğrudan bağlıdır.

Konsantrasyon, iyi bir motivasyon ve doğru bir enerji yönetimi ile en üst seviyede gerçekleşen bir durumdur.

SINAVA KONSANTRE OLMAYINIZ
Sınavın son haftasına, yani sınava bir hafta kalıncaya kadar, sınava konsantre olmak, öğrencide stres, kaygı ve heyecan artışına yol açacağı için, öğrenci, eksiklik giderme ve konu tekrarı yapma konusunda başarısız olacaktır.

Sınavın son haftasına kadar öğrenci çalışacağı konulara konsantre olmalıdır.

SON HAFTA SINAVA KONSANTRE OLUNUZ
Sınava bir hafta kala, artık öğrencinin sınava konsantre olması gerekir. Hayalinde defalarca sınava girmesi, o sabahı, okul bahçesini, salonu, sınava başlama biçimini hayallerinde yaşaması ona sınav günü çok avantaj sağlayacaktır.

Sınavı ve sınava girecek olmanızı, sınav başarınızı kendilik şemanızın en üst sırasına yerleştiriniz. Hiçbir olumsuzluk, hiçbir söz, hiçbir davranış sizi o zaman olumsuz etkileyemeyecektir.

SINAV ANI ÇÖZMEKTE OLDUĞUNUZ SORUYA KONSANTRE OLUNUZ
Sınav başlayınca, sınavı ve tabi ki o sınavın içindeki, sonucu, aileyi, öğretmeni, çevreyi, rekabeti ve daha bir çok unsuru düşünmeyi bırakıp, sadece, o soruya, çözmekte olduğun soruya odaklanmalısın.

Sınav öncesi girdiğiniz alıştırma amaçlı sınavlarda, tek soruya, çözmekte olduğunuz soruya odaklanma alıştırması yapmalısınız.
Însan, beden gözüyle renklere , kalp gözüyle de gerçeklere muhatap olur...

Cevapla
.
Konu: 526
Mesaj: 1,937
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

paylaşımınız için tşk ler
ben birde patatesi öneririm sınavdan önce haşlanmış patates bilgileri canlı tutmaktaymış
cnn turk te bir konu içerisinde geçmişti

Cevapla
.
Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

(22-05-2009, 12:01)FİDANSSS Nickli Kullanıcıdan Alıntı: paylaşımınız için tşk ler
ben birde patatesi öneririm sınavdan önce haşlanmış patates bilgileri canlı tutmaktaymış
cnn turk te bir konu içerisinde geçmişti

karbonhidratların ağızda yakılmaya başlaması,sindirimde de ilk rolü alması gerçektende faydalıymış. Nane şekeri de zihni keskinleştirirmiş.

Cevapla
.
Konu: 146
Mesaj: 2,085
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 10-11-2009

iyi oldu öğrendiğim işime yarayacak inşallah :)
teşekkür ederim
Însan, beden gözüyle renklere , kalp gözüyle de gerçeklere muhatap olur...

Cevapla
.
Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Bol karbonhidrat
Netleri tavan yap :)

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

motivasyon ve konsantrasyon ,motivasyon ve konsantrasyon Öğretmen Forumu,motivasyon ve konsantrasyon yükle,motivasyon ve konsantrasyon download,motivasyon ve konsantrasyon indirmek istiyorum,motivasyon ve konsantrasyon ödev yükle,motivasyon ve konsantrasyon bedava, motivasyon ve konsantrasyon ÖDEV İNDİR,motivasyon ve konsantrasyon YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,motivasyon ve konsantrasyon eğitimmotivasyon ve konsantrasyondosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2020 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe